Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 10 Apr 2016, 20:05

Spring scrie:Vreau sa cumpar o vitrina frigorifica care poate sa faca intre 0 si 1 grad Celsius. Vreau sa maturez carne de vita si de porc.

Stice cineva vre-un model? am vazut vitrine in magazine dar nu stiu exact ce temperatura pot face.

A incercat careva sa matureze carne prin dry aging?
Dry aging in Romania nu se poarta :wink:

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 11 Apr 2016, 17:28

SF scrie:Dry aging in Romania nu se poarta :wink:
@SF-Ai numai partial dreptate.Recuperam,cel putin in zona Transilvaniei cu rasa Angus.Si vezi ca ai ramas dator cu reteta de ficat de peste.
@Spring-Pt.consum casnic se gasesc,din pacate numai "afara" aparate frigo care cica stiu ele totul..Nu am incredere.
Ideea de baza este ca ca trebuie sa ai carnea de vaca(de carne) imediat cand s-a sacrificat si feliata de un om care stie cum stau fibrele apoi camera frigorifica cu diverse temperaturi reglate manual in functie de evolutie.
Testare vizuala/manuala cu betigase de bambus "la os".
Este,cred eu, ca si gaselnita francezilor care fac mustul in vie ca sa nu piarda propietatile subtile ale "lacrimei", transportand strugurii la crama...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Spring » 13 Apr 2016, 09:49

nuke scrie:
SF scrie:Dry aging in Romania nu se poarta :wink:
@SF-Ai numai partial dreptate.Recuperam,cel putin in zona Transilvaniei cu rasa Angus.Si vezi ca ai ramas dator cu reteta de ficat de peste.
@Spring-Pt.consum casnic se gasesc,din pacate numai "afara" aparate frigo care cica stiu ele totul..Nu am incredere.
Ideea de baza este ca ca trebuie sa ai carnea de vaca(de carne) imediat cand s-a sacrificat si feliata de un om care stie cum stau fibrele apoi camera frigorifica cu diverse temperaturi reglate manual in functie de evolutie.
Testare vizuala/manuala cu betigase de bambus "la os".
Este,cred eu, ca si gaselnita francezilor care fac mustul in vie ca sa nu piarda propietatile subtile ale "lacrimei", transportand strugurii la crama...
Nu e chiar gaselnita pentru ca se schimba PH-ul si se descompune usor proteina din carne astfel incat devine mai moale si mai usor de ros.

Nu e nevoie sa schimbi temperatura, poti sa o lasi si constanta 28 de zile sau poti sa o cresti ultimele 7 zile in functie de cat de groasa e halca.
Si carnea de porc se poate matura. Se mai poate matura si in punga vidata.

ma interesa strict vitrina, tehnica fiind destula pe internet. Industrial se practica in camere frigo cu temperatura si umiditatea controlata.
In vitrina daca bag o tava cu sare scade se ajunge la umiditatea optima pentru maturare.

@SF, mai nou se practica si la noi, sunt vreo 2 producatori. Carpathian Beef si inca unii nu mai retin.

Pe mine ma interesa sa maturez si carne de porc, pe care il transez eu, iar vita ma descurc si cu vitel de Baltata ingrasat vara la munte.
Ce e drept ca limousine e misto dar merge si rasa autohtona daca nu e prea muncita.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 24 Apr 2016, 08:11

Una de Florii…
Pana sa ajung la Riga , la masa , insotit de niste hamsii si nevasta , nerabdator sa ma “dezleg”(dupa 6 saptamani de post)am gatit la prima ora (acu’ 20 min.), cod cu sos de rosii . Pestele l-am fript pe gratar , bine asezonat cu sare si piper . Pentru sos am folosit ulei de masline ( reteta originala este cu unt) , incins intr-o tigaie , am adaugat si incorporat 2 linguri de faina , 3 rosii intregi din conserva , tocate grosier , un pahar de vin “Lacrima lui Ovidiu”(se foloseste orice vin licoros) , piper si sare . Se amesteca pana devine omogen si se toarna peste peste , se serveste foarte cald .
Sa merg cu marturisirile pana la capat , am devorat si o scrumbie afumata , din cele 2 pe care intentionam sa le duc la Riga , sper sa nu citeasca postarea asta . Daca ma gandesc bine , am injumatatit si castronul de icre , care , de asemenea trebuia dus in musafirie .
Asa incepe o zi minunata , parerea mea…

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 20 Mai 2016, 18:40

ca orice bum roman , am vopsti de paste , prins de febra sarbatorilor , vreo 40 de oua. mai am prin frigider nca 11 buc pe care nu stiu daca le mai pot consuma . au trecut ceva zile de la paste si nu stiu daca mai sunt bune de consum .asta este o intrebare care ma chinuie de multi ani ...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 20 Mai 2016, 19:02

eu nu m-as risca.... si pt ca ma tem sa nu ma intoxic , si pt ca ceva cunostinte tocmai mi-au indeplinit niste rugaminti mai vechi , am ajuns acasa dupa o saptamana cumplita la serviciu si ma relaxez cu un Calarasi la temperatura potrivita langa un Camel fara filtru ....ca in vremurile bune .... :D
:lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 22 Mai 2016, 17:51

MuskMd scrie:Camel fara filtru ....ca in vremurile bune
O tigara strashnica....la fel ca si Pall Mall fara filtru...ispita curata cel putin pt mine(am 11 ani de "lipsa"..)..
In alta ordine de idei...stim ca prinzi pastrav...il si gatesti...stim ca esti din zona in care se face in mod exceptional pastravul in foi de hrean...nu "scapi" pe forum si matali o reteta,te rog?
Multumesc/multumim anticipat.
Traiti frumos!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 22 Mai 2016, 18:09

prind pastrav dar gatesc de la Metro ..... :D

si doar prajit cu malai , mamaliga si mujedei , langa un sauvignon , din pacate nu ma ridic la nivelul antevorbitorilor :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 22 Mai 2016, 18:55

MuskMd scrie:prajit cu malai , mamaliga si mujdei , langa un sauvignon
Clar,merem la Hanul Ancutei si rapim bucataru" atunci...

Uite,dau eu una "din casa" referitor la pastrav "in foi"..
Pastrav foi vitza
Umplu burta cu nuca pisata,usturoi si patrunjel verde.
Oparesc vitza si invelesc pesticu'.
Pus pe gratar 2 min/fiecare parte apoi la cuptor,uns cu ulei,25 min/160 grade.
Verifica mereu sa nu se arda...
Numai bine!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 23 Mai 2016, 05:55

multumindu-ti pt reteta ( o sa incerc zilele astea :) ) pot sa te dezamagaesc pana la capat si sa iti spun ca Hanul Ancutei nu mai e ce a fost....

mai degraba gasesti escargot cu pate de fois gras decat alivanci , sarmale si o tochitura de la mama ei.... :?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns