Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 26 Noi 2015, 14:58

nuke scrie:off-topic frate "deltaic"=sunt in Buc.pana vinerea viitoare...poate ne vedem..
Nu vrei sa ne "dezlegam" impreuna , sambata ? Un pestisor..., un vinisor..., vorbim la tel. maine . Eu plec in delta duminica si am avea timp si de o socializare .

Si acum on topic , multa lume te "uraste" pentru postarile si ideile tale . Este o persoana [ ca si ardelenii sunt oameni (nu este pe forum)], care sunt convins ca citeste randurile astea si-mi da dreptate . Moare de pofta de cand ai scris despre pateul de cod . Si fie vorba intre noi , este bun-rau .

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 26 Noi 2015, 18:42

deltaic scrie: Moare de pofta de cand ai scris despre pateul de cod . Si fie vorba intre noi , este bun-rau .
Cu mare drag pt bibanul solzos oradean.La el m-a dus gandul prima oara.Ii duc dorul desi nu l-am cunoscut niciodata si nici nu am vorbit vreodata.
Nu cer bani cand daruiesc din inima si rog sa nu se insiste pe acest lucru,de principiu.Edi ot Sibiu,alt om deosebit de pe forum,face la fel cu mine,avand mereu o bucurie pe chip si ii multumesc.
Traiti frumos!

@fratele deltaic-pana miercurea viitoarea sunt "prins".Incerc insa pt.sambata si sun maine pt confirmare.
Daca nu, saptamana viitoare e toata "cu dezlegare" si am (re)gasit o crashma cu fructe de mare la gratar venite din IT,cu oloi tot de acolo...

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 26 Noi 2015, 20:31

E celebrul "pateu al vikingilor" din ficat de cod pe care il cumpar de la magazinul rusesc din Buc.(Edi,ti-am luat deja pt sarbatori!).
Mersi frumos,e cel mai cel,gust, aroma, ce mai, te lingi pe degete,am gustat ficat de stiuca cu unt dar nu se compara.stai sa gusti ciresata din trei soiuri de cirese salbatice si dulceata de cirese negre salbatice asa cum se servea pe vremuri cu apa.
Bag si eu o reteta de iepure la cuptor:
jumatate de iepure taiat proaspat,spalat bine,lasat la frigider peste noapte cu sare,piper praf,cimbrisor sa se odihneasca
a doua zi asa de dimineata cand zapada se asterne bagat la cuptor cu niste ulei de masline si boabe de ienupar si o cana de apa,cand incepe sa se albeasca adaug usturoi catei cu tot cu coaja dar spalati si vin rosu de curte facut din boabe.

Salutari @deltaic si cand ai drum pe la Sibiu dai un tel.apropo palica de prune de anu asta din doua soiuri e belea,medicament curat pe vremea asta,pacat ca nu beau :)

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de sorinB » 26 Noi 2015, 20:46

edâ„¢ scrie:

Salutari @deltaic si cand ai drum pe la Sibiu dai un tel.apropo palica de prune de anu asta din doua soiuri e belea,medicament curat pe vremea asta,pacat ca nu beau :)
Beau eu @deltaic, si iti spun ca e super, ca am gustat-o :D
Acum astept sa gust de la Edi aia de pere, ca cica a ispravit-o ( de facut) ;)

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 03 Dec 2015, 20:11

Imagine
Wafe cu compot de cirese facut de sotie si budinca din sucul lor +inghetata

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 05 Dec 2015, 09:45

@Edi-minunat arata...fac glicemie virtuala.De abea astept sa ne vedem sapt.viitoare.

Deoarece ieri m-am delectat cu raci cu sos de hrean(multam Liviu)astazi va rescriu o reteta de raci creata in ...1907.

'Supă de raci'(reteta publicata la 1907, de doamna Ecaterina Colonel Steriad, în seria ''Buna Menajeră — Carte de bucate, practică'').

Supă de raci
Ia 50 de raci, spală-i bine, ferbe-i cu sarea necesară și cu 150 grame de vin, curăță-i de coajă, ia-le codițele, grăsimea și picioarele, prăjește-le în unt și dă-le la o parte.
Pune cojile într'o piuliță de marmoră cu puțină coajă de lămâe, puțin piper, sarea necesară, puțin ienibahar, și o franzelă de 150 grame, tăiată felii și rumenite în unt. Pisează bine toate acestea, ia o lingură plină de unt fierbinte, toarnă cojile cele pisate înăuntru, ca să se prăjească, și pune înăuntru o lingură de făină și grăsimea racilor. Prăjește-le apoi puțin, strecoară-le printr'o sită deasă și cojile pune-le într'o oală cu zeamă de carne, ca să mai fearbă bine, strecoară iar printr'o sită, adăogându-i și zeama dela o lămâe, împreună cu grăsimea strecurată ce a fert, și pune să mai fearbă totul împreună; apoi toarnă supa peste altă felioară de pâine rumenită la foc, împreună cu gâturile și cu codițele, și pe urmă servește.

PS:A se observa grafia latina de la 1907 cat de "curata" este..

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 05 Dec 2015, 19:55

edâ„¢ scrie:Imagine
Wafe cu compot de cirese facut de sotie si budinca din sucul lor +inghetata
Superbe.... mi-e dor de wafe... o sa-i sugerez sotiei sa incerce sa le faca. Din comert am incercat dar nu e acelasi lucru :wallbash:
Acum seara avem ca desert compot proaspat din mere Pink Lady si cateva cirese negre(din congelator)

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 05 Dec 2015, 20:25

O reteta rapida de chiftele de peste si ciuperci.Ingrediente:
1kg de file de peste mai fara valoare, avat, novac, etc
500g ciuperci proaspete
3oua crude
1ceapa mare tocata marunt
sare, piper, usturoi, patrunjel, altele dupa gusturi
Pestele se fierbe si se alege de oase.Se marunteste pestele cu mina, e mai gustos decit tocat.Ciupercile se spala, se taie bucati si se fierb.Dupa fierbere ciupercile se scurg de apa si se toaca.Pestele maruntit se amesteca cu ciupercile, ceapa maruntita, patrunjelul si cele 3 oua batute.Se pune sarea si celelalte condimente si se amesteca foarte bine, Dam forma dorita chiftelelor , se tavalesc prin faina sau malai si se prajesc in ulei incins.Mie mi-au placut foarte mult reci si cele cu malai mai mult decit cele tavalite in faina.
Sper sa va placa. Pofta buna

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 06 Dec 2015, 12:28

kleniacu' ,edi...si toata trupa... :respekt:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 06 Dec 2015, 19:36

Nu stiu daca am postat reteta dar oricum nu e cea de pe cutiile de la aparate,e una propie care se poate folosi si a doua zi daca sta la frigider "pasta",wafa iese aerata dar nu crocanta(tare) cum este originala si nu mai este nevoie sa o siropezi sau sa se intareasca pana a doua zi.
Deci:5oua,zahar,lapte,faina,unt sau margarina,vanilie baton si amaretto.
-se freaca zaharul(200gr) cu galbenusurile(5oua) si unt sau margarina(250gr)pana se omogenizeaza bine ,adaugam amaretto 20cl(sau altceva ce aroma vreti sa aiba),miezul din batonul de vanilie,jumatate de baton(cine vrea poate pune numai zahar vanilat)
-adaug 250ml lapte rece de la frigider si faina,la faina pun pana se face o "pasta" care curge mai greu,acum nu asa de subtire ca si la clatite
-la sfarsit adaug albusul batut,il amestec cu o lingura de lemn usor pana raman bulgari mici de albus de marimea unui bob de orez si aerez "pasta"
Daca aparatul e nou e bine sa il ungem cu niste ulei si sa il lasam la max sa se incalzeasca,oricum asta e o regula ca trebuie la max dat aparatul cand ne apucam de facut wafe,se poate intampla sa se prinda de aparat,de obicei se intampla cand e prea fluida "pasta" sau nu e incalzit aparatul suficient.sa aveti pofta
@D2O mersi frumos.
@nuke carnatii sunt la uscat maine le dau fum,am halit unu asa pe fuga,hmmm,abia astept sa ii execut cu paine calda si mustar cand se usuca.ne auzim.

Scrie răspuns