Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 12 Noi 2015, 14:51

nuke scrie:Dumnezeu sa ii hodineasca pe toti eroii neamului!
@Liviu-Incredibil..Strabunicul meu a luptat tot acolo(a se vedea avatarul meu care arata locurile unde a participat/ decorat) si a facut toata campania pana in 1919,la Budapesta.Inseamna ca au luptat impreuna cel putin la Marasesti.
Bunicul meu a facut parte din compania de mitraliori a lui GRIGORE IGNAT , a fost comandant de "ciub"si a fost ranit foarte grav la Marasesti . Tratat de medici unguri , prizonier , a fost eliberat de trupele ramane in 1919 la Budapesta . A murit la inceputul anilor "70 si eram prea mic atunci sa inteleg cu adevarat ce au infaptuit oamenii acestia pentru tara . "Mare Ranit de Razboi" , improprietarit de rege cu 2 ha. in Baneasa , a fost total uitat de familie si lucrul asta nu-l pot ierta .
...suntem cam pe langa subiect dar mi-am varsat of-ul...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 12 Noi 2015, 15:31

deltaic scrie: Bunicul meu a facut parte din compania de mitraliori a lui GRIGORE IGNAT , a fost comandant de "cuib"si a fost ranit foarte grav la Marasesti .
Singurul supravietuitor din compania maiorului Ignat(180 de oameni) a fost Teodor Grigoriu,sublocotenent,grav ranit.
A murit in 1974 la Craiova.Cinstire memoriei bunicului tau,cavaler al ordinului "Steaua Romaniei".
Scuze de off-topic.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 12 Noi 2015, 16:01

nuke scrie:Singurul supravietuitor din compania maiorului Ignat(180 de oameni) a fost Teodor Grigoriu,sublocotenent,grav ranit.
Te sun ! Discutam la tel. amanuntele astea , sau poate la o "bere". Caut livretul bunicului(daca o mai fi pe undeva pe la neamuri).

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 24 Noi 2015, 16:36

am servit ieri ,o dorada cu nuci...nebunie curata :wallbash: reteta este usor de facut si ,repet,este foarte gustoasa.
o dorada grasuna,curatata si spalata bine,se lasa la scurs cateva minute.3/4dintr-un pachet de unt se topesteintr-o tigaie si se prajeste pestele pana capata o culoare ruginie. se scoate si se aseaza pe un pltou.in untul topit ramas , se pun vreo 10 nuci pisate,un pahar de vin marsala,ala licoros si tare si 2 linguri de smantama,sare si piper.cand sosul devine omogen si capata oarece consistenta,se toarna peste dorada .se consuma cald :wallbash:

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 24 Noi 2015, 16:39

am uitat-resling sec !!

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de RYOBI » 24 Noi 2015, 17:51

:respekt: :respekt: ma duc sa mananc ceva
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 25 Noi 2015, 21:55

D2O scrie:am servit ieri ,o dorada cu nuci...nebunie curata :wallbash: reteta este usor de facut si ,repet,este foarte gustoasa.
o dorada grasuna,curatata si spalata bine,se lasa la scurs cateva minute.

Incercati sa nu spalati pestele cu nici un gram de apa ,in principiu pare dificil , insa castigurile in savoare is absolute !

Dorada salbatica se vinde la 22-28 de euro kilu , aia de crescatorie la 5-7 , diferenta de savoare .....de la cer la pamant :!:

Poate ma insel , nu am vazut nici o reteta din ficat de peste , si am vazut pesti aici :wink:

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 26 Noi 2015, 09:23

SF scrie: Poate ma insel , nu am vazut nici o reteta din ficat de peste , si am vazut pesti aici
Pai si de ce nu ne dezvalui tu una,te rugam?
Eu stiu 2 retete.
Prima e de la marele R.A.Roman ,D-zeu sa il hodineasca, si este ficat de stiuca tras in unt.
A 2-a reteta o reusesc cu portofelul.
E celebrul "pateu al vikingilor" din ficat de cod pe care il cumpar de la magazinul rusesc din Buc.(Edi,ti-am luat deja pt sarbatori!).

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 26 Noi 2015, 11:20

[quote="nuke"]E celebrul "pateu al vikingilor" din ficat de cod pe care il cumpar de la magazinul rusesc din Buc.(Edi,ti-am luat deja pt sarbatori!).[/quote

Conserva de sprot in ulei , sunt negre cu desene aurii ,cele poloneze sunt mai bune , zic unii(rusesti sau poloneze seamana mult la ambalaj) , se desfac , se lasa la scurs . Paine prajita cu unt intins , usor topit , cateva exemplare de sprot asezate cu drag pe felie , lamaie , un strop de sare si piper presarat pe peste . O votca RECE , scoasa din congelator , cu sticla brumata , servita in paharute tinute la congelator sa se raceasca bine . Un aperitiv de exceptie pe care il servesc cu mare placere . Este singura ocazie cand pot bea votca simpla .
De la magazilele rusesti am cumparat o gramada de lucruri bune .

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 26 Noi 2015, 12:50

deltaic scrie: De la magazilele rusesti am cumparat o gramada de lucruri bune .
Mon cher ai dreptate.
Insa preturile is mari fata de realitate.Cel mai bun si monetar-realist mi se pare cel de langa Piata Norilor.Scrumbia afumata,codul,etc...nu are concurenta.
Merg acolo numai pt peste.
Acum...o reteta ucraineana(multam Lena)...un aperitiv cu hering..
-3 cartofi si o sfecla rosie mare se coc sau se fierb...se dau pe razatoare...se amesteca separat fiecare cu 1 lingura maioneza de post(vegetala) sau de nepost cant nu e post si 2 catei usturoi..
Paine neagra sau de secara (neporoasa),fiecare felie se unge cu:
-intai cartoful
-apoi sfecla
Se pune desupra o felie de hering marinat (de preferinta Mathiejs)..ceapa rosie,patrunjel verde....o felie strasnica iese..

off-topic frate "deltaic"=sunt in Buc.pana vinerea viitoare...poate ne vedem..

Scrie răspuns