Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 10 Noi 2015, 19:21

nuke scrie:Caut raci frate,dar raci adevarati,vii,cat mai strashnici, unde mai gasesc in capitala?
Prin delta s-au cam rarit , daca ajung pe acolo si fac rost iti aduc . Am vazut la Kauf... dar pretul mi sa parut exagerat . Prin Obor nu am mai ajuns in ultima vreme .
Ma mobilizez pentru un confrate de >talia< ta .
Acum gatesc niste pastrama de oaie , primita de la niste rubedenii si "grijita" asa ca pentru familion , inghit in sec numai cand aduc vorba...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 10 Noi 2015, 20:51

Va salut domnilor!
Cum am o datorie veche, veche la voi... A gasit sotia in Lidl piparcute picante cu branza, sunt in cutiuta de plastic si-s delicioase. Banuiesc ca se gasesc si prin mag Lidl de acasa.
Asa arata piparcutele si ambalajul:
Imagine

Imagine
P.S. Am vazut ca vorbiti de raci. In adolescenta mi s-a oferit o ciorba de raci cu galuste din faina. Atunci eram mai sclifosit si am refuzat-o :wallbash: ... Acum chiar ca as fi curios sa incerc. I se spunea "zama de raci cu botzi" si era gatita de o nana intr-un sat din jud Arad - Groseni

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 10 Noi 2015, 21:17

Nu pot sa cred ! Chiar Luci ! Cam rar pe la noi , stimabile si iti simtim lipsa . Daca tot ai adus vorba de "zama de raci cu botzi" , poate detaliezi reteta daca o poti afla sau daca o stii deja .

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 10 Noi 2015, 21:27

deltaic scrie:Nu pot sa cred ! Chiar Luci ! Cam rar pe la noi , stimabile si iti simtim lipsa . Daca tot ai adus vorba de "zama de raci cu botzi" , poate detaliezi reteta daca o poti afla sau daca o stii deja .
Adevarat... cam rar cu postarile, dar de citit va citesc :oops: Daca merg acasa de Craciun poate reusesc sa aflu reteta.
Si aproppo am vazut cate ceva despre gulas. In unele zone din Ardeal i se mai spune bogracs (pe undeva am postat reteta pe care o folosim noi). Gulasul are mai putine ingrediente decat boracsul In gulas se pune doar carne de vita, iar alte ingrediente obligatorii sunt boiaua de ardei iute si dulce si Sfantul Ceaun de fonta. Unii il fac cu galuste din faina, altii cu cartofi alti bucatari pun si cartofi si galuste.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 10 Noi 2015, 21:35

Bogracs-ul tau Luci , cel de la pagina 16 , a facut multi oameni fericiti . Am repetat reteta acum un an , la o intrunire a veteranilor alpinisti si toti s-au putut bucura de un festin pe cinste . Intelegi de ce ne lipsesti ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 11 Noi 2015, 06:59

pt cei din zona Iasi( sau in trecere) gasiti raci la pescaria de la Sarca , chiar la sosea :) . 15 lei .
Chiar buni :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 11 Noi 2015, 07:54

Frate "deltaic-iti multumesc anticipat!Recunosc,tu m-ai starnit cu racii.
Pe vremurile odiosului,la vechea "capitanie"din Snagov-Sat prindeam cate 100 de raci...inarmat doar cu un vizor.
Nu tineam cont de lunile cu "r",e o poveste doar,racii sunt buni oricand cu exceptia celor cu,carapace moale,in schimbare.
Era un platou submers acolo,plin de scoici mari si de raci.Nu stiam decat sa ii fierb si sa fac 2 sosuri simple,de usturoi si de hrean.
Au disparut odata cu ploaia acida din 1988+solutiile chimice deversate in apa lacului,solutii care faceau sa dispara bradisul.Totul ca sa se plimbe "tovarasu" cu salupa/vaporul..
Luci...bine ai revenit!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 11 Noi 2015, 15:01

Pentru tine "nuke", oricand...
...fi atent a aparut si "MuskMd" -Bun (re)venit ! Mai ramane sa revina si "Zuckala" , un om deosebit , ale carui invataminte imi lipsesc .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 11 Noi 2015, 20:52

"GLORIE CELOR CE
PRIN LUMINA MINTEI
SI PUTEREA SUFLETULUI
AU PREGATIT
UNIREA NATIONALA" >>>latura estica a Arcului de Triumf .

Impreuna cu cativa prieteni inchin un pahar de vin si vars cateva picaturi in tarana , in amintirea celor ce au infaptuit(cel putin si-au dorit) lucruri marete pentru tara asta .

Azi este ziua veteranilor de razboi . Bunicul meu a luptat la Marasesti si fratele tatalui meu in Grupul de Armate Sud- campania din Rusia . Dumnezeu sa-i odihneasca !

Despre bunicul meu voi mai pomeni , candva , in legatura cu retete lui de campanie . Sunt insemnari vechi si sper sa le gasec .

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 12 Noi 2015, 10:12

Dumnezeu sa ii hodineasca pe toti eroii neamului!
@Liviu-Incredibil..Strabunicul meu a luptat tot acolo(a se vedea avatarul meu care arata locurile unde a participat/ decorat) si a facut toata campania pana in 1919,la Budapesta.Inseamna ca au luptat impreuna cel putin la Marasesti.
Bunicul a facut parte din Regimentul 4 Inf.- Armata a 4-a-Grupul de Armata Sud.
Inseamna ca fratele bunicului tau(tatalui?) a facut parte ori din Armata a 3-a ori din a 4-a care compuneau Grupul Sud "Romanesc".
Ceea ce inseamna ca au luptat impreuna pana la Cotul Donului,cel putin pana la Demiansk unde bunicul meu a fost ranit grav fiind decorat si declarat "mare invalid de rasboiu" si repatriat.
A fost "norocul" lui ca altfel intra in incercuirea de la Stalingrad unde au pierit cca 200.000 de tineri eroi romani...

Scrie răspuns