Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 08 Feb 2015, 14:27

>> Tzatziki , souflaki , kalamari ..., vinuri grecesti si alte alea... O palinca care face minuni in relatiile interculturale , retete noi , revin cu amanunte . Am ajuns acasa ieri , la ora 3,30 , dupa 18 ore de condus prin ploi torentiale/catastrofale , zone calamitate si viscol . Sunt zdrobit .

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 08 Feb 2015, 15:27

Intr-o zi veritabila de iarna ca cea de astaziImagine
invia immagini
m-am hotarat sa fac un desert simplu si bun.
Se ia una bucata dovleac Imagine
free image upload
se taie felii, se aseaza pe hartie de copt intr-o tava si se da la cuptor.Pe feliile de dovleac se presara dupa preferinte zahar,miere,scortisoara etc.Imagine
free image upload
Imi pare rau ca nu am si imagini dupa ce s-a copt dovleacul deoarece aveam mainile foarte "ocupate si lipicioase".
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 01 Mar 2015, 18:45

@pensionaru-merge si o supa de post din dovleac copt..cu cimbru...dreasa cu frisca vegeatala..in loc de smantana..

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 02 Mar 2015, 19:43

nuke scrie:@pensionaru-merge si o supa de post din dovleac copt..cu cimbru...dreasa cu frisca vegeatala..in loc de smantana..
Ai perfecta dreptate.Mie imi place si orezul cu dovleac. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 03 Mar 2015, 19:25

Am cam fost reticent cu legumele..Deh..mostenire genetica coroborata cu pofta de tot ceea ce este bun de papa.
Initial,am ramas placut impresionat si "gadilat" pe papile de humus(pasta naut cu pasta susan) si salata de patrunjel de exemplu(retetele sunt in topic).
Ceva la genul...uite frate ca si din foloshtine iese ceva..
Am incercat sa ma "dezvolt" in domeniul bucatelor postului si am constatat in final ca fara condimente adecvate nu iese nimic.
La o mancare de post pe baza de fasole,orez cu fasole,etc.dupa gustul meu is 2 condimente de baza...coriandru boabe si chimen.
La supa de dovleac copt, cimbru
La ciuperci de padure(hribi,galbiori)usturoi si poate oregano,etc,etc..
La cartofi copti,boia si maghiran sau rozmarin.
La linte,rosii uscate si din nou chimen si coriandru,otet de mere.
La supa de rosii un buchet de leustean langa telina face bine....la fel ca la varza dulce..
Da,ati citit bine,varza dulce,de vara cu leustean verde.
Oricum in toate de mai sus exista si un pic de piper negru,sare mare si neaparat ulei masline.
Ia mai ziceti si voi,va rog..

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 18 Mar 2015, 09:09

in continuarea celor scrise de nuke :respekt:
praz + patrunjel
rosii + busuioc
mazare + marar +usturoiul care merge la orice
papadie + boia
fasole + ceapa
miel + menta ne este de post dar vine sezonul :D

discutam cu un cofetar mai varstnic si se plangea ca nu gaseste unt adevarat in tara si pe afara este greu de gasit .cica indiferent de pret contine si margarina , mai ales cel cu 85% grasime. ma intreb de unde pot procura unt adevarat ,oare asa zisi sibieni de prin piete au ceva mai de calitate ???

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 18 Mar 2015, 21:14

daca-l prepari tu, atunci esti sigur ca este unt 100%. iti trebuie smantana de vaca/bivolita. O bati cu un mixer si dupa ce se "taie" frisca incepe sa se coaguleze untul :wink:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 31 Mar 2015, 20:03

>>>Bors de hribi .
Daca vreodata ajungeti prin zona micutului oras Tg. Neamt , nu ezitati sa vizitati obiectivele turistice/culturale din zona asta ,draga mie . Plaiuri imbibate de istorie , oameni primitori , vestigii ale vremurilor glorioase , asta este Moldova . Cetatea Neamtului , Humulestii , multimea de manastiri si , undeva , la cativa kilometri de oras , satul Tarpesti , punctul terminus al peregrinarii imaginare si locul unde am facut cunostinta cu minunatia asta gastronomica .
Nu poti pomeni despre Tarpesti fara sa-l aduci in prim plan pe cel care a fost Nicolae Popa , faimosul mester popular ( cunoscut mai mult peste hotare ,ca asa-i la romani) , omul care a cinstit cu prisosinta locul asta . Sculptor si pictor naiv , arheolog amator , iubitor de creatie folclorica , cu propriile-i puteri a ridicat in curtea sa Muzeul Popular. Am avut onoarea sa-l cunosc si niciodata nu treceam prin Tarpesti fara sa mai vizitez inca odata muzeul , sa schimb cateva vorbe cu mesterul si sa zabovesc cateva momente in zavoiul de pe malul paraului din apropiere . Colt de rai .
Acu’vreo doua saptamani eram cu familia la Targu Neamt si, la propunerea soacra-mi , mergem la Tarpesti sa vizitam o prietena de-a ei . Nici daca ma rugam Celui de Sus nu nimeream mai bine , am ajuns in timpul servirii mesei de pranz . Cu greu m-am abtinut sa nu mananc si a patra farfurie de bors de hribi (speram sa las o impresie cat mai buna) . Gatita de post , fara adausuri ce probabil o faceau si mai delicioasa , mi s-a parut extraordinara . Pilaful de urzici , servit la felul doi , a fost serios eclipsat . Ardeiul iute , murat , a fost o completare binevenita .
>Reteta :
Aprox. 200g hribi uscati se pun intr-o oala cu apa la rehidratat . Se tin mai mult de 3 ore , chiar si peste noapte daca este cazul . Apa se arunca.
1 ceapa , 2 morcovi , 1 radacina de patrunjel ,1 ardei gras, o telina mica , se taie marunt .Optional se pot pune si 2 cartofi taiati nu foarte marunt(eu am mancat fara).
Leustean tocat marunt(in perioada asta de la congelator) si o legatura de patrunjel verde.
Bors gustos, de tarate adevarate ,care se da in clocot separat si se spumuieste.
Sare si piper dupa gust.
2-3 linguri de ulei;
Zarzavatul se caleste in ulei cateva minute si se pune in oala cand apa fierbe . Cand este patruns se adauga hribii si se mai dau cateva clocote . Se adauga borsul si se mai lasa doua trei clocote . Se ia oala de pe foc si se pune verdeata tocata marunt .
Este unanim recunoscut faptul ca in Moldova se prepara din manatarci , vineciori ,galbiori ,bureti de iarba… adevarate minuni culinare .Pietele in sezon sunt pline de astfel de produse proaspete si gospodinele moldovence au o bogata traditie in astfel de retete . Despre variantele de bors de ciuperci cu costita afumata si smantana sau cu alte imbunatatiri vom vorbi cu alta ocazie , sa treaca postul .

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 03 Apr 2015, 10:03

@deltaic-te-ai tinut de cuvant stimabile...multumim pt reteta...dar intreb...de ce arunci apa de la rehidratarea hribilor care e nemaipomenita(in supe,piure de ciuperci,etc) si pui apa simpla la fiert?

Si acum pt.ca vin Floriile o reteta simpla si rapida..."pastrav afumat in cetina de brad"(multam chef Hadean).
Nu,nu e vorba de minunatia aia bucovineana(i se zice si harzob de brad) ci o imitatie de mare efect ce poate fi facuta si la oras.
Faci rost de o creanga de brad verde/argintiu din fata primariei sau din parc(atentie la gardieni sa nu coste pastravul cat sturionul de la amenda).
Noi, de la munte,o luam din curte sau din codru.
Tre'sa fie cat sa ai o cana plina de ace.Speli bine cetina si o pui intr-un plic de folie de aluminiu pe care il perforezi.
Cureti bine pastravul(atentie vena spinala lasata in peste e amara) si il piperezi si sarezi bine inclusiv la interior. Ungi cu oloi bun de care vrei...si la interior si la exterior.
O plita mare antiaderenta incinsa bine cu o tava deasupra sau o tigaie cat mai mare care e cat de cat "etansa".
Pui pastravul si plicul de cetina alaturi pe plita incinsa.
Ermetizezi cu cea mai buna tava de prajituri a soacrei/sotiei ca sa nu mai fie sarbatoare de Florii...
Prajesti si totodata afumi 5-6 minute pe fiecare parte functie de marimea pastravului.
Sos de lamaie(coaja de la 5-6 lamai "bio" oparite de 6 ori si mixate 2-3 min cu 50 ml apa,50 ml ulei,un varf de sare si unul de zahar si zeama 1/2 lamaie) si legume fierte.
Cand nu e post merge grozav cu o mamaliga din malai fiert in lapte si unt.Reteta la cerere, dupa post.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 08 Apr 2015, 18:50

nuke scrie:Cand nu e post merge grozav cu o mamaliga din malai fiert in lapte si unt.Reteta la cerere, dupa post.
Foarte interesant , astept descrierea procesului tehnologic .Vezi ca mai ai o restanta cu supa de dovleac , acu' a trecut postul...

Apa de la ciuperci o arunc pt. ca asa proceda tanti de la care am reteta . Maine plec la Ceanu Mare se petrec sarbatorile . Va fi o desfasurare impresionanta de forte , mai mult ca sigur voi face excese...Dupa 2 luni de post si 7 kg mai putin sunt gata de actiune . Am fost anuntat ca se vor pregati o serie de preparate specifice zonei , oricum este si soacra-mea la locul faptei(de doua zile face pregatiri si achizitii) si am inca o garantie ca se va lasa cu praznice dure . Cele mai interesante gateli le voi descrie pe topic.

Paste fericit tuturor !

Scrie răspuns