Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 04 Ian 2015, 22:14

nuke scrie:Daca tot ne starniti ziceti si dvs.cum le pregatiti...M-am uitat odata lung chiar si la o sticla de ulei de masline cu trufe..
Am tot ezitat sa cumpar...sunt catziva oameni in jurull BV care vand "la DN" cu 100-200 euro/kg,depinde de masina in care calatoriti.
Nu am gustat,nu stiu nimic despre curatarea/prepararea lor dar ca gurmand as incerca orice e bun in viata asta..
Am inteles ca doar se rad,nu se prepara termic..Ok,se rad dupa ce se curata sau nu se curata?
Se spala sau nu se spala?
Multumim de orice "luminare"..
La multi ani domnilor! Sa aveti un an nou fericit si cu multa sanatate!
Trufele in zona in care locuim noi se adauga la final exact cum a spus si "pensionarul"
Noua ne plac foarte mult, doar ca fetitza mea (5 ani) nu e innebunita dupa miros :mrgreen: Eu prefer trufele negre, dar trufele albe sunt mai apreciate si mai scumpe pt ca au un gust mai intens. In 2014, in Emilia Romagna, nu au avut un nivel calitativ asa bun datorita ploilor dese din vara.
Se pastreaza in congelator si rezista cateva luni bune (pana prin iunie) fara probleme

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 05 Ian 2015, 13:34

Toate cele bune iti doresc si tie luci_t.Asa este se pastreaza in congelator foarte bine.Recomand pastrarea tuturor ciupercilor(hribi,galbiori etc),trufelor in pungi de plastic vidate v-o spune un patit.Pana sa-mi cumpar masinaria de vidat si inghetata avea gust de hribi si trufe.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 05 Ian 2015, 14:59

pensionaru scrie:
nuke scrie:Sper sa nu te superi daca te rog sa nu mi te mai adresezi cu dv. ca si asa ma simt batran la 49 de ani. :respekt: si toate cele bune iti doresc.
La multi,multi ani romanilor de pretutindeni,oriunde s-ar afla.Sa fiti mereu sanatosi acolo unde "necesitatea" si nu capatuiala v-a dus departe de fruntariile tarii noastre.
La multi,multi ani tuturor confratilor de pescuiala si celor din jurul lor care au inteles si inteleg ca la ora 02.00 AM se poate pleca,fara a fi siliti, pe o balta aproape inghetata.
@pensionaru-am 47 de ani,nu ii simt.Tu ai 49 ani,multi ani inainte pana la 99 ani.
Insa amandoi am invatat sa respectam o persoana,chiar si virtual.
On topic-revin cu o reteta de galbiori cu...creveti!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 05 Ian 2015, 18:35

incetati cu prostiile astea cu varsta :D
am un prieten de varsta ca a voastra care intr-o discutie cu mine ( 30 si ceva ) despre un alt amic eu il intreb : dar cam cati ani are? si el imi raspunde : eh , e asa de varsta noastra :lol: ....

asteptam reteta :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 05 Ian 2015, 20:25

Deci galbiori hmm..dedic in mod special reteta personala "pensionarului" si nu in ultimul rand lui MuskMd.
Ponturi:
-nu se spala vartos ci cat mai putin doar ca sa dati acele de brad jos.Nu au nisip,stiti doar unde cresc,pe sub "poala" de brad.
Daca sunt culesi de dvs.in pungi curate puteti doar sa ii scuturati/stergeti.
Deci:
-ii tai pe 1/2 pe cei mai mari.
-nu pui niciodata sare pe ei in timpul gatirii ci numai la sfarsit.

Galbiori cu...galbiori...
Tigaie,ulei de masline incins,nu foarte mult.
Dunstuiesc(nu calesc) ceapa si 1/2 de ardei mare kapia,pe razatoarea mare,date.
Pun galbiorii la prajit,musai presar piper.
Scad.
Smantana proaspata(200 ml la 1kg galbiori).Acum vine si sarea si patrujelul.
Mamaliga.Cui ii place si zeama de usturoi nu de mujdei..
Pot fi papati acum.
Insa sunt cica si creveti pe lumea asta.
Deci.
Galbiori cu.. creveti..
Ulei de masline cu untul(putin) incins in tigaie in care se pun cateva felii de rosii proaspete sau rosii uscate iarna.
Se pun crevetii in tigaie pana se albesc cu 1 catzel de usturoi.
Se pun langa galbiori cu galbiori,vezi reteta de..

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 07 Ian 2015, 19:54

nuke scrie:Deci galbiori hmm..dedic in mod special reteta personala "pensionarului" si nu in ultimul rand lui MuskMd.
Ponturi:
-nu se spala vartos ci cat mai putin doar ca sa dati acele de brad jos.Nu au nisip,stiti doar unde cresc,pe sub "poala" de brad.
Daca sunt culesi de dvs.in pungi curate puteti doar sa ii scuturati/stergeti.
Deci:
-ii tai pe 1/2 pe cei mai mari.
-nu pui niciodata sare pe ei in timpul gatirii ci numai la sfarsit.

Galbiori cu...galbiori...
Tigaie,ulei de masline incins,nu foarte mult.
Dunstuiesc(nu calesc) ceapa si 1/2 de ardei mare kapia,pe razatoarea mare,date.
Pun galbiorii la prajit,musai presar piper.
Scad.
Smantana proaspata(200 ml la 1kg galbiori).Acum vine si sarea si patrujelul.
Mamaliga.Cui ii place si zeama de usturoi nu de mujdei..
Pot fi papati acum.
Insa sunt cica si creveti pe lumea asta.
Deci.
Galbiori cu.. creveti..
Ulei de masline cu untul(putin) incins in tigaie in care se pun cateva felii de rosii proaspete sau rosii uscate iarna.
Se pun crevetii in tigaie pana se albesc cu 1 catzel de usturoi.
Se pun langa galbiori cu galbiori,vezi reteta de..
Nuke,multam fain de reteta.O sa incerc si eu combinatia cu creveti.Deja simt aroma usor discreta de caise a galbiorilor. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de costica_fishing » 08 Ian 2015, 12:22

Buna ziua si respectele mele, domnilor!

Am si eu o dilema ....vag gastronomica si cred ca voi m-ati putea ajuta:

Nu stiu cum sa pastrez icrele de stiuca pana la momentul gatitului lor.
Mai exact, se pare ca nu nimeresc niciodata bine cantitatea de sare necesara.

Acum vreo 3-4 ani mi s-au stricat icrele dintr-un borcan de 400 g tinut in frigider. A fost tristete mare... :D

Am tot citit si intrebat si am ajuns la concluzia ca trebuie adaugata sare in proportie de 10%.

Am cantarit pe cantar electronic si am pus fix 10%, raportat doar la cantitatea de icre din borcan.

Cine mi le gateste acum zice ca le-am facut "bocna" si ca s-a chinuit sa le desareze, ca altfel nu se leaga. Adevarul e ca sunt sarate si dupa ce-au fost gatite.

Am si congelat o data sau de doua ori. Cand le decongelezi se cam ....dezintegreaza. Sau mi s-a parut mie....

Mi-a zis ca "sa pun sare dupa gust". Mie frica sa nu mai irosesc asa o provizie.

Se pare ca e un schepsis si cu asta, pe care nu-l stiu.

V-as multumi pentru atentia dvs!

Cu stima,
Costica
near the beer

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 08 Ian 2015, 13:53

costica_fishing scrie:Nu stiu cum sa pastrez icrele de stiuca pana la momentul gatitului lor.
In primul rand , daca vrei sa savurezi icrele de stiuca la adevarata lor valoare , le mananci ca atare nu in masa de ulei(salata , cum se spune). Pe o felie de paine prajita , se pune un start de unt si unul subtire de icre. Se pot congela si nu sufera modificari majore la dezghetare sau la cateva zile (eu aplic metoda cam la o saptamana)se pot "aerisi"cu furculita, frecate energic si se poate adauga si putina sare,10% cred ca este prea mult . Icrele colectate in perioada de depunere , cand sunt galben-rosiatice , nu se pot congela , devin baloase la dezghetare(se sparge bobul).

Ma scuzati acum , am niste cotlete de caprioara si imi storc mintea cum sa le prepar intr-un mod inedit...revin.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 08 Ian 2015, 13:56

Inca o precizare , se congeleaza deja frecate cu sare .

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 08 Ian 2015, 17:34

costica_fishing scrie:Nu stiu cum sa pastrez icrele de stiuca pana la momentul gatitului lor.
Stimate confrate pescar,
Totul tine de anumite proceduri stricte ca la Inalta Curte..
1.Trebuiesc amestecate incet cu mana si curatate f.bine dar foarte bine de pielite, in apa plata.
2.Sare grunjoasa "de muraturi" dizolvata in apa plata pana ce un ou(proaspat,normal ca altfel te deruteaza) se ridica maxim 1 cm de la fundul vasului.
3.Acum se pun la imbibat in muratoarea cu pricina maxim 3 ore.Deci nu se sareaza,se mureaza.
4.Se scot,la borcan cu ele,cu saramura inauntru.
Se gusta inainte de preparare.
Daca sunt prea sarate rugati pe cine le prepara sa va doneze un ciorap de matase nefolosit,se pun in ciorap,apoi in apa plata.
Se scot din apa si musai se pun la scurs bine de tot ca sa se lege bine.
Uleiul de struguri neutru,fara miros face diferenta..
Numai bine!

Scrie răspuns