Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 23 Iun 2014, 19:08

Asa este ! De zahana uitasem complet. Nu pot sa nu-mi amintesc de carciuma Gogosarul din coltul strazii Turda,aici mancai cea mai buna ceafa de porc si cotlet la gratar din Bucuresti (zic unii). Mergeam cu tata si ma mai "lipeam" si de cate un Pepsi,nebunie curata la vremea aia.[/quote]

La restaurantul asta din coltul strazii Turda imi amintesc ca am baut cea mai buna "Grasa de Cotnari" prin '86.Nu pot sa uit nici acum gustul si consistenta vinului care era ca o miere fluida.Ce vremuri.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 23 Iun 2014, 23:18

domnilor cine are o reteta pt vinul de coacaze?
mi-a marcat inceputul adolescentei si parca as vrea sa retraiesc senzatia :D

nu il visez decat langa un iepure la cuptor ......

ps si sursa de coacaze e o problema...dar asta poate o pot surmonta..... :?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 24 Iun 2014, 10:39

MuskMd scrie:sursa de coacaze e o problema...dar asta poate o pot surmonta..... :?
Eu am facut asa.M-am dus la o pepiniera "virtuala", recomandata de amici si mi-am luat coacaz timpuriu si coacaz clasic.Incep sa produca din primavara daca le-ai pus in toamna.
Fructele le congelez,deocamdata pana apare reteta de vin, cu un mic dichis ca sa ramana frumoase,sa nu se faca praf la dezghetare,etc...
Intr-un vas cat mai mare,gen Jena,tava de friptura,etc, pui un singur strat de fructe si apoi la congelator.Le scoti dupa 2-3 ore si le bagi in pungute inapoi in congelator.
Ideea e ca nu se sparg si poti scoate cate vrei fara sa dezgheti toata punga!
Ideale la inghetate cat mai naturale pt familie ,asezonare,in tava cu iepure cum bine zici,etc,etc..

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 24 Iun 2014, 15:18

merge asa, dar nu prea am loc in apartament :lol:


mai sapam :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Zuckala » 24 Iun 2014, 17:46

pai daca tot m-a pomenit Deltaic pe aici, va promit ca voi reveni maine seara cu reteta familiei mele de vin de coacaze negre. Saptamana viitoare daca e vreme buna ne apucam de cules in gradina parintilor mei, offf urasc apartamentul!
Cine are de unde face rost de coacaze sa pregateasca o damigeana de 50 de litri, o galeata de 10 litri plina cu coacaze macinate si 10 kg de zahar.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 24 Iun 2014, 19:44

fain baieti ca va apucati de vin de coacaze inseamna ca va tine hertzu,eu am golit damigenele si le-am pregatit pentru visinata,am sigilat ce o fost in ele in una de 10l pe care o voi deschide mai incolo cand va face ficamea 18ani,acum savurez un pahar in cinstea voastra....

Imagine

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Zuckala » 25 Iun 2014, 17:32

Asa cum am promis am revenit cu reteta de vin de coacaze:
Se dizolva 10 kg de zahar in aproximativ 25 de litri de apa, preferabil calda ca sa se dizolve zaharul mai usor.
Intr-o oala mare se amesteca siropul rezultat cu 10 litri de coacaze macinate (prin masina de carne), daca au trecut cateva ore de cand ati macinat coacazele sa nu va speriati daca s-au transformat intr-un calup de gelatina de forma recipientului in care le-ati pastrat.
Amestecati cu o lingura de lemn pana se omogenizeaza coacazele cu apa indulcita si turnati intr-o damigeana de 50 de litri.
Daca e nevoie completati cu apa pana deasupra locului in care incepe sa se ingusteze damigeana. Nu umpleti damigeana prea mult pentru ca la fermentare va curge peste.
Acum se lasa la fermentat, unii pun dop cu furtun cu capatul intr-un pahar cu apa, eu pun peste gura damigenei un simplu pahar de plastic de iaurt de 500 ml cu gura in jos, gazele pot iesi, insectele nu pot intra.
Verificati din cand in cand damigeana, dupa aproximativ o luna jumatate ar trebui sa inceteze fermentarea. Asteptati neaparat o zi senina ca sa trageti vinul pentru ca daca afara e innorat impuritatile sunt in suspensie, daca e senin se lasa la fund. Nu agitati damigeana si trageti doar cat vine curat fara mazga. Pastrati vinul undeva unde e intuneric si rece in recipiente umplute pana la gura.
Stati asa ca nu e gata!
Peste ce a ramas in damigeana se toarna din nou apa in care s-au dizolvat 8 kg de zahar, si se repeta totul la fel ca prima data. Daca vreti puteti imbina vinul din prima tura cu cel din tura a doua, dar eu zic ca e pacat, cel din tura a doua e mai bun.
Spor la treaba!
Va dezvalui un dichis al meu, eu din loazele care raman in damigeana fac tuica pe care o mai fierb inca o data intr-un cazan de 13 litri facut de bunicul meu din inox, cositorit cu staniu pur, cu racitor cilindric in loc de serpentina pe vremea cand inca mai aveam metalurgie in tara, dar asta e deja alta poveste. Prima jumatate de litru care curge e “spirt”, asta il torn in damigenele in care pastrez vinul, fiind mai usor ramane deasupra vinului, in gatul damigenei si astfel nu lasa vinul sa intre in contact cu aerul.
Care faceti sa-mi spuneti cum a iesit, il recomand rece dar nu abuzati, mai ales cei cu inima slaba!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 25 Iun 2014, 19:07

Zuckala
"Asa cum am promis am revenit cu reteta de vin de coacaze:"

Stimabile-Jos palaria ! Ai un singur cusur: ne vizitezi cam rar.

>Edi,in damigeana este minunatia de care se discuta acum ? Sincer,nu am baut pana acum asa ceva.

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Zuckala » 26 Iun 2014, 11:22

asa este, intru destul de rar. De cand s-a nascut baiatul meu, statul pe net a cam sarit din schema, prefer sa-mi petrec putinul timp liber cu fiul meu ca din pacate timpul nu-l mai poti da inapoi.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de T.Adrian » 26 Iun 2014, 19:14

Va salut dragi colegi gurmanzi :bere: vin cu o rugaminte si sper ca cineva sa ma poata ajuta. Poate nu e locul potrivit dar cunoaste cineva orataniile astea? Cum scap de ei :(? incerc sa cresc niste ardei deosebiti in balcon si mi-e frica sa nu sufere mai ales ca s-au inmultit excesiv.
Imagine
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Scrie răspuns