Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 30 Apr 2014, 19:07

agabi scrie:Ati incercat mamaliga refacuta?Daca ramine pe a doua zi mamaliga,si daca e mai virtoasa,ca-n Ardeal (sau buna de momit,daca vreti..) o puteti felia si praji intr-o tigaie de teflon,fara ulei..Face o crusta faina si merge excelent cu laptrac sau topcit :wink:
Frate agabi, m-ai luat ''sub cuvant de spovedanie si cuget preacurat " :shock: Am auzit si vazut multe, da' de "laptrac" si "topcit " de cand mama m-o facut, n-am auzit :!: :shock:
Daca-i vrea, mi-i lamuri, daca nu, stii cu ce as manca mamaliga aia prajita cum zici tu ? Mi-am facut, din cas de oaie (fara vaca ) , framantat, amestecat cu sare, un praf de cimbru, unul de busuioc uscat si macinat, si chimion (sau chimin, sa nu ma toace @rine :wink: ) , pus la borcanele , un mic "bar" de branzeturi loco ...Daca zdrobesti si-o ceapa, cei din jur vorbesc singuri...tu mananci doar :wink: :wink: :wink:

Exact la fel e si cu mamaliga lui audumbre ...

Cred ca merge si-o palinca inainte ...ca branza buna mere apoi cu un vin identic ...Sa te sature :mrgreen:

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de audumbre » 30 Apr 2014, 21:39

Baieti , daca aveti incredere in motanul incaltat , preparati reteta de la pagina 63, postata de mine:
http://www.rapitori.ro/forum/gastronomi ... 4-620.html

Cine mai poate sa scrie pe urma, sa o faca. :D
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 01 Mai 2014, 09:51

audumbre scrie:Baieti , daca aveti incredere in motanul incaltat , preparati reteta de la pagina 63, postata de mine:
http://www.rapitori.ro/forum/gastronomi ... 4-620.html

Cine mai poate sa scrie pe urma, sa o faca. :D
La asta ai gresit un singur cuvant : " caras " :!: :!: ....niciodata, Darie, dar niciodata sa nu faci caras dupa retetele astea :!: ...Am incercat de trei ori ...au ramas oasele ca la desene animate , cand le roade motanul Tom :lol: ...Carasul mic, la palma, e pt cei "statuti" , ca mine , primavara, la datul coltului ierbii, vreo 2 ooa :wink: tigai, crocanti cu sare + si-o bere adecvata ...Odata, de pofta , si-apoi, la anu' ....

Si sa nu amestecati , pe cat posibil, speciile de peste ....Nu merge chiar tot ce se nimereste . Sunt borcane, borcanele, caserole, etc...V-o spune Stan Patitul :!:

ps: Io am incredere in motanul incaltat, dar sa nu fii cumva si albastru, ca te tai cubulete :P :P

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de audumbre » 01 Mai 2014, 12:34

Bibane , am un proiect video in care o sa prezint retete din diferite regiuni. O gama laaaarga de preparate , care mai de care. Posibil sa dau iama si in bauturi(atunci sa te tii).
Reteta prezentata atunci , am incercat-o cu: oblete, clean, rosioara, scrumbie si....biban. :lol: De mancat , am mancat si caras, preparat intocmai dupa reteta, la niste localnici de pe canalul Sulina. Eu care nu ma omor cu pestele , pot spune ca arunc friptura pentru o conserva din asta.
Ramane sa ne mai scriem, ca nu am de gand sa intind copita.
Pana atunci , sa aveti pofta si preparate alese !
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de audumbre » 01 Mai 2014, 12:41

PS: Din tot ce-am experimentat pana acum, am ajuns la o concluzie: Retele gustoase nu sunt neaparat pompoase. :idea: Simplu si bun ! Am vazut o gramada de retete in care esti indrumat sa pui: sare,piper,curry,leustean,cimbru,usturoi,ienibahar,rozmarin,boia,etc.etc.etc. Din practica, am observat ca la un preparat sunt de ajuns 3-4 condimente, altfel nu mai intelegi nimic din invalmaseala de gusturi.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rine » 01 Mai 2014, 19:42

"topcit " de cand mama m-o facut, n-am auzit :!: :shock:

ceapa calita o tzara ,peste care se pune branza grasa(gen burduf sau cas framantat cu sare) pana se topeste.
se consuma calda cu mamaliga.
un fel de fondue , specific ardealului :D

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 01 Mai 2014, 20:46

rine scrie:"topcit " de cand mama m-o facut, n-am auzit :!: :shock:

ceapa calita o tzara ,peste care se pune branza grasa(gen burduf sau cas framantat cu sare) pana se topeste.
se consuma calda cu mamaliga.
un fel de fondue , specific ardealului :D
Dimi sunt imparat la aragaz....se face :!: ....Da' laptrac...ce mama gozului o fi asta? Ca @agabi s-o suparat pe mine si vorbeste numa-n pilde :cry: ...Nu vreau "unchiu' Gogu " ...vreau aici, de la cei ce-au facut si stiu ...ce zici, domn profesor, ma lamuresti, ori vrei sa-ti stric concediul la toamna sa vii sa dai corigenta cu mine :wink: :wink:

Tumna ce facusem niste cas framantat cu de toate :lol: :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rine » 01 Mai 2014, 20:53

de cealalta sau celalalt :P
habar n-am .sau o fi ceva de-i zice altcumva :P
corijenta se ia si pe gaini? tuica, peste sau piscuit?
:lol: :lol:

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 01 Mai 2014, 21:05

audumbre scrie:Bibane , am un proiect video in care o sa prezint retete din diferite regiuni. O gama laaaarga de preparate , care mai de care. Posibil sa dau iama si in bauturi(atunci sa te tii).
Reteta prezentata atunci , am incercat-o cu: oblete, clean, rosioara, scrumbie si....biban. :lol: De mancat , am mancat si caras, preparat intocmai dupa reteta, la niste localnici de pe canalul Sulina. Eu care nu ma omor cu pestele , pot spune ca arunc friptura pentru o conserva din asta.
Ramane sa ne mai scriem, ca nu am de gand sa intind copita.
Pana atunci , sa aveti pofta si preparate alese !
Mai, nu ma supar ca ma bagi si pe mine in meniu...Sa-ti fie de bine ! Dar, pt mine ( sau termenii ce-i folosesc eu ) una este "conserva" si cu totul altceva "peste marinat " ...Din ce stiu eu, conserva presupune preparare termica ( fierbere,etc) ....Marinarea, nu ....Si, din informatii de la cei care-au facut conserva, carasul "apt " pt asa ceva e doar cel de apa curgatoare ...
Dar, te astept sa revii cu retetele :!: :!:
Daca dai iama si-n bauturi, sa stii ca nu ma dau deoparte ...Pana la 3/4 oz :wink: (ca sa fim la forum :mrgreen: ) merg pe zi, daca am slanina mea, cu pita, ceapa sau rosii (astea mai putin cauciucatele din comert)...Daca e si-o branza buna :o :D :oops: ....Nu discut de sprituri de vin sau "cotcailuri " ...Pt astea exista madame :wink:

ps: alege: ori copita ori motan incaltat...Ti-a sarit stapanul pisicii albastre in cap , nespa ? :mrgreen: ...Lasa-l, nu-i prunc rau, dar tre' inteles

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de agabi » 01 Mai 2014, 21:13

biban solzos scrie:
rine scrie:"topcit " de cand mama m-o facut, n-am auzit :!: :shock:

ceapa calita o tzara ,peste care se pune branza grasa(gen burduf sau cas framantat cu sare) pana se topeste.
se consuma calda cu mamaliga.
un fel de fondue , specific ardealului :D
Dimi sunt imparat la aragaz....se face :!: ....Da' laptrac...ce mama gozului o fi asta? Ca @agabi s-o suparat pe mine si vorbeste numa-n pilde :cry: ...Nu vreau "unchiu' Gogu " ...vreau aici, de la cei ce-au facut si stiu ...ce zici, domn profesor, ma lamuresti, ori vrei sa-ti stric concediul la toamna sa vii sa dai corigenta cu mine :wink: :wink:

Tumna ce facusem niste cas framantat cu de toate :lol: :lol:
Topcitul,mincare ciobaneasca,se face cu jintuit(produsul din care se face untul,prin batere).Pentru cei cu analize bune,ceapa se caleste in grasimea rezultata prin prajirea slaninei

laptrac=lapte prins,lapte acru

Scrie răspuns