Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de biban solzos » 28 Mar 2014, 17:04

mariush scrie:uff !!! n-am stiut ca esti asa precis si pretentios in detalii...
te solicit cu siguranta daca ma impotmolesc prin zona ingredientelor.de obicei la noi in casa gateste nevasta-mea,eu cate o maioneza,mai dau cu oul de tigaie din cand in cand,d-astea normale...
Nu-i vorba de precizie sau pretentii...Daca vrei sa spui cuiva ceva, fa-o ...nu-l pune sa taie merisoarele in cube si sa le mai scoti si apendicul...De ce sa nu se bucure si altii...N-am nici secrete si nu mi-e nici rusine . Mi-e groaza de un singur lucru : sa nu trebuiasca sa mananc vreodata broaste, caracartite , sau alte tentaculoase ...

ps: cum naiba sa dai cu oul de tigaie ? Pai n-ai numa unu :shock: :?: ....Ce-ai facut cu alanlaltul ? :?:

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de gsteph1968 » 28 Mar 2014, 20:57

inca una de la deltaic...

Imagine

eu sunt in post si regim de slabire simultan. 4kg/2saptamani :(
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 29 Mar 2014, 00:03

Inainte de afumare,pestii au stat o zi la zvantat afara.A urmat afumarea in 3 reprize cam de 5 ore si s-a desfasurat pe durata a 2 zile si jumatate. Cand am terminat treaba si am gustat din produsul finit,nu ne-am putut opri din "gustat"decat dupa cate 4 pesti de fiecare.
Poza este facuta dupa primul fum.Pestii au iesit aurii si un pic suculenti,o nebunie.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 29 Mar 2014, 19:36

adi g :bere: am facut niste focacia dupa reteta ta... deltaic reteta de rasol...excelenta ! :respekt:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 05 Apr 2014, 21:58

> Azi am fost prin Obor. De cand eram copil am fost fascinat de zona asta, poate ultimul bastion al pietelor de alta data(vorbind de capitala),cu “dilutia” impusa de timpurile actuale.
Iarmaroc in toata regula,animatie febrila,marfa variata.Un intreg mozaic de oameni: precupeti,”bagabonti”(pradatorii de top din fragilul lant trofic uman) , musterii, cersetori, braconieri cu marfa lor, multi pierde vara care serveau si ei “una mica”pe la 8 dimineata, baragladine care formeaza fundalul de culoare.
Cand vreau sa ma enervez (motivul nu este greu de ghicit) ma duc in hala de peste.Aici legea nu se aplica. Am cumparat niste hamsie bulgareasca la borcan(nu inteleg de ce hamsia marinata romaneasca , lipseste cu desavarsire).Transformata in salata cu ceapa si alte alea,este o nebunie.Daca mai ai si o palincuta langa, sa aiba hamsia in ce sa se scalde, …cuvintele sunt de prisos. Am mai cumparat si o mare platica(3 kg.), care va fi gatita in stil lipovenesc,mai precis protap la cuptor.Termenul este impropriu, dar asa spun lipovenii. Pestele se aseaza pe un caroiaj de ramuri decojite,intr-o tava.Am mai scris despre asta. Dupa parerea mea si nu numai,platica mare nu are rival(in anumite retete in care se pot folosi si alte specii de ciprinide). Ma pregatesc intens pentru sarbatoarea Floriilor.
Hala de carne , are o oferta variata de produse si tinand cont ca se apropie Pastele , mielul este la loc de cinste.Se gaseste si ied , preferat de multi(inclusiv de mine).Preturi acceptabile cam la toate produsele. Din zona de branzeturi si produse “traditionale” a halei , am cumparat telemea , foarte apreciata de familie(eu nu pot gusta) si smantana de o consistenta remarcabila. Aici nu exista comercianti tigani. Pentru cine nu stie, Hala Obor,cea veche,este monument architectonic.
In hala de produse agricole,vanzoleala mare.Cam jumatate dintre comercianti sunt tigani desi , candva, o promisiune a primarului de sector a fost ca nu vor mai putea vinde la taraba decat producatori autentici. Gasesti cam tot ce-ti poti dori si chiar mai mult. Pentru prima data dupa constructia noii hale de produse agicole,am urcat la etaj. Am ramas cu gura cascata.Nu mai pridideam cu laudele si nu ma asteptam la asa spatii comerciale,tinand cont de “viermuiala” de mai jos. Librarie,unde am gasit ceva ce cautam de mult timp, magazin de articole casnice cu produse de o calitate incredibila(unele), un magazin de vinuri(crama este prea mult spus) unde “baietii” serveau un pahhharel,asa…de amorul artei, delicatesuri orientale, ceaiuri si dichisuri, preparate din carne si nu din alea” afumate la pensula”, masline si alte grecisme,dulciuri arabesti si cate si mai cate… Am cumparat masline,din acelea mari, maronii,un pic zbarcite. Pe vremuri,maslinele negre nici nu existau.Cand tatal meu a vazut prima oara masline negre , s-a minunat,pe vremuri nu existau. Asupra acestui subiect voi reveni. Zona asta comerciala m-a castigat total. Tot de aici am luat si niste curmale mari , uleioase si delicioase,samburi de caise si caise uscate. Flori de iasomie pentru ceai si halva.
Calatoria a luat sfarsit odata cu survolarea zonei de magazinase dintre hala si magazinul “Bucur Obor”. Oferta variata,produse fara numar…, tot ce-ti trazneste prin minte,la preturi mici si calitate indoielnica. Atentie la “animalele de prada”.
In drumul spre casa am cumparat creveti cu gandul sa-i gatesc dupa reteta lui “nuke”de la pagina 17. M-am gandit ca alaturi de o salata verde cu insertii de leurda proaspata si un pilaf sarbesc, nu au cusur. Cu siguranta am gresit eu ceva, produsul finit mi s-a parut usor gretos. De regula , retetele lui “nuke” sunt savuroase.
Sarbatorile Pascale se apropie si este timpul marilor praznice. Inca nu am ales locul unde voi petrece dar, o varianta ar fi zona Tarnavelor , vom vedea. Dorul de delta nu-mi da pace si asta ar fi o alta varianta.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 06 Apr 2014, 12:08

Maestre,m-ai uns la suflet cu expunerea si parca ma si vad printre tarabe. Ieri am primit de la o cunostinta una bucata "bestia"(ied de 9kg)si as dori cateva sfaturi pentru o friptura buna de pasti. Asta binenteles in limita timpului disponibil. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 06 Apr 2014, 16:02

deltaic scrie:>
In drumul spre casa am cumparat creveti cu gandul sa-i gatesc dupa reteta lui “nuke”de la pagina 17. M-am gandit ca alaturi de o salata verde cu insertii de leurda proaspata si un pilaf sarbesc, nu au cusur. Cu siguranta am gresit eu ceva, produsul finit mi s-a parut usor gretos. De regula , retetele lui “nuke” sunt savuroase.
Am zis ca numa'paine si vin merg...
Personal cred ca nu poti sa asortezi un fel gatit cu foarte mult ulei(creveti), cu salata in care pui ulei.Apoi orez calit cu legume, normal in ulei.Mai ales in post cand "fierea"" e mai ""jingasha""..
Cauta pi goagal reteta ""gambas al ajillo""...vine din Andaluzia.mmmmm...si acum imi aduc aminte de o deplasare in Spania...mai era un pic si rodeam vasul ala de lut..

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de crapmaniacul » 06 Apr 2014, 20:26

deltaic scrie:Inainte de afumare,pestii au stat o zi la zvantat afara.A urmat afumarea in 3 reprize cam de 5 ore si s-a desfasurat pe durata a 2 zile si jumatate. Cand am terminat treaba si am gustat din produsul finit,nu ne-am putut opri din "gustat"decat dupa cate 4 pesti de fiecare.
Poza este facuta dupa primul fum.Pestii au iesit aurii si un pic suculenti,o nebunie.
O intrebare daca nu deranjez: ai incercat aceeasi combinatie de afumare dar cu pastrav in loc de macrou (pastravul clasic de hiper-market) ? Personal nu ma inteleg grozav cu macroul (cred ca un exces mai vechi mi-a pus capac) si ma gandesc sa-l inlocuiesc si primul peste potrivit care mi-a venit in cap a fost pastravul. Ar trebui sa am grija in mod deosebit la ceva anume ? Multam anticipat si respectele mele !

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 07 Apr 2014, 08:45

>pensionaru< pe la pag.129 s-a discutat cate ceva despre friptura de miel(se poat aplica si la ied)si poate te inspira.Daca nu,cautam altceva.

>nuke< desi nu am probleme de alimentatie/sanatate,am incercat sa contracarez "onctuozitatea"crevetilor,folosind la pilaf si salata ulei de orez.Se pare ca mai trebuie sa incerc reteta urmand strict recomandarea.

>crapmaniacul<sunt convins ca se preteaza de minune si pastravul.Poate iese un pic mai uscat,nu stiu,nu am incercat.Ne batea gandul sa incercam si niste pastraviori,cu prima ocazie intercalam cativa printre speciile deja consacrate.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de sorinB » 07 Apr 2014, 11:02

Va salut,
o reteta de ciorba de peste imi spune si mie cineva?
Poate exista in topicul acesta, dar sunt foarte multe pagini...
Multumesc frumos.

Scrie răspuns