Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 11 Dec 2013, 20:15

Dupa cum a spus si bogdan82 cred ca cea mai practica metoda este fezandarea carnii la frigider. Cine sta la curte si are conditii poate sa incerce si traditionala metoda prin agatarea orataniei de limba sau de penele din coada. Lasata la rece cateva zile pana ce se rupe limba ori se smulg penele din coada atunci e semn ca e gata de preparare. Asta cu atarnatul afara nu mi-a iesit nici o data ca stateam la bloc.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 12 Dec 2013, 05:51

am decis sa va fac totusi cunostintza cu bucataria germana.... :lol: LABSKAUS, o mancare traditzionala nord-germana si/sau engleza, o mancare de marinar, simpla si foarte hranitoare... :lol: care isi are originile din vremea cand scorbutul nu era ceva iesit din comun... :lol: arata dezgustator, dar este foarte buna la gust, iar cei ce vor incerca retzeta asta, au sa ma pomeneasca... :lol: numai de bine, sper... :lol:

una conserva - corned beef (de obicei 340g)
750g - cartofi (fara coaja)
vreo 3 castravetzi muratzi in otzet
2 cepe - nici prea mari nici prea mici
sfecla rosie, murata
sare
piper
ienibahar
ulei sau grasime de prajit

se fierb cartofii in apa cu sare, ca pentru piure.

cat fierb cartofii, se caleste ceapa taiata solzisori, dupa care se adauga corned beef-ul taiat sau sfaramat marunt si se inabuseste la foc potrivit, in cratitza acoperita, vreo 3-4 minute. se adauga castravetzii muratzi si cateva felii de sfecla murata, taiate in cubuletze marunte + un pic de zeama de la castravetzi si se mai lasa vreo 10 minute la inabusit, cu capac. sare, piper si ienibahar, dupa gust.

se strivesc cartofii, dar nu asa de fin ca piureul, se adauga prajeala de corned beef cu ceapa si se amesteca bine...

se serveste fierbinte, musai cu oua ochiuri pe deasupra! optzional pe langa, hering marinat si castravetzi muratzi....

pofta buna! :D

Imagine

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Gogol » 12 Dec 2013, 10:33

/\ /\ /\

Si analizele ce ziceau? :headbash:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 12 Dec 2013, 10:53

Dumnezeule mare !!! Pare total nesanatoasa,imi place ! Dupa incheierea postului o incerc neaparat. Vai musafirilor,daca s-or nimeri prin zona.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 12 Dec 2013, 14:34

Foarte faina Adi. La cat colesterol am adunat ma multumesc sa o savurez din priviri. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 12 Dec 2013, 17:24

nu stiu ce avetzi cu colesterolul... doar oul prajit e o bomba. corned beef este carne de vita macra. restul is legume si peste... nu cred ca-i chiar asa de groaznic... :)

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 12 Dec 2013, 18:49

@ Adi G
Reteta asta imi aminteste de perioada scolii cand cheltuiam banii de mancare si improvizam din ce se gasea prin frigider si debara :lol1:
Asa am descoperit omleta cu macaroane (carbonara studenteasca :mrgreen: ) si alte ciudatenii

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 12 Dec 2013, 18:59

luci_t scrie:@ Adi G
Reteta asta imi aminteste de perioada scolii cand cheltuiam banii de mancare si improvizam din ce se gasea prin frigider si debara :lol1:
Asa am descoperit omleta cu macaroane (carbonara studenteasca :mrgreen: ) si alte ciudatenii
:lol: :lol: :lol: daaaa.... cunosc.... prea bine! :lol: :lol: :lol: dar retzeta asta nu-i ciudata.... am alte retzete intr-adevar ciudate, da am zis sa nu va sperii... :lol: :lol: :lol:
ce zici de fasole verde cu pere si sunca? :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 12 Dec 2013, 19:07

sau supa de sange de porc??? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 12 Dec 2013, 21:30

Adi G scrie:sau supa de sange de porc??? :lol: :lol: :lol:
La mancarurile cu sange spun pas. am auzit de ciorba de sange, dar nu as putea incerca asa ceva
Ai incercat pere cu branza tare (gran padana)? Sau prosciutto cu pepene galben? Unii italieni adora combinatiile. Pepenele cu sunca a ajuns sa-mi placa

Scrie răspuns