Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de tudor » 25 Mai 2013, 07:53

Ei, daca se gasesc e bine. Chiar daca-s scumpe nu mananci din astea in fiecare zi.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 26 Mai 2013, 20:47

>AdiG< trebuie sa recunosc ca ulei de rapita nu am consumat pana acum,...mai invat ceva. Neaparat il incerc si mai mult ca sigur o sa-mi placa. Preparatele din poza arata minunat.
>rapace<inca nu am scris despre reteta de stiuca umpluta deoarece fac un studiu prin delta asupra acestui preparat.Am avut un shoc la Chilia cand o lipoveanca neaosa mi-a spus ca nu este un preparat specific deltei…Tot la Chilia, o alta gospodina locala, mi-a descris reteta, aproape cum o stiam.La fel am patit si la Mila 23 si in Crisani, pareri impartite . Vreau sa ma duc pana la Sulina,la urmatorul voiaj,si sa discut pe aceasta tema cu o foarte buna bucatareasa lipoveanca,pe care o cunosc. Prima data,si reteta o am de atunci,am mancat stiuca umpluta chiar la Caraorman.Eventual dau o fuga pana acolo in stabilirea adevarului”suprem”.
>danielcocea<interesant blog,sunt o multime pe “net” si regula topicului este ca retetele recomandate sa fie gatite sau cel putin gustate de cel care scrie, te incadrezi.
Referitor la preturile exagerate ale produselor din import,asta este o problema veche,sunt preturi nejustificat de mari. Aceeasi problema o au si produsele “traditionale”care de cele mai multe ori au preturi prohibitive,asa, de amorul artei…Acelasi produs il poti gasi la cele mai diferite preturi in mai multe locatii.
Vroiam sa descriu impresiile despre sarbatorile Pascale pertecute la Nimigea in jud.Bistrita-Nasaud,la niste rubedenii(prin alianta).7 zile petrecute asa cum am visat.Frumoase locuri,primitori oameni.Din pacate am pierdut insemnarile cu retetele realizate si descrise de cei de acolo. Cu ciorba de miel si friptura mi-am asumat eu responsabilitatea .Se pare ca au placut.Am mai gatit o reteta de paste(marea senzatie),niste salate si pui cu smantana. Spre uluirea generala nu i-am lasat sa consume decat bauturi potrivite preparatelor servite.
Sa nu fie o postare “seaca”va invit la un cocktail pe care tocmai l-am preparat:
>>>“Blue Lady”-40 ml gin ,40 ml Blue Curacao,40 ml suc lamie.Se amesteca in shaker cu 5 cuburi de gheata si se toarna in pahar cocktail bordurat cu zahar.

mircioneolt
veteran
veteran
Mesaje: 938
Membru din: 12 Noi 2009, 13:25
Localitate: Rosiorii de Vede

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de mircioneolt » 06 Iun 2013, 02:20

o reteta de pastrama platica poate ajuta cineva ceva ce stiti ca iese super :respekt:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 14 Iun 2013, 21:24

frate deltaic ne e dor de tine aci :D


in fine sa va povestesc cina mea din seara asta.....

necesar :
1/2 kg carne de porc ( poa sa fie ceafa, cotlet, muschi , felii de 2.5-3 cm grosime)
unt 1/4 pachet
1/2 caserola pleurotus
mix piper alb, verde, negru , rosu. plus rajnita de cuviinta ....
sare
usturoi 2-3 catei
2 linguri smantana, preferabil mai grasa( 20- 32% sau de tara)

dificultate : mica
timp de preparare 25 min

ciupercile se oparesc bine( spalate in prealabil si indapartate picioarele care sunt atoase) si se dau un clocot
usturoiul se toaca marunt si se arunca intro ulcica teflonata la foc mediu
imediat se pune peste el untul
cand untul aproape fierbe se pun ciupercile scurse
cand fierbe tot amestecul punem sare dupa gust ( nu multe, ciupercile au deja esenta lor) si un praf de mix de piper....
mai lasam un pic punem smantana si mai dam un clocot.

intre timp incingem ( fara ulei) o tigaie cu fundul gros sau un grill bine de tot
cand e incins arunca un praf de mix de piper si sare , peste care aruncam feliile de porc, nebatute, ne sarate ne nimic.....
la 4-5 min le intoarcem si mai tinem 4-5 min. tre sa incercam sa ne abtinem sa le facem prea tare, porcul trebe lasat doar un pic ca sa fie savuros si fraged .

scoatem gratarul simplu , il asezonam cu ciupercile cu sos , o felie d e paine neagra si un pahar mare de chardonnay de Cricova...... rece...


sa aveti pofta si Noroc :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 14 Iun 2013, 21:24

PS macar pt vinurile de Cricova si coniacul Calarasi si tot ar trebui sa incercam o unire cu Moldova :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
danielcocea
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 16 Noi 2009, 19:14
Localitate: la peste----<*))))><-Buc.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de danielcocea » 15 Iun 2013, 16:02

tudor scrie:Ei, daca se gasesc e bine. Chiar daca-s scumpe nu mananci din astea in fiecare zi.
Tudor , sa stii ca nu sunt mai scumpe (ma refer la dorade) decat in Franta sau in Grecia ori Turcia,de unde este dorada de la Carrefour .... in Grecia este 11 euro cea de acvacultura , iar la magazin la noi este in promo la maxim 30 ron....chiar nu este scump , si nici crevetii nu s scumpi...sunt 40 ron la magazin....sunt gusturi desavarsite mult mai ieftine decat alte produse de macelarie gen , de pe piata ( vezi muschi vita 90 ron , carcasa iepure 40 ron )...

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rapace » 16 Iun 2013, 13:01

Pai daca e sa o luam asa muschiul de vita este mult mai ieftin la noi decat la ei
la fr dorada de crescatorie e intre 11 si 14 eur / kg iar tournedo-ul e 50 de eur /kg raportul cred ca este net diferit ....oricum majoritatea produselor de import UE la noi depaseste in mod nesimtit pretul lor din supermarketurile tarilor de origine

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 16 Iun 2013, 13:53

[quote="MuskMd"]frate deltaic ne e dor de tine aci :D


Si mie mi-e dor de voi...Acu'm-am intors de la Dunare unde am fost cu Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum)si am tras un mega festin pe malul apei,spre ciuda poporului frate si prieten(pana aseara)bulgar.Ma bag si eu in discutie imediat ce va fi posibil.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 16 Iun 2013, 18:56

Aha....S-a "reanimat"" gastronomia.
Revin cat de curand cu reteta de clean ''la borcan'' :oops: ...
In primvaara asta mi-am depasit recordul la clean..600grame...Rapala floating 3.5 cm F5...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Ghenadie » 16 Iun 2013, 19:23

MuskMd scrie:PS macar pt vinurile de Cricova si coniacul Calarasi si tot ar trebui sa incercam o unire cu Moldova :lol: :lol:
Asa ieftin nu ne vindem vinu' :lol1:
Bag de seama ca ti- o placut dincolo :lol:

Scrie răspuns