Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rapace » 11 Apr 2013, 20:40

Stiuca umpluta "a la moi"
Una bucata stiuca intre 2-2,5 kg
2morcovi,200 gr unt 70% grasime ,100 gr masline,4-6 cepe de preferat rosii,1 capatana usturoi,50 gr stafide,3 oua,1 legatura marar,vin sec aligote ,feteasca alba sau dupa preferinte
Stiuca se curata prin belire dupa metoda bine cunoscuta lasandu-se capul atasat,carnea, dupa dezosarea se taie si se da prin masina de tocat carne in sita ramanand si oasele mai mici , se iau 2 morcovi potriviti care se curata si se fierb aproximativ 15 minute apoi se dau prin masina de tocat,o capatana serioasa de usturoi care se curata si se da prin masina de tocat, la sfarsit pentru a scoate toate ingredientele din masina se poate baga o felie de paine muiata in lapte ,2 cepe rosii mai marisoare se toaca marunt si se calesc in unt aproximativ 1/2din cantitate,100gr de masline fara samburi se toaca marunt ,o legatura marar care se va toca ,50gr de stafide,3 oua.Toate aceste ingrediente inclusiv untul in care s-a calit ceapa se amesteca si se condimenteaza cu sare ,piper si boabe de enibahar ... se umple stiuca cu acest amestec,tava o ungem cu restul de unt avand grija sa se intinda uniform in toata tava ,din 2 cepe crude tocate pestisori facem un pat peste care asezam stiuca umpluta .turnam peste peste vin alb sec pietros (aligote) sa ajunga cam la 1 cm nivelul vinului ,eu pun si un strop de sare prin vin pt a nu desara compozitia apoi se da la cuptor la temp de 120-150 grade si se verifica periodic ,in timpul verificarilor se uda "ciuca" cu sosul din tava cu ajutorul unei linguri,nu ma pricep sa dau un timp de coacere dar cand incepe sa capete o culoare maronie pe deasupra este gata ... se serveste calda stropita cu lamaie langa un vinisor alb tot sec..... POFTA BUNA

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 28 Apr 2013, 22:08

Un pic de pregatiri de pasti:ceafa si piept afumat.
http://img689.imageshack.us/img689/5898/dsc00626yj.jpg
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 28 Apr 2013, 22:48

Doamne iarta-ma ! Ce poza ! Postul se apropie de final...
Azi,de Florii,ceva usor:plachie de crap(zi Andrei ca nu ti-a placut)si sturion(de acvacultura)la gratar.
Revin cu stiuca umpluta,nu am uitat dar am vrut sa confirm o ipoteza.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pensionaru » 29 Apr 2013, 19:27

deltaic scrie:Doamne iarta-ma ! Ce poza ! Postul se apropie de final...
Azi,de Florii,ceva usor:plachie de crap(zi Andrei ca nu ti-a placut)si sturion(de acvacultura)la gratar.
Revin cu stiuca umpluta,nu am uitat dar am vrut sa confirm o ipoteza.
Si pe mine sa ma ierte ca imping pe altii spre pacat. Eu sunt hipertensiv si nu consum asemenea bucate dar imi place sa le prepar. Pestele imi place numai oceanic si daca se poate sa fie si proaspat. De postit postesc cu sufletul si cu fapta caci e mai pacat ce scoti pe gura decat ce bagi in ea.
O saptamana linistita va doresc si sarbatori cu bine. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 30 Apr 2013, 08:32

>pensionaru< In 5 zile voi savura bunatati de genul celor din imaginie,pana atunci,sunt setat pe post si nimic nu ma abate din calea-mi...
Maine plec spre Nimigea(BN) unde voi aprofunda bucataria zonei si voi petrece sarbatorile.


Paste Fericit !

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 19 Mai 2013, 02:19

Imagine

filet de salau, prajit in ulei de rapitza, cu rosmarin si usturoi, pe risotto de sparanghel... orgasm pe limba... :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 19 Mai 2013, 13:05

Am "dat peste" un articol care-mi place. Si daca tot suntem la topicul cu papica, cred ca e un semnal de alarma pt fiecare dintre noi. Un lucru stiut de toti si bine punctat in legatura cu mititeii nostri http://www.vestic.ro/articol_30261/%28v ... dului.html

Avatar utilizator
danielcocea
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 16 Noi 2009, 19:14
Localitate: la peste----<*))))><-Buc.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de danielcocea » 24 Mai 2013, 08:50

Un nou blog de gastronomie care personal mi s a parut foarte gustos este http://oviatacugust.blogspot.ro/ , retete simple si gustoase ...multe le am facut....lemon tart, tarta cu rubarba unele din cele mai bune deserturi gustate...si midiile de vis...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de tudor » 24 Mai 2013, 21:45

E o bucatarie pur frantuzeasca. E ok, dar nu stiu cum va puteti procura produsele. Dorade in Romania se prind cam greu. :D

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rapace » 24 Mai 2013, 23:15

tudor scrie:E o bucatarie pur frantuzeasca. E ok, dar nu stiu cum va puteti procura produsele. Dorade in Romania se prind cam greu. :D
Ei @Tudore mai treci prin tara ca sa constati ca au inceput sa migreze in banc pe la carefour si real ingredientele se gasesc si la noi dar la ce preturi o doamne la ce preturi :lol: :lol:

Scrie răspuns