Rog informatii anvelopare apartament

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Rog informatii anvelopare apartament

Mesaj de feugen » 13 Sep 2011, 12:01

Se pare ca este ma mare moda anveloparea apartamentelor. Primariile au miscat cate ceva in anul trecut, dar anul asta au lasat-o moale, in special la mine in sectorul 4. Sansele sa se ocupe primaria de sector de anveloparea intregului bloc tind considerabil catre zero, deci imi permit sa le ignor.
Voi v-ati facut asa ceva in regie proprie (singur sau impreuna cu alte apartamente, dar nu toate din bloc)?
Trebuie facut un proiect pentru treaba asta?
La ce pret pentru un metru patrat ati ajuns?
Mai seamana fatada dupa anvelopare cu cea originala (se vede din Luna modificarea)?
Prin anvelopare, este clar ca se micsoreaza pierderile de caldura prin peretii exteriori, cel putin teoretic. Voi ati constatat o ameliorare demna de luat in consideratie?

Cu siguranta ca mai sunt si alte intrebari, dar, momentan, ma limitez la astea.

Eugen Fetes
Bucuresti

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 13 Sep 2011, 12:45

ca un pur neavizat dle Eugen :) : o imbunatatire a economiei termice am vazut.
Atentie, din ce am auzit exista fonduri derulate prin primarii si ca ar trebui sa se deconteze o parte din cheltuieli. Dar asta trebuie investigat direct la primaria locala, in mod cert va trebui facut ceva dosar....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 13 Sep 2011, 14:47

Pentru izolare termica pe exteriorul cladirii de obicei nu ai nevoie de autorizatie de la primarie deci nici de proiect. (cel mia bine intrebi la biroul de urbanism la primarie)
Fatada va arata in mare la fel, doar putin proeminenta in dreptul apartamentului tau.
Si conteaza mult. la 5 cm de polistiren, diferenta la aceeasi putere consumata pentru incalzire cam de 4-6 grade.
Cu centrala proprie reglata bine, cu termostat digital pus in camera, economie e de 40%, poate mai bine.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 13 Sep 2011, 15:00

Daca se reabiliteaza tot blocul trebuie proiect PAC de reamenajare fatada facut de catre un arhitect, iar auditul energetic facut de un inginer autorizat reprezinta o expertiza de evaluare a performantei energetice a cladirii precum si o solutie de reabilitare a acesteia pentru optimizarea consumuliu de energie si obtinerea unui indice de temperatura/umiditate optim.
In urma reabilitarii termice cladirea primeste un certficat energetic care ii atesta clasa de performanta in care se incadreaza, ca la electronice. A, B,C...

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 13 Sep 2011, 15:09

Eugen,nu ai nevoie de autorizatie sau proiect.Pentru bloc,trebuie anvelopat cu polistiren de 10cm grosime(in cazul in care blocul intra in reabilitare termica lucrarea ta este incorporata in lucrarea generala).
Ca si pret orientativ intre 80-100lei/mp material+manopera,functie,in primul rand,de etaj,deci de schela aferenta(se pot folosi si alpinisti utilitari).Daca vrei mai multe amanunte,da-mi un telefon...
Atentie la materiale,sunt tepe mari la calitatea polistirenului(calitatea depinde,in mare masura,de densitatea materialului).

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 13 Sep 2011, 16:20

La mine la casa, in urma izolarii, am castigat 30-35%. A fost simplu de calculat. Gazul metan s-a scumpit cu 33% iar eu am platit facturile la aceeasi valoare ca in anul precedent. E drept ca totodata am izolat si podul casei.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 13 Sep 2011, 17:38

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si lamuriri. Pana in prezent sunt 4 apartamente care ar face cu un constructor comun si unul (la parter) care si-l face singur. Toate apartamentele care au optat pana acum sunt pe coloana mea. Cea mai mica oferta primita pana acum este de 70 lei/mp (materiale si manopera), TVA inclus.

Iancu, din cate stiu tu nu te ocupi si de anvelopari. In situatia in care cadem la pace cu un constructor, vei putea sa-mi spui daca materialele propuse de ala sunt sau nu OK? Am vorbit si cu Marius, iar oferta lui (alpinist utilitar) este de 85 lei/mp fara TVA

P.S. Te-am sunat si ai telefonul inchis.
Bucuresti

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 13 Sep 2011, 20:51

Nea Eugen , vorbeste si cu Ghinozo . Sau la el te refereai cand ai zis de Marius?

Despre restul te-au lamurit baietii pe cat de bine s-a putut . Diferenta se va simti destul de bine in buzunar iar amortizarea investitiei se va face relativ repede .

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 13 Sep 2011, 21:05

Despre Marius era vorba Larry. Pretul lui Iancu e corect Eugene si la pretul asta ar trebui sa ai si materiale bunicele. Eu iti spun acum ca unul care a facut termosisteme din coarda ca e mai bine sa va combinati mai multi ca sa negociati cu un alpinist care stie ce face si de-aia va cere mai mult, astfel putand ajunge si la un pret mai mic pentru fiecare. Negociati manopera si ocupati-va singuri de materiale ca acolo se urca omul o singura data si daca nu e bine facut nu mai dai jos.
Altfel, amortismentele vor fi rapide si se vor cunoaste in facturi direct, atat vara cat si iarna.
Si apropo! Poti vorbi cu Marius sigur ca i-am dat eu trei echipamente complete cu corzi lungi :D . Are cu ce sa lucreze.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 13 Sep 2011, 23:05

feugen scrie: Cea mai mica oferta primita pana acum este de 70 lei/mp (materiale si manopera), TVA inclus.
Eugene , suna-ma cand poti .

Scrie răspuns