Ajutor Ebay

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Ajutor Ebay

Mesaj de Adriann » 17 Iun 2011, 21:32

Am nevoie de ajutorul cuiva care a mai facut comanda de pe ebay din state.Ma intereseaza modalitatea de plata .Doar cu card international se poate face plata?Stie cineva?Mersi
Imagine

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 17 Iun 2011, 21:35

paypal
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Ajutor Ebay

Mesaj de sorinB » 17 Iun 2011, 21:43

Adriann scrie:Am nevoie de ajutorul cuiva care a mai facut comanda de pe ebay din state.Ma intereseaza modalitatea de plata .Doar cu card international se poate face plata?Stie cineva?Mersi
Dar din europa nu gasesti ce vrei?
nu stiu exact cum functioneaza din state, dar sa te interesezi bine, probabil trebuie sa mai platesti tva, ceva comision...sa nu iesi prea scump...
In europa e mult mai simplu, platesti prin Pay Pal si iti vine coletul la usa... daca vine dintr-un stat al ue...
A, si iti trebuie un card Visa de ex., sau orice card cu care poti sa faci plati externe, asta intrebi tu la banca...

Avatar utilizator
bau.bau
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 13 Dec 2007, 15:49
Localitate: constanta-mihail kogalniceanu

Mesaj de bau.bau » 18 Iun 2011, 08:43

Un cont paypal, inregistrezi un card in acel cont, date reale, (nume, adresa). Dai buyt now, apoi checked to pay, bifezi paypal, te redirectioneaza automat catre paypal, te loghezi cu adresa de mail pe care ai cont, parola si apoi confirm payment. Apoi astepti in jur de 21zile lucratoare. Dar atentie, cum spunea cineva mai sus, nefiind tara EU platesti vama la pachet daca valoarea lui este mai mare de 12EU parca. Te duci la oficiul postal (vama) cu factura electronica trimisa in mail de catre paypal, si acolo iti calculeaza pe loc cat mai ai de plata pentru colet. Succes.
elev pescar

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 18 Iun 2011, 14:23

va multumesc domnilor pentru raspunsuri.Am inteles acuma mecanismul.Produsele din state sunt mult mai ieftine decat cele din Europa.Dar cu toate taxele si cu vama poate tot acolo ajungi.Se poate inchide!
Imagine

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Iun 2011, 23:09

[quote="Adriann"].........Produsele din state sunt mult mai ieftine decat cele din Europa.Dar cu toate taxele si cu vama poate tot acolo ajungi.....[/quote]

niciodata.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 24 Iun 2011, 07:26

@adiwolf
adica tot ramin mai ieftine ??

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 24 Iun 2011, 08:42

In majoritatea cazurilor DA.
Crezi ca cei care vand yo-zuri si rapale chiar si pe site-ul asta, la preturi de 75% din pretul de magazin de Romania, le vand in pierdere?

Din experienta proprie, pot sa iti spuna ca, cel putin la voblere, cam ce mi-am luat pt uz personal de pe ebay, mi-a ajuns cam la 50-70% din preturile din romania

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 25 Iun 2011, 00:03

colaps scrie:@adiwolf
adica tot ramin mai ieftine ??
exact.

Avatar utilizator
bau.bau
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 13 Dec 2007, 15:49
Localitate: constanta-mihail kogalniceanu

Mesaj de bau.bau » 25 Iun 2011, 09:34

Si in plus vama inca poate fi "fentata". Adica vamesul cere spaga inainte de a consulta catalogul pentru a deduce cu cat ar trebui sa fi taxat. Deci cu un 10-20lei poti scapa de acea taxa pe care nu am inteleso niciodata.
elev pescar

Scrie răspuns