Japonia lovita

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 16 Mar 2011, 20:16

edâ„¢ scrie:Intensitatea cutremurului de vineri a fost revizuita de la 8,9 la 9 grade
Din ce-am inteles ( sincer , nu ma pricep ) , scara Richter are o evolutie (progresie) algoritmica de la o zecimala la alta . Candva , citind despre asta , am aflat ca cel mai mare cutremur inregistrat oficial a fost cel din Chile , situat undeva in jurul ( echivalentului ) valorii de ..... 12 grade Richter ( !!! ..... Mai concret : mult dincolo de cat este aceasta capabila sa inregistreze ) !.

Specific acelui seism este faptul ca-n zona epicentrului , pret de cateva secunde , nu s-a manifestat forta gravitatiei !!! Oameni de pe strada levitau impreuna cu masini si diverse alte obiecte ! ( asta mi se pare de-a dreptul fantasmagorica , inimaginabila ! In sf. ..... )

Cert este , pe intelesul unui nepriceput in cifre si scale seismografice , eu cel putin asa vad lucrurile , ..... nu exista inca limita maxima stabilita pentru asemenea cataclisme .....

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 16 Mar 2011, 20:20

Michael scrie:multumesc.
Michael , te asigur ferm ca sunt cativa pe-aici care au inteles perfect si mesajele , si mesajele ascunse , si mesajele subliminale ! :wink: E putin mai greu . Insa cu putin efort si exercitiu din partea celorlalti .... se poate elegant ajunge la un mod omogen de comunicare .

Dar ..... sa revenim la cele lumesti ...... !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 16 Mar 2011, 20:23

Mai , io is sigur ca rad de altceva , nu radem de acelasi lucru :wink:



Referitor la Japan , din surse directe de la fata locului , japonezi sadea , cica se acopera chestia cu centralele , si ca adevaru ii ceva mai dur decat pare !

In alta ordine de ideei , cunosc pe unu care poate sa vina in Europa ca are fiica maritata pe aici da prefera sa moara pe baricade acolo . Is curios care afacerist prosper roman daca da un cutremur sta sa ajute cu lopata si tarnacopu in loc sa spele putina cu banii in mana , sa se puna in siguranta !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 16 Mar 2011, 20:28

Michael scrie:in primul rand nu l-am intalnit pe admin...
...era sa-mi scape asta
:lol: :lol: :lol:

...in rest : Doamne fereste !

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 16 Mar 2011, 20:31

Mai oameni buni ,
SF scrie:Mai , io is sigur ca rad de altceva , nu radem de acelasi lucru :wink: !
Old Radu scrie:...era sa-mi scape asta
STIU !!! :lol: :lol: :lol: ( pot sa rad si eu de ce vreau ??? :lol: :lol: :lol: )

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 16 Mar 2011, 20:47

...poi , mortii cu mortii (Dumnezeu sa-i odihneasca!) , vii cu vii
...sa radem pana mai putem...cu/sau fara motiv
...asa ca.... :lol:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 16 Mar 2011, 20:50

old_radu scrie:...asa ca.... :lol:
Deci ..... pot ??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Mar 2011, 00:05

Doamneeeee, cat peste de mare o fi adus tsunamiul ala in interiorul japoniei! Va dati seama ce usor gaesti peste in baltile ramase dupa potop? Doar cine nu vrea nu gaseste....

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 17 Mar 2011, 07:58

Radeti voi si glumiti dar dezastrele ecologice precedente au fost par la poponeata fata de ce este si va urma. Reactoarele au fost racite pana acum cu apa din ocean si toate valurile de particule radioactive vor termina in apa oceanului...
Shelul a fost pasarica mica , dar deh, petrolul e negru si se vede, iar americanul se plange mai rau ca o fata mare calare pe scula groasa!
Mai greu e cu ceva care nu apare in poze si media nu poate gasi imagini starnitoare de rumoare si deci aducatoare de ban.
Bashca toate informatiile vin filtrate prin filiera japoneza... oameni care au inventat kamikazele si care se scufunda cu corabia fara sa comenteze. La restul lumii mai vezi nevoia de sprijin din exterior, implicit toata lumea se plange. la ei e invers. Nici macar asigurarile nu vin din afara - japonezii sunt asigurati de japonezi. Deci cum bine a auzit si SF-ul, e clar ca totul e minimalizat.
O sa spuneti ca nu va intereseaza pt ca nu va atinge... heheheh... cam ce proportie din hrana umanitatii credeti ca e tinuta in spate de Pacific? heheh... o sa zumzaie sardinele in sosul lor tomat daca o sa pui urechea pe conserva dar de halit tot o sa le halim, ca de, santem in crestere!
Iar acum au evacuat lucratorii (vai de coitzele si urmasii lor) care pana acum incercau sa salveze reactoarele, si nu vad ce altceva decat marele bum poate sa urmeze...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 17 Mar 2011, 08:46

Fukushima moare. Ultimele ore ale centralei nucleare

Centrala nucleara de la Fukushima, care tine in suspans o lume intreaga, pare a-si “traiâ€

Scrie răspuns