Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 31 Dec 2010, 17:03

@ modigliani
multumesc mult pt raspunsuri, mi-e cam frica sa aduc un caine ~12 ore cu masina. Nu vreau sa-l traumatizez. Dar o sa aiba partener pe aia mica si drumul poate va fi mai usor pt amandoi:wink:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 31 Dec 2010, 17:10

Nu sti cum dorm...."beton",nu iti face griji....cind sunt...."nelinistiti"...vor 2 pi!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 31 Dec 2010, 18:21

oby 1 scrie: din pacate eu la blok nu vreau sa chinui pe nimeni
O alta caracteristica a boxerilor este adaptabilitatea . Pe cat este rasa asta de sportiva , pe atat de usor se adapteaza programului stapanului . Si asta fara hachite . Ai mei ( atat cei de-acum cat si cei din trecut ) sunt in stare sa-si umple timpul o zi intreaga fara sa cracneasca daca , sa presupunem prin absurd , n-am timp sa-i scot afara pe cat ar trebui .

Au parul scurt si nu miroase in casa a caine . In mod special am intrebat la modul sincer cativa prieteni daca-i simt cel mai mic miros si mi-au infirmat categoric . Primavara si toamna , perioadele de naparlire , ne invidiaza toate stapanele de caini din bloc . Este un mare avantaj !

Intamplarea face ca-n bloc avem ( sau am avut pana de curand ) : 2 Malamuti de Alaska ( violenti la extrem dar s-au ,, lovit " de concilantul Zair si-au devenit prieteni ) , doi lupi extrem de circumspecti si retrasi ( cu mine pe palier ) , un rottweiller total ticnit ( temperat si asta de flexibilitatea boxerilor ) , un alt lup total dement ( pe care ai mei au ales sa-l evite ) , un pechinez tare-n gura ( care cand exagereaza cu latraturile ai mei se pisa pe el ..... la propriu ) , un chow-chow vesel ( declarat de catre ai mei ,, friend nomber one " ) , sa nu mai pomenesc de comunitarii din zona cu care , in functie de caz , se stabilesc sau se retrag ,, ambasadele " la maniera cea mai desavarsita .

In zilele in care nu prea am timp sa ma ocup de ei , sa-i tin afara cat ar avea nevoie , este suficient sa le spun : ,, Repede , tata ! Am treaba . " . Se conformeaza si-n mai putin de 5 min sunt inapoi la scara cerand in casa ( app , ies singuri afara ..... fara sa fie violenti , nici cu alti caini nici cu oamenii . Cu oamenii niciodata in afara de momentele in care , printr-o imprejurare fortata au primit comanda in sensul asta ). Ei stiu ca daca am timp am grija sa recuperez ii tin afara cat au nevoie , si au rabdare si intelegere cu ..... programul meu .
oby 1 scrie: apropo de "cauta" am un pretin care avea un brac si cind ii spunea cauta era in stare sa isi toceasca picioarele sapind in orice suprafata
Cunosc bine ,, modelul " , ai mei sunt in stare sa-si zmulga ghearele daca sunt atat de dement incat sa-mi vina ideea de a-i pune sa caute-n ...... beton ! Insa niciodata n-am abuzat de abnegatia si devotamentul lor , niciodata nu mi-am batut joc de ei . Si .... ei stiu asta .... si imi dau inapoi inzecit , insutit mai mult respect !

Repet , si-am s-o amintesc de cate ori am sa vorbesc despre boxeri ( chiar si-n acest topic ) , au un bun simt si-o capacitate de discernamant absolut iesita din comun .

Iubesc si studiez toate rasele de caini . Insa pentru o familie , .... la bloc ( sau nu ) , .... cu copil ( copii ) , ..... cu mai putin timp de alocat cresterii unui caine , .... cu o gospodina mai putin dispusa sa ,, frece" in urma cainilor , ..... BOXERUL E ,, MIEZ " !

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 31 Dec 2010, 19:10

pictore, sa-ti traiasca! si eu am fost tentat ca primul ciine de apartament sa fie boxer, dar intimplarea a facut sa ma pricopsesc cu un bullterrier (adica o bullterrier:D). acum sint indragostit la maxim de rasa asta si nu as mai schimba-o cu alta.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 31 Dec 2010, 22:45

Singurul si cel mai mare dezavantaj e ca nu prea rezista la frig . Am un vecin care din noiembrie si pana in martie il imbraca sa nu moara de frig . Si azi dimineata erau -28 asa ca e pacat de ei si celalalte rase cu par scurt in zonele reci . In rest intr-adevar este o rasa care iubeste si rabda copii foarte mult oricat de mult sunt "chinuiti " Mai bine pleaca de acolo decat sa se atinga de copii .

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 01 Ian 2011, 01:39

La foxterita mea cum ii las blana mare peste iarna, cind oamenii incep sa lacrimeze de ger ea zburda ca un vitel pe afara. Si apropos de inteligenta dati-mi voie sa-mi laud si eu marfa... :D
Cind avea vreo 6-8 luni , in orice caz destul de puiut, aduc acasa un ditamai ciolanu crud de vaca , special pentru ea..Incepe toata sa vibreze cind se afla in posesie . Apoi descopera maduva si cu limba incepe sa o extraga incet incet..Apoi ia soacra-mea un linguroi mare, il pune pe parchet si incepe sa izbeasca in el cu osu tinut vertical, sa cada maduva evident, sa ajute patrupedu..Dupa treaba asta, ne-am imprastiat fiecare prin camere,bucatarie etc...Nu trec 10 minute si auzim...Buuum....Ce naiba bubuie?....Mai trece un minut...buuummm......iarasi....buuummm.Mergem tiptil spre sufragerie si raminem masca...
Cateaua lua osu cu mare greutate in gura...cu si mai mare greutate sarea cu el in pat....si de acolo ii dadea drumu sa cada pe parchet, dupa care repede dadea fuga la gaura osului sa vada rezultatul...Nesatisfacuta, incepea corvoada din nou..Am stat 15 minute tupilati toti pe hol si am privit spectacolul asta...Daca va mai povestesc despre rapiditatea invatarii , ambitie si comicariile facute de un fox poate dau multi fuguta sa-si achizitioneze unul..Dar daca zic si de incapatinare,razbunare si istericalele de care-i capabil... :roll: ...Are zile in care ma face sa....am zis ca trebuie sa-mi cumpar un tensiometru...sa verific cit mai e pina-mi sare inima din loc...

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 01 Ian 2011, 03:13

genu scrie: Am un vecin care din noiembrie si pana in martie il imbraca sa nu moara de frig .
Cu tot respectul pentru vecinul tau ..... un caine cel mai mult se pricepe la a fi caine !!!

Perfect adevarat ca boxerii au parul scurt si implicit toleranta slaba la temperaturi scazute insa scosi la plimbare se agita suficient cat sa se incalzeasca , iar la intoarcerea in casa ne putem ocupa de confortul lor cu eforturi minime .

Nebuniile astea cu vestute , blanite , botosei sau alte alea nu fac decat sa distruga un caine . Nu mai vorbesc de penibilul unui boxer ..... cu vestuta ( unui Yorkshire ... parca-parca i-ar sta bine . Nu unui boxer sau altei rase de talie mare ) Sustin asta pana-n panzele albe ! Indiferent de rasa !

Nu ne batem joc de ei , nu-i infometam sau infriguram peste masura , insa tocmai acest rasfat despre care vorbesti tu se constituie in bataie de joc pentru ei .

Multi oameni , crescatori de caini , uita ( sau n-au stiut vreodata ) ca acestia sunt mamifere , dintr-o linie ancestrala extrem de robusta , cu abilitati si aptitudini mult dincolo decat suntem dispusi sa credem despre ei . Ii primim cand sunt mici si din acel moment tindem ( total eronat ) sa-i tratam ( fizic vorbind ) ca pe membrii familiei . Anihilarea resurselor speciei , anihilarea instinctelor si alte asemenea , nu vor face din cainii nostrii decat niste bibelouri de portelan care ..... mai au si ceva nevoie p-afara . PUNCT !

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 01 Ian 2011, 09:55

Daca un caine e mai sensibil la frig e normal sa-l tii iarna in casa sau undeva unde e o temperatura normala pt el. Dar asa cum spunea si modigliani un caine afara se agita suficient pt a se incalzi.
Am avut o catea, soricar, care in primii ani nu avea probleme cu statul afara iarna. Dar imbatranind a ajuns noaptea sa aleaga sa doarma in grajd (bunicii mei aveau cai si vite pe vremea aia). Ritualu era urmatoru: seara Fetita intra in grajd iar dimineata iesea pe afara sa-si vada de ale ei.
Intr-o seara de iarna tata a uitat de ea, nevazand-o in zona. Si acum tatal meu are lacrimi in ochi si regreta ca nu a cautat-o....

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 01 Ian 2011, 12:22

Imagine

Max, gasit in 1994 - avea in jur de 5 ani, a murit in octombrie 2004. Si acum il visez cateodata noaptea si ma trezesc plangand. Nici acum nu am sters balele de pe usa de la bucatarie.

ReluOlaru
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 07 Aug 2010, 19:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ReluOlaru » 01 Ian 2011, 13:27

L-a chemat Roko si a trait 13 ani pana in 2009. L-am luat cand avea 2 luni, si a facut parte din familie cu drepturi depline. Un caine fantastic din toate punctele de vedere, si de o inteligenta iesita din comun. Despre felul cum se purta cu copii nu se poate povesti, sunt convins ca si-ar fi dat viata pentru ei.
Nu mi-e rusine sa spun ca de cand a plecat dintre noi, nu sunt putine momentele cand am lacrimi in ochi .... Cei care-i aveti inca, sa va traiasca, bucurati-va de ei, si sa le dea Domnul sanatate si viata cat mai lunga.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Scrie răspuns