In sfarsit nefumator

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de Zamfi » 29 Apr 2015, 11:11

Am fumat 17 ani.M-am lasat de cred vreo 10 ani .Ma bucur! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de sorinB » 29 Apr 2015, 15:32

Zamfi scrie:Am fumat 17 ani.M-am lasat de cred vreo 10 ani .Ma bucur! :lol:
Am fumat 18 ani, de 7 ani m-am lasat ( nici macar un fum) iar de saptamana trecuta pana acum am fumat cred ca 2 pachete :lol: :lol:
E extraordinar de fain, nu tu gust rau, nu ameteli, imi place :lol: :lol:

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de oldheinz » 29 Apr 2015, 17:46

8 pipe si un pachet de Borkum Riff. Cand ma asez pe apa si incep sa aleg pipa, ai mei intra in trepidatie. Seara, toti langa mine, "mai sufla si pe noi , ca e tzintzari".In rest, canci fumat.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de luci_t » 29 Apr 2015, 20:44

adiwolf scrie:dupa 25 ani de fumat delicatese (carpati, nationale, marasestiul mi s-a parut infect si nu l-am putut fuma!, ar dupa piesa de teatru din "89 trecut pe assos, camel, chesterfield, dunhill,winchester si alte balarii - cred ca nu mi-a ramas nimic nefumat :lol: ) la nivel de 2 pac / zi, cum dracu sa uit in ~7 ani toate astea?!!
cred ca daca as pune in gura tigara, cu siguranta nu m'as mai lasa vreodata.
totusi, am si un regret, m-am ingrasat 25kg de care nu mai scap nici mort :wallbash:

apropo, tentative de lasat de fumat am avut destule, chiar foarte multe cu diverse perioade, dar pana la urma tot de vointa tine indiferent ce am zice unul si altul
Adiwolf...
Cu fumatul tine de vointa fiecaruia dintre noi. Eu spun ca-s fumator care momentan (sper sa tina) nu fumeaza. Nu mai visez tigari si nici nu-mi vine sa fumez. Nu stiu cum as reactiona dupa o tigara...
La capitolul kile in plus dupa ce m-am casatorit am ajuns la 108kg la1,86m. Ca sa le dau jos am urmat o cura mai ciudata: am mancat orice, nu m-am infometat dar nu m-am mai ridicat satul de la nici o masa. Am "lasat loc" intotdeauna pt inca ceva care nu mai venea. Si am renuntat la Pepsi, cafea (pt ca era nevasta gravida) si ciugulit seara inainte de culcare Am slabit incet dar am ajuns la aprox 88-90kg. Si mergeam la pescuit cu bicicleta pe malul Crisului Alb

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de sorinB » 29 Apr 2015, 21:01

Da ma, dar e atat de fain sa fumezi... :lol: :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de pikeman » 29 Apr 2015, 21:22

ma Sorine, zai ce fumasi sa bagam si noi :lol: :lol:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de sorinB » 29 Apr 2015, 21:24

pikeman scrie:ma Sorine, zai ce fumasi sa bagam si noi :lol: :lol:
Kent, Pall Mall si L&M :D

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de adiwolf » 29 Apr 2015, 21:41

luci_t scrie:
adiwolf scrie:dupa 25 ani de fumat delicatese (carpati, nationale, marasestiul mi s-a parut infect si nu l-am putut fuma!, ar dupa piesa de teatru din "89 trecut pe assos, camel, chesterfield, dunhill,winchester si alte balarii - cred ca nu mi-a ramas nimic nefumat :lol: ) la nivel de 2 pac / zi, cum dracu sa uit in ~7 ani toate astea?!!
cred ca daca as pune in gura tigara, cu siguranta nu m'as mai lasa vreodata.
totusi, am si un regret, m-am ingrasat 25kg de care nu mai scap nici mort :wallbash:

apropo, tentative de lasat de fumat am avut destule, chiar foarte multe cu diverse perioade, dar pana la urma tot de vointa tine indiferent ce am zice unul si altul
Adiwolf...
Cu fumatul tine de vointa fiecaruia dintre noi. Eu spun ca-s fumator care momentan (sper sa tina) nu fumeaza. Nu mai visez tigari si nici nu-mi vine sa fumez. Nu stiu cum as reactiona dupa o tigara...
La capitolul kile in plus dupa ce m-am casatorit am ajuns la 108kg la1,86m. Ca sa le dau jos am urmat o cura mai ciudata: am mancat orice, nu m-am infometat dar nu m-am mai ridicat satul de la nici o masa. Am "lasat loc" intotdeauna pt inca ceva care nu mai venea. Si am renuntat la Pepsi, cafea (pt ca era nevasta gravida) si ciugulit seara inainte de culcare Am slabit incet dar am ajuns la aprox 88-90kg. Si mergeam la pescuit cu bicicleta pe malul Crisului Alb

si cati ani aveai?!!
eu m-am lasat de fumat de ~ 7 ani, adica asta este al 7-lea
cure?!! hmm, astea tin cand ai pana in 40 ani si o viata mai activa, dupa varsta asta si cu o viata semidepedenta de scaun si calculator.....poti sa incerci si mama curelor ca nu merge, nu tine efectul
orice cura care nu este asociata cu multa miscare si schimbarea stilului de viata...........e caca pe bat din pacate (si crede-ma ca stiu ce spun, la ora cand scriu mor de foame, as manca si tastatura, noroc ca am nevoie de ea :lol: )
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de informer » 29 Apr 2015, 22:16

Adi, si io stau trei sferturi din timpu` cat is treaz (cre` ca mai mult... :) ) pe un scaun si ma uit la un monitor.
Totusi, dupa ce m-am lasat de fumat tocmai pt. ca aveam "dependenta de gest" si pofta de mancare crescuta, am apelat la a manca seminte (crude, nesarate, de floare sau dovleac).
Nu-i prea "civilizat" da` asta e...
Pe langa ca-s destul de sanatoase (mai ales alea de dovleac, pt. noi ;) ), au avantajul ca "te tin ocupat" si-ti taie drastic pofta de mancare.
La mine a functionat, timp de 6-7 ani am avut aprox. aceeasi greutate cat aveam cand m-am lasat si cat am si actualmente.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: In sfarsit nefumator

Mesaj de pikeman » 29 Apr 2015, 22:47

pe Adi l-o rapus barca, daca misca pe mal era mai activ :lol:

Scrie răspuns