Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 21 Dec 2010, 11:09

mihai hammer scrie:Ce conditii trebuie sa indeplineasca bazinul pentru reproducerea, eclozarea si cresterea alevinilor acestor cinci familii?
Pentru 1 familie ar trebui un bazin pentru reproducere de cca 200mp si un alt bazin pentru pentru cresterea puilor tot cam atat de mare, cu conditia ca parintii sa fie mutati altundeva. In aceste conditii se poate obtine o activitate comerciala care sa ofere oarece profit, dar fara a se face performata.
Bucuresti

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 21 Dec 2010, 11:20

Asta insemna ca nu pot folosi un helesteu de 300 m.p. pentru reproducere crap? .... Urmand ca alevinii sa ii mut intr-un helesteu putin mai mare - sa zicem de 500 m.p.?
Edit: am postat inainte sa vad ultimul comentariu.

Ideal ar fi sa aibe loc doua familii.

Ma intereseaza in primul rand pentru popularea helesteelor proprii in vederea pescuitului sportiv. Sigur ca surplusul l-as vinde.

Acest crap oglinda este mai pretentios la conditiile de temperatura?

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 21 Dec 2010, 11:42

Are exact caracteristicile crapului comun de crescatorie cu plusuri dar si minusuri.
Plusurile sunt:
- crestere ceva mai rapida
- in cazul parazitilor externi acesta se poate trata natural sau medicamentos mai usor (solzii nu ofera protectie parazitului)
- este foarte apreciat de pescari datorita unul plus de energie in timpul drill-ului
- este foarte apreciat de consumatorii de peste deoarece curata mai putin la solzi, dar piele este mai "sorici"
Minusurile sunt:
- posibilitate de ranire foarte usoara la manipulare (pescuit gen C&R)
- este mai usor atacat de parazitii externi datorita numarului foarte redus de solzi
- este mai usor ranit de pasarile ihtiofage
- este ceva mai gras comparativ cu crapul comun
- este mai usor vizibil in apa datorita coloritului galben auriu cu irizatii zonale portocalii

Pentru iernare are exact acelasi necesaruri precum crapul comun, necesarul de oxigen dizolvat in apa este similar, este ceva mai mancacios raportat cu crapul comun (de aici si plusul de grasime).
Bucuresti

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 21 Dec 2010, 20:02

Astazi am masurat helesteele. Am doua de 300 m.p., doua de 250 m.p., doua de 200 m.p. si unul de 100 m.p.

Am impresia ca nu este loc de 20-30.000 de pui de crap, mai ales ca nu doresc sa renunt la pestele care are deja 0,4-1 kg/bucata.

Multumesc oricum pentru informatii. Inca mai analizez problema.

Imagine

bogdanconstantinescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2010, 21:36
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de bogdanconstantinescu » 25 Dec 2010, 11:21

Ca sa imi creez vegetatie in lac ce trebuie sa fac ?.Exclus golirea bazinului unde sunt pesti

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 26 Dec 2010, 15:15

Nu imi permit sa dau sfaturi, insa pot spune cum am procedat eu:
- La fiecare helesteu am lasat pe una din laturi apa mai mica si pe cat posibil malul in panta (pe aproximativ 20% din circumferinta).
- Dupa excavare am imprastiat in zona mai putin adanca gunoi de grajd de cal fermentat, aproape ca mranita, intrucat solul ramas era mlastinos-argilos.
Pe maluri in zonele de contact cu oglinda apei am dus cate o caruta de gunoi de grajd. In fiecare an descarc cate o caruta de balegar la malul fiecarui helesteu de 200-300 m.p.
Abia din al doilea an a aparut papura si inca o planta care nu stiu cum se numeste, insa doar in locurile unde apa are mai putin de un metru.
Pe alocuri s-a dezvoltat bine si rachita.

bogdanconstantinescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2010, 21:36
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de bogdanconstantinescu » 26 Dec 2010, 20:44

La mine nu se poate am o singura teava de scurgere iar zona cea mai mica are o panta de 45 grade pina la 1,5 m; restul apei avind chiar si pina la 3,5m adincime.

sergiu350
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 19 Iul 2010, 16:07
Localitate: Roman

Mesaj de sergiu350 » 27 Dec 2010, 12:09

nu e mai simplu sa te duci la un rau/balta si sa smulgi cu tot cu radacini niste papura sau stuf si apoi sa le plantezi la balta ta? :roll:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 27 Dec 2010, 13:57

sergiu350 scrie:nu e mai simplu sa te duci la un rau/balta si sa smulgi cu tot cu radacini niste papura sau stuf si apoi sa le plantezi la balta ta? :roll:
dar nu intotdeauna se prind plantele mutate astfel. Banuiesc ca au incercat deja metoda asta...
e o planta care creste in apa, pe la noi li se spune ciulini, sunt si in apa adanca ~4-5m

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 27 Dec 2010, 14:46

Aveti grija cu plantele ! La un moment dat nu mai puteti sa scapati de ele :cry:

Scrie răspuns