Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdanconstantinescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2010, 21:36
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de bogdanconstantinescu » 16 Dec 2010, 22:27

Eu zic ca este pui de caras ,acestia depun de 3,4 ori pe an se inmultesc cu miile !!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Dec 2010, 22:34

Caras sa nu populati , ca nu scapati de ei in veci !!! Consuma tot ce apuca :cry:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 17 Dec 2010, 08:09

kzoli scrie:Caras sa nu populati , ca nu scapati de ei in veci !!! Consuma tot ce apuca :cry:
Subscriu si cred ca puietul vazut era caras.
Daca ai balta pt placerea ta de ce nu incerci sa schimbi carasii cu linii?? Linul este un peste autohton si pe cale de disparitie. Plus ca este mult mai frumos decat un caras... Impart cam aceeasi nisa ecologica cu carasul, dar carasu se inmulteste mult mai agresiv. In plus daca ai avea o balta care sa aiba lin si ar fi liber la pescuit (c&r mai bine) io, chiar daca prefer pescuitu cu artificiale, indiferent de distanta, tot as veni la tine pe balta sa pescuiesc un lin :wink:
PS uite si un link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lin
imagini cu printii baltilor :lol: http://www.google.ro/images?hl=it&rlz=1 ... 45&bih=532

Avatar utilizator
vali_deva
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iun 2010, 08:21
Localitate: deva

Mesaj de vali_deva » 17 Dec 2010, 09:43

luci_t scrie:Ai grija cu vidrele ca pot sa-ti intre si pe canalul de evacuare a apei, deci ciobanestii germani is ei buni, dar nu prea au ce sa le faca.
Am cunoscut pe cineva care era suparat pe ele. au golit un bazin in care avea ceva pastravi. captase un izvor si au intrat pe tubul de evacuare sau pe tubul prin care ii intra apa in bazin
ai perfecta dreptate. pestele gasit mort era in tubul de evacuare a apei mai exact in calugar, agatat de vanete. stii ce e interesant? anul aceasta am facut calugarul si evacuarea . evacuarea se face prin tuburi de 400 din acelea portocalii de plastic. tuburi noi. pe unde curge apa prin ele s-a depus un strat subtire de mal si alge. teoretic daca o vidra intra prin ele datorita greutatii ei si vitezei de curgere a apei ar fi ramas urme pe acele depuneri. in schimb nu exista nicio urma. urmatorul pas este sa pun o plasa atat la intrarea in tuburi cat si la iesire. cel putin asa blochez intrarea in calugar. apoi mai vad ce fac.

Avatar utilizator
vali_deva
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iun 2010, 08:21
Localitate: deva

Mesaj de vali_deva » 17 Dec 2010, 09:51

kzoli scrie:Caras sa nu populati , ca nu scapati de ei in veci !!! Consuma tot ce apuca :cry:
asta stiu. in momentul in care am achizitionat terenul acolo era o balta in care erau deja carasi . nu am cum sa golesc balta pentru a combate carasul. daca nu as fi avut caras in balta nu as mai fi bagat, dar cum deja exista si primind gratis acei carasi la peste 500 gr. .......

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 17 Dec 2010, 09:52

Pune o sita un fel de gratar....si nu mai urca pe acolo.

Avatar utilizator
vali_deva
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iun 2010, 08:21
Localitate: deva

Mesaj de vali_deva » 17 Dec 2010, 09:55

luci_t scrie:
kzoli scrie:Caras sa nu populati , ca nu scapati de ei in veci !!! Consuma tot ce apuca :cry:
Subscriu si cred ca puietul vazut era caras.
Daca ai balta pt placerea ta de ce nu incerci sa schimbi carasii cu linii?? Linul este un peste autohton si pe cale de disparitie.
din vara caut sa achizitionez lin dar nu gasesc. doar din aceia ornamentali, care dupa parerea mea au un pret destul de ridicat. daca stii sau daca stie altcineva de unde as putea achizitiona lin autohton.... astept un raspuns. multumesc

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 17 Dec 2010, 10:04

vali_deva scrie:
luci_t scrie:
kzoli scrie:Caras sa nu populati , ca nu scapati de ei in veci !!! Consuma tot ce apuca :cry:
Subscriu si cred ca puietul vazut era caras.
Daca ai balta pt placerea ta de ce nu incerci sa schimbi carasii cu linii?? Linul este un peste autohton si pe cale de disparitie.
din vara caut sa achizitionez lin dar nu gasesc. doar din aceia ornamentali, care dupa parerea mea au un pret destul de ridicat. daca stii sau daca stie altcineva de unde as putea achizitiona lin autohton.... astept un raspuns. multumesc
Cauta-l pe Feugen ,poate stie o sursa , desi in Ro nu prea cred, din afara e greu de importat legal, multe hartogarii ... si e valabil mai la toate speciile.

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 17 Dec 2010, 10:30

Pentru cativa lini nu merita sa vii de la Deva pana in Bucuresti. Teoretic iti pot face rost de cativa adulti (nu cunosc distributia masculi/femele pentru reproducere) insa prea mult spor cu reproducerea naturala nu ai datorita faptului ca populatia de caras (numeroasa) iti va manca icrele indiferent ce care vor fi.
Parerea mea este sa renunti la ideea cu carasul chiar daca ai mai populat cu cateva bucati sa "schimbi sangele". Renunta le tot pestele pe care-l ai pana acum clornand iazul, dupa asta o iei de la zero cu ce specie iti doresti tu.
Revenind la lin, acesta este un peste care prezinta interes doar si numai pentru pescuit sportiv si numai datorita faptului ca este foarte rar. Linul este relativ daunator intr-o amenajare piscicola datorita ca este un foarte mare consumator de icre, in special a celor depuse pe substrat.

Nu am rabdare sa citesc si sa caut tot ce ai scris pana acum. Parerea mea este sa incerci prin pescuit (plase, electronarcoza) sa micsorezi populatia de caras si apoi sa introduci in exces stiuca si somn, adulti, asta daca refuzi sa clorinezi.

Referitor la vidra(e), asta chiar este o problema. Chiar daca protejezi acele conducte, vidra isi va gasi un alt drum catre o masa imbelsugata cu care s-a obsnuit. Singurele solutii sunt: vanatul sau sa pui capcane (prima varianta mi se pare mai "omenoasa"). Daca nu mergi pe exterminare nu-ti ramane decat sa inconjori cu plasa balta si sa acoperi gurile de admisie - evacuare a apei, insa te va costa cat nu face.
La balta pe care am avut-o, aveam o familie de vidre care ulterior au facut pui. Ma vizitau noaptea la aceiasi ora si pe acelasi drum. Le-am convins ca nu sunt bine primite fugarindu-le cu petarde.
Cainii, indiferent de rasa, aproape ca nu au nicio sansa in fata unei vidre pe uscat (o vidra este mult mai "tare" in aceasta "competitie"), iar in apa nici atat.
Daca cunosti cu exactitate care este numarul vidrelor, precum si "cuibul", vorbeste cu o asociatie pentru protectia animalelor sa vina si sa le captureze in vederea mutarii intr-o alta locatie.
Bucuresti

Avatar utilizator
vali_deva
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iun 2010, 08:21
Localitate: deva

Mesaj de vali_deva » 17 Dec 2010, 12:25

feugen scrie: Parerea mea este sa incerci prin pescuit (plase, electronarcoza) sa micsorezi populatia de caras si apoi sa introduci in exces stiuca si somn, adulti, asta daca refuzi sa clorinezi.

Referitor la vidra(e), asta chiar este o problema. Chiar daca protejezi acele conducte, vidra isi va gasi un alt drum catre o masa imbelsugata cu care s-a obsnuit. Singurele solutii sunt: vanatul sau sa pui capcane (prima varianta mi se pare mai "omenoasa"). Daca nu mergi pe exterminare nu-ti ramane decat sa inconjori cu plasa balta si sa acoperi gurile de admisie - evacuare a apei, insa te va costa cat nu face.
La balta pe care am avut-o, aveam o familie de vidre care ulterior au facut pui. Ma vizitau noaptea la aceiasi ora si pe acelasi drum. Le-am convins ca nu sunt bine primite fugarindu-le cu petarde.
Cainii, indiferent de rasa, aproape ca nu au nicio sansa in fata unei vidre pe uscat (o vidra este mult mai "tare" in aceasta "competitie"), iar in apa nici atat.
Daca cunosti cu exactitate care este numarul vidrelor, precum si "cuibul", vorbeste cu o asociatie pentru protectia animalelor sa vina si sa le captureze in vederea mutarii intr-o alta locatie.
multumesc pentru raspuns. in cazul meu clorinarea nu e o solutie. gurile de evacuare dau intr-un canal care e tot pe proprietatea mea dar din acest canal apa se scurge prin curtile vecinilor si ajunge in paraul din zona. daca as face asta si s-ar afla toate institutile abilitate vor fi la mine in curte fiecare scriind amenda.

varianta de a introduce stiuca si somn pentru a scapa de caras e ok dar dupa aceea cum scap de ei? ma intereseaza doar crapul. tinand cont ca zona e o zona de munte si apa e in general destul de rece chiar si pe perioada verii nu cred ca se vor putea reproduce. in acest caz m-am gandit ca pe langa crap sa populez si cu ceva pastrav curcubeu. din ce am citit pe net aceste doua specii se pot creste in policultura. gresesc?

in legatura cu electronarcoza pentru eliminarea carasului (pestelui)...... despre acest procedeu nu cunosc nimic. am sa ma apuc sa caut pe net ,poate gasesc ceva.

in legatura cu vidrele....desi e zapada de cateva zile pana acum nu am vazut nicio urma suspecta. singura posibilitate e sa vina prin apa de la vecini si astfel si-ar ascunde si urmele. asta chiar e o problema pe care trebuie sa o studiez amanuntit. protectia animalelor.... aici iarasi e o problema. am sa intreb in zona noastra daca este vreo asociatie de acest fel, desi nu cred ca voi vedea pe cineva stand la panda sa prinda vidre. am sa ma interesez
multumesc

Scrie răspuns