lacul

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

rivaldo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2005, 15:07
Localitate: oradea

lacul

Mesaj de rivaldo » 22 Apr 2005, 14:11

Buna
As dori sa aflu opinia dumeanvoastra in legatura cu un lac din judetul Bihor unde s-a populat acum o luna cu puiet de crap pana la 1 kg. circa 1000 kg.
Adancimea intre 2-2,5 m ,apa relativ curata (uneori dupa ploi usor tulbure),fara vegetatie pe fund ,substratul putin malos,lacul nu este furajat in schimb cand a fost adus pestele din crescatorie a fost furajat cu pormub si grau.Zona care am descris-o este pe digul barajului acolo se va pescui la concurs .
As dori sa stiu ce tehnica ati folosi ,nada cu care ati nadi , montura cu care ati pescui ,momeala .
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 22 Apr 2005, 14:22

pune intrebarea asta pe crap.ro
aici se discuta despre pestii RAPITORI !!!!

PS. kk-mash pe el de crap (scuze, nu m-am putut abtine)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 22 Apr 2005, 15:15

Rivaldo, nu pune intrebarea pe site-urile de crap, ca or sa te ia baietii la goana! Poate pe pescuitul.ro. Dar ti-as da un sfat. Lasa ciortanii sa mai creasca...

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 23 Apr 2005, 06:39

Rivaldo, cred ca ai abordat problema mai mult prin prisma dorintelor tale, decit prin realitatea de pe balta. Nu cred ca va fi concurs de pescuit la ciortan: si nici nu cred ca va cistiga cel care va prinde mai mult ciortan.

Trebuie sa te adresezi pestelui majoritar in balta. Probabil acesta este carasul. Cei 1000 (poate 2000) de ciortanei nu au schimbat prea mult proportia pestilor din lac. Asa ca vei practica pescuitul la specia care-ti ofera cele mai buna sanse.
Si aici vine a doua problema. Primavara (cind apa este inca rece) carasul (ca si ciortanul) iese in coada lacului, acolo unde adincimea apei este mai mica. Acolo gaseste mai multa hrana.

Insa voi veti pescui in capatul opus al lacului, adica pe baraj. Asa ca eu presupun ca va trebui sa te adresezi altui peste, si el mai numeros decit ciortanul, si mai activ la temperaturi mici ale apei. Este vorba de biban, si daca concursul nu nominalizeaza strict speciile de peste care se puncteaza, concursul se va cistiga cu biban. De asemeni, este la fel de posibil, sa vezi vreo "surpriza" (pe podium) cu obleti.

Functie de pestele vizat, vei alege linia. Cum e de presupus ca exemplarele mai mari de 200 de grame vor fi o raritate, eu zic sa-ti dimensionezi linia sa poti scoate pesti care nu depasesc 200 de grame. (Daca totusi va fi vreunul mai mare, folosesti minciogul). Asa ca vei folosi fir de 0,06 sau chiar 0,05 mm, ace de 16 , pluta de 0,2 sau 0,3. Vei pescui cu vermusi. (Daca te adresezi bibanului acul poate fi si putin mai mare, si neaparat cu tija lunga.)


Ma opresc aici, ar fi bine sa precizezi ce pesti conteaza in concurs (si cred ca pe acest forum poti gasi recomandari pentru pescuit la biban, chiar si pentru pescuit la oblete).

Fir intins !

rivaldo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2005, 15:07
Localitate: oradea

Mesaj de rivaldo » 23 Apr 2005, 15:08

ba sa fii sigur de asta ca cine prinde mai mult ciortan va castiga .
am fost la un antrenament acolo deja si numai aia am prins .
sunt aproape 7000 de bucati am fost acolo cand s-a populat lacul anul acesta de catre filiala bihor.
biban este foarte putin in balta iar obleti nu exista.
apa unde se pescuieste are peste 2 m asa ca plute asa fine nu pot pune ,iar la fel si cu firele pentru ca nu sunt rari si crapii de 400 500 gr chiar si mai mari .

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Apr 2005, 16:13

asa de curiozitate, cam ce fir ai de gand sa folosesti luand in considerare ca vei prinde ciortanei de 400-500 gr. si chiar mai mari, sa zicem la 1,5kg?
crezi ca-ti ajunge un 0,25-0,30? :twisted:
daca-ti rupe si pierzi concursul? :shock:
omule, cu cat mai fina montura, cu atat mai multe sanse ca pestele sa "puna botu`". Daca stii sa scoti un ciortanel din apa, n-are cum sa-ti rupa un 0,14-0,16, de exemplu.
dar hai sa vorbim despre RAPITORI!!! plz....
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 23 Apr 2005, 19:21

Rivaldo, asa cum pescarii dau nada pentru pesti, asa si administratorii de balti baga in balta "nada pentru pescari" - in acest caz citeva mii de ciortanei. Curios ca nu ne spui nimic de pestele existent in lac inainte de acesta repopulare. Chiar n-o fi fost nimic acolo ?
Eu nu ma pricep la concursuri si, in plus, cind merg la pescuit imi aleg singur locul.

Insa, orice ar fi acolo, poti nadi cu un amestec de vermusi + rime (rosii) tacate. In ce le amesteci pentru a forma bulgari este problema ta (poti folosi amestec de faina de cereale + mamaliga, sunt si amestecuri pentru nada la punga gata preparate pe care numai le umezesti pe malul apei, dupa cum poti la fel de bine sa le amesteci cu pamint).

Vei folosi acele cele mai mici posibil in care poti pune momeala. Pentru vermusi ace de 20. Daca dai cu rima, ace putin mai mari, dar nu mai mari de 12 (ai grija ca acele sa fie cu tija cit mai subtire). Vezi sa ai si o penseta la tine sa poti scoate acul. Si un forfecut si ace de rezerva pentru cazul cind acul nu mai poate fi scos.
(Eu am constatat ca un ac, cu cit este mai mic este mai usor de scos, daca pestele l-a inghitit mai profund.)

Firul de 0,10 mm are rezistenta la rupere de peste 1 kgf. Presupunind ca pierzi circa 10% din rezistenta la noduri (poate si datorita vechimii firului) inca mai poti scoate pesti frumosi cu el. Nu uita ca pestele de primavara, cind apa este rece, nu mai este asa de vioi. Am prieten (pescar) care a scos crap de 3,5 kg la lanseta cu fir de 0,10 in luna martie.

Sa stii ca eu folosesc fir de 0,06 mm, pluta de 0,2 si ac de 18, vara, pe Prut. Dau dupa oblete (pe care il folosesc ca momeala vie) insa nu a cedat nici cind a venit un clenisor de vreo 200 de grame, nici cind am prins un oblete mare. La adincimi mai mari de un metru nu am pescuit cu acea linie, dar la 1 metru adincime a ajuns chiar in conditii de curent usor.
Recunosc ca imi vine cam greu sa arunc cu undita mea de 4 metri, poate una de 3 metri ar fi mai potrivita (insa eu nu pescuiesc la concurs :lol: adica iau 2-3 obleti si gata, important e sa pierd cit mai putin timp cu asta :roll: )

Sper ca ai (cel putin) notiunile elementare necesare unui dril cu undita in conditii de fir subtire. Regula de baza e ca (in timpul drilului) undita sa nu ajunga niciodata in prelungirea firului - ideal ar fi ca intre directia firului si cotorul unditei sa cauti sa mentii un unghi de circa 90 de grade.

Si ar fi bine sa-ti faci sa ai cu tine mai multe linii, sa ai rezerve. Grosimi diferite ale firului, daca nu ai incredere in firele subtiri.
Insa cel mai important e sa ai linii cu plumb (si plute) diferite, pentru ca, daca bate vintul din fata sa poti arunca.

Fir intins!

rivaldo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2005, 15:07
Localitate: oradea

Mesaj de rivaldo » 23 Apr 2005, 21:43

mersi pentru sfaturi :)
am mai participat la concursuri deci nu is novice in asa ceva :)

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 25 Apr 2005, 15:51

rivaldo scrie:mersi pentru sfaturi :)
am mai participat la concursuri deci nu is novice in asa ceva :)
de pescuit? :twisted:

rivaldo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2005, 15:07
Localitate: oradea

Mesaj de rivaldo » 25 Apr 2005, 21:17

da de pescuit Vijelie

Scrie răspuns