capitala Olandei

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 17 Feb 2007, 11:42

Asta depinde la ce epoca s-a intamplat. Pana de curand retinerea stiucii a fost interzisa in Olanda pana s-a refacut populatia.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Feb 2007, 11:50

e drept ca eu n-am mai fost din 2002

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 18 Feb 2007, 10:19

Pt. luci_t ,

daca mergi la pescuit in olanda si nu cunosti legislatia nu este nici o problema pt. ca primesti la achitarea permisului si tot felul de info care te intereseaza. Eu nu mai merg de cativa ani acolo, dar la magazinul unde cumpar eu cele necesare pescuitului se vand si permise pt. Olanda si as putea sa ma interesez despre prebleme pe care doresti sa le stii.
Am auzit ca au introdus (olandezii) un fel de card deci nu mai sant permisele pe care le cunosc eu si pe care le transportam in plicuri de format A4. Pt. provicia Limburg am auzit ca ar costa 45€ pe an.

Marcel.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Pt Marcel

Mesaj de luci_t » 18 Feb 2007, 10:38

marcelm scrie:Pt. luci_t ,

daca mergi la pescuit in olanda si nu cunosti legislatia nu este nici o problema pt. ca primesti la achitarea permisului si tot felul de info care te intereseaza. Eu nu mai merg de cativa ani acolo, dar la magazinul unde cumpar eu cele necesare pescuitului se vand si permise pt. Olanda si as putea sa ma interesez despre prebleme pe care doresti sa le stii.
Am auzit ca au introdus (olandezii) un fel de card deci nu mai sant permisele pe care le cunosc eu si pe care le transportam in plicuri de format A4. Pt. provicia Limburg am auzit ca ar costa 45€ pe an.

Marcel.

multumesc mult pt autor. Eu sunt interesat cel mai mult de pescuitul in haga sau imprejurimi. Stiuca care-mi macina visele :D am vazut-o pe un canal de langa un parc (Rosarium) si inca nu stiu daca se poate pescui acolo. O sa stau acolo cateva luni si vreau sa am cat mai multe iesiri la pescuit. Sper sa primesc o harta cu apele din haga, poate chiar de la ceva asociatie de pescari.
Stiu ca olandezii sunt f amabili si nui cred sa fie o problema sa ma ajute si ei cu informatii. Ma refer la pescarii pe care o sa-i intalnesc acolo. Din ce am vazut marea majoritate pescuiau la pasnic.Dar orice informatii in plus mi-ar prinde bine :) O sa incerc sa aflu daca sunt ape (canale, lacuri) in care pescuitul sa fie interzis si in afara perioadei de prohibitie.
mai tinem legatura........ fir intins

Scrie răspuns