imigranti,refugiati,musulmani&stuff

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de geppetto » 04 Oct 2015, 13:57

Ei uite că lucrurile stau exact pe dos. Europa, cu cât îi mai civilizată cu atât e mai puțin xenofobă. Atât de puțin xenofobă încât devine plină de ură de sine și de ceea ce reprezintă ea ca civilizație.

La nivel de șefi de stat, lumea civilizată zici că a căpiat de atâta corectitudine politică și înțelegere a nevoilor celor mulți și idioți. De fiecare dată când se întâmplă un atentat al Islamului fascist, iese câte-un președinte să spună că „asta n-a avut legătură cu Islamul”. Habar n-am cu ce a putut avea legătură dar, cel mai probabil, dacă ești bărbat și palid la piele e vina ta.

Iar la nivel de om care votează, când îi văd cum se autoflagelează că vai, sunt ei albi și bogați și absolut toate celelalte culturi înapoiate sunt mai bune și merită drepturi și alte căcaturi din astea progresiste, când îi văd cum militează pentru drepturile arabilor din Palestina să poată și ei săracii să bombardeze în liniște Israelul ascunși prin școli și spitale, cum spală pe creier generații de copii despre cum ar trebui să le fie rușine că strămoșii lor au avut colonii la cuca măcăii și acum e firesc să își ia porția de bătaie în curtea școlii de la strănepoții acelor bieți sălbatici... parcă mi se umple inima de bucurie, zău așa.

Așa, doar de dragul discuției, tot căcatul ăsta de autoînvinuire de care e afectat omul civilizat e o chestiune aproape în totalitate europeană. Pe aproape oriunde te duci în lume, xenofobia și rasismul sunt aproximativ normale. Nu zic că așa ar trebui să fie, zic că absolut niciodată n-o să auzi că niște bronzați care au agresat un turist mai palid au comis o infracțiune care are la bază ura de rasă. Că asta e tabu. Doar albii pot fi rasiști și xenofobi și ești rasist și xenofob dacă crezi altceva.

Treaba e de căcat și în antiteză cu idioții ăștia progresiști ce avem? Fasciștii creștini, alți descreierați care dacă ar putea, ar trage la loc Europa în Evul Mediu.

Ca om decent, ce alternative ai? Taci și îți vezi de treabă și speri să nu apuci Eurabia sau protestezi și ești asociat cu idioții neonaziști?

În orice tabără ai fi, partea bună e că poți da oricând vina pe evrei.

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de crysst » 04 Oct 2015, 21:41

xenofobie sau nu, faptele in tara noastra stau asa:
tiganii au venit nu sunt sigur dar cred ca acum vre-o 600 de ani.....in 600 de ani nu au reusit sa se integreze...arabii sunt mai rai decat tiganii, astia au venit sa imparta europa nu sa se asimileze cu europa. Personal consider ca tiganii sunt un flagel suficient pentru europa, sunt convins ca printe imigranti sunt si oameni seriosi , muncitori, cinstiti dar la fel de sigur sunt ca foarte multi , probabil mai mult de jumatate sunt poama rea.
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de Jedi » 06 Oct 2015, 00:03

Banc auzit azi, spus de un musulman... :lol:
O familie musulmana din Hamburg cu 7 copii , aude la radio o stire grozava...
- La familiile cu 8 copii , guvernul german va dubla indemnizatia lunara a fiecarui copil, drept premiu pentru contributia la cresterea natalitatii..
- La marele fix , zice barbatul.... - Am la Bremen un copil cu o nevasta mai veche, maine fug sa-l iau si poimaine ne prezentam la primarie cu totii...
Pleaca omu la 5 dimineata, conduce ca dementu, ajunge seara cu copilul acasa....Cind intra, o liniste deplina , nici un copil si doamna sta in canapea la televizor...
- Ce s-a intimplat? Unde-i toata sleahta?....intreaba omul .
- Hmmm, zice femeia....a venit fiecare tata sa-si ia plodul sa mearga maine la primarie... :lol: :lol: :lol:
-
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de SF » 10 Oct 2015, 17:51

Ieri , in Palma de Mallorca , in Bar Cuba , Oliver Stone (Platoon , Wall Street , Natural Born Killers ) imi dadea dreptate , sau cel putin nu vedea ca "lucrurile stau exact pe dos " :wink:
Una ii sa ai contact zilnic cu arabi , negrotei :lol: , si alte natii sau culori , alta ii sa scrii din varfu patului fara contact cu realitatea pe care pretinzi ca o intelegi da o dai drept exacta prin prisma informatiilor pe care creieru tau le accepta din ceva ce vede pe un ecran , tv , smartphone sau ce o fi , inclusiv hartie de ziar !
Ce nu-i normal ii sa ai aversiune fata de chestii care se intampla la o adica departe de tine , da iar o dam in fobii :wink:

Crysst , rasist inseamna convingerea ca esti superior altei rase ,acuma , ca tu ai probleme cu tiganii prin prisma unor evenimente din trecut , reale , si care au ajutat la formarea unei opinii a tale fata de tigani nu inseamna ca esti rasist , sau chiar daca nu ai avut tu personal de-a face dar ai vazut la altii , asta nu te face rasist :wink: , deci din partea asta poti sta linistit :wink:
In rest , pentru fobia ta cu islamu , io mi-am cumparat chiar un apartament intr-un cartier din asta mai exploziv :lol: , una ii sa cumperi lapte dimineata de la Ahmed , sau sa te tunda Aziz dupa-masa , alta ii sa inghiti tot shitu asta care iese la tv pe nerasuflate (subnormalu de Nixon cred , o fost ala care o dat legea in State , pan la el , cred , era o lege care impiedeca ca tv sa slujeasca vreun scop politic , chiar au inceput cu un procentaj , cum naiba calculezi cat la suta din canalu cutare de tv ii pro Basescu , de ex. :shock: , ceva gen. Pro TV are dreptu sa fie 15% favorabil partidului cutare , ala care-l finanteaza evident , si restu , de 85% sa fie ...sa zicem adevarat....cum dracu se calculeaza procentele alea nimeni nu stie , cert este ca la scurt timp dupa , inevitabil , cam toate canalele au pus umaru la o cauza ,intelegeti ,100% , :wink: ).

In 13 ani traiti intr-un cartier pestrit din Palma de Mallorca , singuru idiot care s-o trezit sa ma atace o fost un bulgar , caucazian vero , dupa care am ajuns la maiini cu alt bulgar , idem , un spaniol si un columbian , in rest , nici un arab , nici un tigan , nici un negru !
Asta ii o realitate :wink: Daca as avea mentalitatea unora sau altora , deja ar trebui sa-i pun pe bulgari pe lista neagra , pentru mine is raul absolut !

Ma indoiesc ca oamenii astia cu care vorbesc pe aici au avut ceva contacte cu....schismele lor :wink:

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de crysst » 10 Oct 2015, 19:26

bine ma SF, sa ai tu dreptate, arabu e painea lu alah, hai sa continuam discutia asta peste ceva luni...intre 6 si 12, am eu o banuiala ca in cateva tari din europa or sa sara arabetii in sus ca popcornu in tigaie.
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de SF » 10 Oct 2015, 20:49

Is de acord cu tine omule , dupa ce catelandru lui Bush , Aznar (Oliver Stone dixit :D ) o intrat in Irak alaturi de englezi si americani , spaniolii au suferit un atentat , insa retine , o fost primu atentat , dupa ce spanilii au lovit primii :wink:
Englezii la fel , mai intai au lovit si atentatul din Londra dupa !

IS CHESTIILE ASTEA VIZIBILE PENTRU TINE ; TE UITI LA ORDINEA EVENIMENTELOR , sau doar bestecai din spatele tastaturii !

Sincer , daca tu ma lovesti primu , fara nici o lege si noima , io unu , te mananc ! Si tu probabil ai reactiona la fel !

Nu crezi ca-i logic ca un familiar a unei victime din spitalu ala bombardat de americani sa se razbune ! Nu crezi ca-s super tampiti americani care platesc impozite , de unde o parte se duce la aparare , cica au cele mai bune arme din lume , cu o acuratete exceptionala , banii sau dus acolo , si cand au o banuiala ca intr-un spital ii un suspect , bombardeaza spitalu ....
Nu vezi ca nu se impaca treaba .....

Oricine cu un buget mult mai mic poate sa arunce un spital in aer :wink: Da tre cheltuite milioane , si negotu tre sa mearga inainte :wink:

Uite , in cazu in care intelegi engleza

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... ernal_debt

Crezi ca-i normal :!:
In momentu de fata , Statele Unite are cea mai mare datorie externa , si o are de multa vreme , insa cine dracu o sa o poata scoate inapoi :wink:

corcodel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 16 Oct 2015, 14:45

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de corcodel » 16 Oct 2015, 15:03

Ma io as primi vo catva la mine in Avrig sai pun la coasa,da nu cred ca le place.Istia le place la umbra sub nuc.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de SF » 19 Oct 2015, 14:51

crysst scrie:bine ma SF, sa ai tu dreptate, arabu e painea lu alah, hai sa continuam discutia asta peste ceva luni...intre 6 si 12, am eu o banuiala ca in cateva tari din europa or sa sara arabetii in sus ca popcornu in tigaie.
Pana una alta , s-a intamplat asta

http://ro.blastingnews.com/internationa ... 10371.html

Fobia fata de straini ii xenofobie , si ca oricare alta fobie ii teama nejustificata practic , unde poate ajunge ....

Ca or sarii arabii ca popcornu , diferenta ii ca daca dai intr-unu aia vin si ti-o dau inapoi , daca dai intr-un neamt , francez sau ce o fi ala merge la politie :wink:
Daca nu te bagi in seama nu se intampla nimic , tarile care nu l-au sprijinit pe Bush in viziunea lui nu au avut parte de nici un atentat :wink:

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de crysst » 19 Oct 2015, 22:21

da ma SF, iar ai dreptate, arabetii astia sunt paine lu alah, daca nu ii furi nu te fura daca nu ii bati nu te bat daca nu ii arunci in aer ei tot se arunca singuri ca asa e modelu, ti-am zis, iti doresc sa fii inconjurat numai de ei.
Daca tot ii intelegi asa de bine si le sustii cauza de ce nu dai o fuga pana la ei la isis cu o hartiuta de adeziune in mana, ca ei chiar au mare nevoie de lacheti asa europeni, integrati deja, da care sa le inteleaga suferinta asa cum le-o intelegi tu.
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: imigranti,refugiati,musulmani&stuff

Mesaj de SF » 20 Oct 2015, 18:12

Nu-i vorba de inteles suferinta , ii vorba ca nu poti zgandarii un caiine pan turbeaza , nu am mila , ci mai degraba imi intra o repulsie fata de fenomen , repet , ii vorba de a fi corect si de a fi pregatit in a asuma raspunderi pentru propriile fapte , daca nu , discutia nu mai conteaza ...

Scrie răspuns