Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rine » 14 Apr 2012, 00:22

[quote="Zuckala"
Eu sunt un impatimit al mancarii facute la ceaun, ciorbe, gulas, tocanite... asa ca daca stie careva ceva retete interesante il rog sa le dezvaluie.[/quote]

pai, numai la capitolul asta cred ca se mai adauga cateva zeci de pagini la topic. ma si sperii cate sunt de spus(scris)
nu cred ca exista "corturar" fara retete mai mult sau mai putin reusite sau interesante.
nu stiti? foamea e cel mai bun bucatar.
la cort, improvizatia, e mama bucatariei.
ceaunul, e taticul :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de luci_t » 14 Apr 2012, 10:47

rine scrie:la cort, improvizatia, e mama bucatariei.
ceaunul, e taticul :lol:
astept cu nerabdare retetele...
Paste Fericit si linistit tuturor!

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de T.Adrian » 14 Apr 2012, 20:38

Desi nu e in tenta cu perioada, eu tocmai am descoperit o reteta foarte simpla si foarte gustoasa, in urma indrumarilor unei matuse.

Deci, pentru 2 persoane, avem nevoie de 14-16 creveti, 1 zucchini (dovlecel) cam la 300 de grame, 4 sau mai multi catei de usturoi, vreo 5-6 fire de sparanghel, jumatate pahar vin alb si vreo 300-350 g de paste de orice fel.

Se decorticheaza crevetii si se pun la prajit in putin ulei de masline. Dupa 2 minute de stat pe fiecare parte se adauga dovlecelul tocat nu prea marunt, usturoiul taiat bucatele si sparanghelul taiat bucati cam de 1-2 cm si se lasa la calit. Dureaza cam 5-8 minute maxim sa se caleasca destul de frumos toate cele. Dupa asta punem vinul si lasam la foc mediu(domol) pana scade.

Separat fierbem pastele iar cand sunt gata le scurgem de apa si le punem direct peste deliciul pregatit inainte.
Amestecam usor, gustam si daca e nevoie ii punem putina sare.

Eu am ramas chiar surprins de cat de usor se face si cat de gustos este rezultatul.
Ca fapt divers, paste se pot pune si mai multe fara probleme, doar ca eu le prefer mai aromate de aici si cantitatile mai mici.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 14 Apr 2012, 20:59

Sarbatori fericite tuturor,miine am o zi grea,in familie,evident,pulpa de miel la cuptor,scrumbie la gratar si,daca mai poate cineva,sint pregatit sufleteste pentru salau prajit in unt servit cu sos de lamiie.Recasul alb demisec ,si rosu,si alb,bine racit ,va completa masa .Va doresc sa aveti pe masa tot ceea ce va implineste sarbatorile pascale si pace in suflet.Paste Fericit :D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 15 Apr 2012, 12:12

Bucatele marelui praznic si licori potrivite. Cum stau si zac agonizand dupa o noapte in care cred ca am recuperat cele 9 kg pierdute in post ,m-am gandit sa scriu cate ceva despre masa sarbatoreasca de Paste.

>> O tarie inainte de aperitive este cea mai potrivita alegere. Cine prefera un coctail bun sunt recomandate cele gen "Vodkatini",sau longdrink-ul nu foarte dulce ex."Florida Skies"(rom alb 40 cl.,10 cl.suc lamaie,20 suc de ananas,apa minerala,2 feli subtiri de castravete si gheata sparta). cand spun aperitive,ma gandesc la oua,drob,o slaninuta grasuta si suava,un pestisor sarat si afumat,branza(toate genurile),icrisoare(de la care era sa mor azi noapte) si multe altele dupa inspiratia fiecaruia.

>>Ciorba de miel asociata cu o "apsoara"(tuica cu tarie de maxim 35*alc.).

>>Stufat. Cine a "inventat" Feteasca Neagra,la stufat s-a gandit cu siguranta.Un vin cu caracter puternic,gust prelung,ce mai...un vin complex.

>> Friptura de miel.Sunt nenumarate moduri si retete de a gati mielul in stilul asta.In afara de omniprezenta Feteasca Neagra,se poate asocia foarte bine cu un Cabernet Sauvignion,savuros si plin de arome misterioase. Caberneturile dobrogene(alea nemasluite),alintate din plin de soare,crescute pe terenurile seci si dure ale zonei,se disting fata de surorile lor de pe alte meleaguri.

>>Cozonacul si vinul roze demidulce ,racit pana la 6-7*C,au mers in buna armonie la noi,la masa,dintotdeauna.

>> Cognacul bun sau un whisky ,un trabuc fin(cine fumeaza)vor incheia cu fast o masa copioasa.

Sarbatori fericite!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 19 Apr 2012, 22:29

Ca tot veni vorba de gatit la ceaun,imi aduc aminte de vremurile de alta data din delta,cand mai mergeam iarna cu lipovenii, la pescuit. Un ceaun mare, cateva cepe,cativa cartofi si putin otet,erau ingredientele care, in afara de ce oferea balta,asigurau un ospat cu"bors de peste"strasnic. Cum spuneau 'ai batrani,diversitatea pestelui(nu ziceau chiar asa)da gustul borsului. Crapul,platica(mare),somnul,stiuca,chiar si un avat,cativa bibani,un lin dulceag,rosioara,daca se nimerea si un salau,cu atat mai bine,contribuiau fiecare,cu aromele si gusturile specifice,la crearea "minunii". Pestele,spalat superficial(spre groaza mea),era taiat in bucati sau feliat spatele la pestii mai mici si aruncat in oala clocotinda,in care deja se scaldau cartofii si cepele.In scurt timp,se adauga otetul si ceaunul era luat de pe foc. Dichisul servirii este de a scoate pestele spre a fi mancat inainte cu un amestec de zeama din ciorba,otet,ciusca sau si mai bine usturoi pisat si apoi se serveste zeama(ciorba)sa stinga.Sticla de "apsoara" face ture in acest rastimp,pe la toti mesenii.
Desigur sunt multe moduri de a face "bors"de peste.In gospodarii,lipovencele fac pe foc de lemne sau pe aragaz,cu adaosuri de legume si verdeturi dar, importanta maxima o are multitudinea speciilor de peste pus la ciorba.

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Zuckala » 20 Apr 2012, 11:22

Da, asa este, multitudinea de specii de peste, dar eu mai stiu un dichis... inainte de orice se pun in jur de 10 raci la fiert in apa in care se prepara ulterior ciorba de peste.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 21 Apr 2012, 19:15

adevar graiesti zuckala ! dar de niste hamsi cufundate in ulei incins pe un disc incandescent de la un foc cu lemne de prun,ce ziceti? aruncate direct intr-o balta de mujdei sa sfaraie si sa traga arome?... e?o mamaliga calda,taiata cu ata?...e?un vin alb,rece, sec sa ti-se lipeasca limba de cerul gurii?...e?

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Zuckala » 22 Apr 2012, 21:20

eeeeeeeee.... deja imi ploua in gura

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 23 Apr 2012, 15:17

@T.Adrian-timpul de fierbere al crevetilor mi se pare mare.Pt ca dupa 4 minute,in mod normal, se "cauciucheaza"....Poate ii pui semi decongelatzi?

@Zuckala@ all-alt dichis la ciorba de cap peste....
Fierbe intai in apa "curata" pana se face zob ,o scrumbie proaspata mare,dar mare,de Dunare...
Strecori,arunci oasele si cea ramas apoi fierbi cu ce ai pregatit cu 4-5 ore inainte,capete tinute la sare,boia,etc.
Este parca un "raspuns" dobrogean la albitura fiarta si api aruncata de lipoveni..
Din pacate,reteta este valabila numai in aprilie-mai,cand vine saracuta scrumbie sa isi depuna icrele,este grasa,etc...
Datoram acest sfat "tigrului"(nick-name bre..ce aveti cu mine?),dobrogean adevarat din mosi-stramosi,tatar,mai roman decat alti romani....

Scrie răspuns