Tara lu clanu spranceana

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 31 Oct 2007, 10:20

Acu vorbind serios eu nu am nimik cu nici o natie atata timp cat legile se aplica la fel pentru toata lumea...

Nu mi se pare corect si echitabil deloc ca ei sa nu respecte nici un fel de lege, insa in momentul in care se ia careva de ei...HOP...sunt minoritari si persecutati...
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 31 Oct 2007, 10:54

Asta-i rasa dracu ma baieti,pe cand romanii d-abia fac un copil si-l cresc si-l educa cat se poate de bine dupa posibilitatile fiecaruia,tiganii fac 10-12 si ii trimit la cersit si furat inca de la 1-2 ani si mai tarziu ajung prin tarile europene sa cerseasca si sa fure ca doar s-au calit in Romania,deci sa ne asteptam peste 10-20 de ani sa fim noi minoritari :D ,deja vad ca au locuri rezervate de la guvern c-am peste tot pt copii lor(licee,facultati,institutii publice etc)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 01 Noi 2007, 22:05

nu fitzi rai...stiu k este aiurea c fac...dar nu discriminatzi...le lipseste multe...dar sunt tot oameni :roll:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Noi 2007, 14:10

HellRAISER scrie:nu fitzi rai...stiu k este aiurea c fac...dar nu discriminatzi...le lipseste multe...dar sunt tot oameni :roll:
:evil: Uita-te ce se intampla in Italia!In Roma!Am fost in august si m-am simtit EUROPEAN! Acum mi-e aproape frica sa ma duc...Si am o multime de prieteni acolo... :x Nu zic ca doar tiganii fac prostii dar , omule, astia nu fac nici un lucru bun!Nu sunt rasist, dar astazi am un gand "bun" pentru toti tiganii din RO! :evil:

PS:Iarta-ne Giovanna! Scuze Italia!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 03 Noi 2007, 16:51

zamfi scrie:
HellRAISER scrie:nu fitzi rai...stiu k este aiurea c fac...dar nu discriminatzi...le lipseste multe...dar sunt tot oameni :roll:
:evil: Uita-te ce se intampla in Italia!In Roma!Am fost in august si m-am simtit EUROPEAN! Acum mi-e aproape frica sa ma duc...Si am o multime de prieteni acolo... :x Nu zic ca doar tiganii fac prostii dar , omule, astia nu fac nici un lucru bun!Nu sunt rasist, dar astazi am un gand "bun" pentru toti tiganii din RO! :evil:

PS:Iarta-ne Giovanna! Scuze Italia!
de acord cu tine zemfi,eu chiar as impinge lucrurile ceva mai la extrem,dar totusi,nu inteleg aceasta mediatizare dusa la extrem si nici faptul de a ne cere scuze noi ca popor pt faptele unui dement.
sunt convins ca fiecare tara are "uscaturile" ei si nu am auzit pe nici un italian sa isi cera scuze ca un concentatean de'al lor a comis o crima,sau a facut nu stiu ce magarie prin vre'o tara straina
asta e valabil pt toate natiile.
de ce trebuie sa ne victimizam noi?
te simti cu ceva vinovat pt ce s-a intamplat acolo?nu cred si nici eu nu ma simt,deci,pt ce sa imi cer scuze?pt faptul ca traiesc in romania?,
upss,dar romania este in europa acuma si buni sau rai asa cum suntem noi,europa a avut nevoie( si are in continuare) de noi,asa ca ar face bine sa ne accepte asa cum suntem si sa simta si ei ce inseamna sa traiesti linga o astfel de natie.
parca pana mai ieri sareau de *** in sus cu drepturile omului si ale etniilor,acuma unde mai sunt acele drepturi?e usor sa vorbesti si sa acuzi din afara,mai ales daca esti undeva intr-un balon de sticla si nu te atinge nimic,dar in momentul in care intri in contact direct cu pericolul public,incepi sa nu mai tii cont de nimic????????????
haida deeee,asta nu e dreptate si egalitate.
deci din punctul meu de vedere,nu am de ce sa cer scuze poporului italian,nu eu personal am facut lucrul ala oribil si nici prietenii sau familia mea,au fost niste paria ai societatii pe care batrana europa trebuie sa invete sa ii accepte si sa puna umarul la reeducarea lor(nu sunt convins ca pot fi educati,dar......)
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Noi 2007, 17:08

Cred ca ai dreptate adiwolf...Dar numai intr-o mana! :lol: Deoarece noi, ca natie , trebuia sa civilizam naibii tigani astia odata pentru totdeauna!Sa-i civilizam sau...Deoarece sunt cetateni romani!Nu sunt nemti, danezi,etc...Sunt romani! Si noi suntem romani!deci ne place sau nu, sunt fapte oribile facute de ...poporul roman! :evil:
Sigur ca aceasta mediatizare este ciudata...Sigur ca am putea cauta motivele peste tot...De ce nu s-a intamplat in Munchen? :P Sigur ca Italia a avut, are si va avea nevoie de forta de munca...Dar asta este o alta poveste.
Asa ca eu consider indreptatit faptul ca trebuie ,totusi, sa cerem scuze , ca popor, Italiei.
Nu am stiut sa ne educam "copii", lipsesc "cei 7 ani de acasa" , asa ca...

Apropo de educatie...niciodata nu e prea tarziu! :twisted:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 03 Noi 2007, 17:27

zamfi scrie:........Deoarece sunt cetateni romani!Nu sunt nemti, danezi,etc...Sunt romani! Si noi suntem romani!deci ne place sau nu, sunt fapte oribile facute de ...poporul roman! :evil: .........
nu sunt faptele unui popor,inca odata,hai sa nu ne mai victimizam,nici ei si nici noi nu suntem mai buni unii ca altii,iar de'a lungul istoriei sunt nenumarate fapte care pot fi aduse ca argument.
dpmdvd argumentul tau,nu sta in picioare,dar repet este punctul meu de vedere,nu uita ca america a avut cam aceeasi problema (bine ,la scara mult mai mare) cu cei de alta rasa,in special rasa neagra,iar pe cea rosie aproape ca au duso la exterminare,dar au invatat pana la urma sa accepte ,sa tolereze,dar si sa aplice legea pt toti.
si mai uiti ceva,ceva ce multi dintre noi nu luam in seama,dar este esential pana la urma,de la 01 Ianuarie suntem EUROPENI, deci la gramada frate cu bune si cu rele.

p.s. eu vad mai degraba situatia creata in italia ca pe o proasta gestionare a situatiei creata acolo si ca pe o implicare a politicului peste masura.efectiv,autoritatile italiene si-au recunoscut neputinta si impotenta
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Noi 2007, 17:50

No bine, mai convins! :lol:
Dar tot am putea face ceva civilizatie cu cetatenii astia negriciosi...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 03 Noi 2007, 18:34

zamfi scrie:Deoarece sunt cetateni romani!Nu sunt nemti, danezi,etc...
asa e insa daca ii intrebi pe ei, ar vrea sa fie italieni, francezi, nemti, sau orice,... numa sa aiba ce si de unde fura si talhari mai mult si mai usor,...
nu cred ca ei insisi, romii, au un respect prea mare fata de statutul de cetatean roman,... si ca ii incearca sentimente patriotice,...
asa ca n-are de ce sa se identifice poporul roman cu ei,...
casa lor e oriunde pot parazita in voie,... si oriunde pot trai fara sa munceasca... daca ar fi fost dupa ei sunt convins ca ar fi devenit de mult francezi sau nemti sau danezi, inca de pe vremea comunismului,... adica ar fi preferat sa-i fure pe aia de unde aveau ce fura decat pe noi astia de aici care eram saraci,... oare de ce crezi ca s-au dus acolo ? ... la studii ?... sau sa faca vreo cariera ?... vreun job poate...
civilizatia de multe ori in istorie s-a facut cu teava pustii, sau prin metode punitive,... aici are dreptate adiwolf, daca statul s-ar fi atins de ei sarea toata europa cu drepturile minoritatilor si cu discriminarea,... si de departe dintr-un balon de sticla (bine zis adi :lol: ), li s-a dat nas...
cine a mai pomenit nationalitate atat de oprimata ca se plimba numa in mertane cu numar sex, zex, zei, ...etc,... si arunca cu banii,... fara numar, fara numar,... in dispret total fata de populatia romana, care abia isi duce zilele in tranzitie,... or fi bani cinstiti aia ?
poate or fi munciti... poate or fi din aurul ala confiscat de li s-a dat inapoi... da pe ala de unde l-or fi avut, cand li s-a luat ? ... poate l-or adus cu ei acu sute de ani cand or fost pripasiti pe aicea ca robi :lol: pe pamanturile vreunui mosier...
acu s-a spart balonul,... si europa ia contact cu realitatea,... si nu e in stare sa faca exact ceea ce ne obliga pe noi mai deunazi... sa-i inteleaga, ... sa le respecte cultura,... si obiceiurile... (iete astea li-s obiceiurile) :lol:, ... sa-i adopte si sa-i integreze :lol: :lol: :lol:
sigur ca e regretabila acea crima si autorul trebe linsat ! sigur ca e normal sa aratam compasiune si solidaritate cu familia victimei si cu italia dar ... pana sa ajunga sa ucida o italianca si sa fie revoltata toata omenirea, cate romance de ale noastre au sfarsit violate, batute, jefuite, batjocorite de catre aceeasi cetateni de origine...
mai uitati-va pe la stirile de la ora 5,... sau alea nu-s la fel de crude si condamnabile.... ca de alea nu se infierbanta nimeni...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 03 Noi 2007, 21:43

Eu sunt acum la Roma. Tot ce pot sa spun e ca am o jena sa vorbesc la telefon pe strada de teama sa nu ma auda cineva si sa-mi sparga mufarina. Poate ca e exagerat dar se pare ca unii deja au furat-o.

A, si e plin dei tig... pardon, rromi. Dar nu numai de-ai nostrii. Cum dracu numai ai nostrii fac rahaturi nu pot intelege.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns