Stiuca record

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 07:36

Prin anii 96-98 am inceput sa pescuiesc la artificiale pe lacul de la ghioroc.Gasisem un loc pe un brat lung cu apa destul de adinca pe la mijloc si cu apa mai mica in coada lacului.Locul se afla linga cabana las vegas.Prindeam stiuci la wobler si la plastice mari.Era un deliciu.Intr o zi administratorul de la cabana m-a vazut punind pe mal o stiuca de vreo 2kg.Era prin noiembrie.Urmatoarele iesiri n am mai prins NIMIC.AM crezut ca ;1nu mai stiu sa pescuiesc;2cineva a otravit locul;3brusc toate stiucile de acolo au migrat in alta parte a lacului.Prin aprilie dau o raita pe la fata locului,si ma intilnesc cu paznicul de la cabana.Din una in alta,il intreb daca sa mai prins stiuca prin zona.S-a prins ,zice el cu un zimbet,larg,si bucati la 8-10kg.Eu casc ochii cit cepele,si intreb pierdut,cu juma de glas ;la ce?Ei la ce,zice el,oarecum agasat.am bagat si 3-4 setci pe noapte....In perioada aceea se vindea peste la restaurantul cabanei la greu,stiuca,salau ,somn ,crap,caras....probabil cei care faceau asta rideau de cei care practicau c&r,sau poate nici nu stiau de concept,profitind involuntar.CE a ramas in urma lor au gasit concurentii din prima etapa a turneului alp.de acum citiva ani.Daca i se pare cuiva care citeste aceste rinduri ,ca vreau sa promovez ideea ca n-are rost sa practici c&r pt ca oricum ii prind braconierii,va spun ca nu acesta e mesajul pe care vreau sa-l transmit.Ci vreau sa spun ca in conditiile in care traiesc majoritatea romanilor, c&r,n-are nici un efect notabil.Singurii care ar putea sa asigure o schimbare in bine a calitatii apelor,a populatiei ,piscicole sint dragii nostrii guvernanti,Ori ei n-au grija nici de noi ,oamenii ,sa traim bine.De pesti nici atit.In tot contextul tragic al acestei situatii vin unii care sustin sus si tare:eu practic c&r,vai ce civilizati sint francezii sau mai stiu eu cine ca nu retin peste etc. de parca asta ar fi unica rezolvare la dezastrul in care se scalda tara asta.ii consider cam rupti de realitate.In ce ma priveste, asa cum imi place sa maninc rosia din gradina in locul uneia din super-market,un pui din batatura in locul chestiilor alea fade care se vind din magazine,si pestele imi place s-al maninc proaspat ,din riu, prins de mine,si nu congelat de 2 ani de prin magazine.Nu retin decit salau ,somn,sau crap.Pt mine stiuca ,avatul 'si cleanul nu exista ca si potentiale tinte.Daca prind e doar accidental si oricum ii eliberez .Si am curajul sa imi exprim p.d.v. chiar si in fata alora care se cred mai catolici decit papa si te judeca dupa ce scule folosesti si mai stiu eu ce alte criterii....Doar n-o sa ma simt vinovat ca am schimbat dacia1300 cu un logan.Am un prieten pe care il admir ff mult pt urmatorul lui principiu,el zice cam asa:eu practic c&r total,pt ca asa vreau eu,dar nu judec si nu condamn pe cine retine peste in limitele prevazute de lege.Gasesc laudabila atitudinea lui pt ca tine cont de personalitatea celuilalt,si cu riscul de a ma repeta ,nu se crede mai catolic decit papa.Asa ca C&R....please.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Aug 2009, 09:05

Nici in alte parti nu se ocupa statul de ape si de pesti pentru ca statul considera ca nu e treaba lui.
De ape si pesti se ocupa pescarii organizati in asociatii, cluburi etc.
C&R este o atitudine personala nu o obligatie.
Ce am remarcat insa este faptul ca e mai mult peste si mai mare in locurile in care se practica C&R decat in celelalte. Oare de ce ? :roll:

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 19 Aug 2009, 09:20

da Gheorghe vezi bine situatia ... io zic ca mai bine pestele aia sa fie dus acasa de un pescar , decat de un braconer ... nici nu mai promovez pe langa C&R ...

sute de kile de pesti am eliberat , si acum nu's ... io n-am mai prins nici una din ele :!:
daca caut in amintiri acum 20 ani am vazut si stiuca de 13.5kg , anul asta am vazut stiuci de 0.5kg adic nici macar marime de reproducator ... saracii, oare unde au ajuns :?

Tudor ce ai remarcat tu nu e valabil in Romania doar eventual poe lacuri private unde patronul peste noapte nu baga plasa :)

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 19 Aug 2009, 09:31

Desi am fost contrazis pe acest forum, dar in cadrul altui topic, continui sa cred ca o apa nu poate fi depopulata prin pescuitul sportiv, chiar daca nu se practica C&R. Ma refer la pescuitul sportiv de bun simt, nu la exemplele care mi se dadeau ca replica (10 kg/zi de bibanusi cat degetul, juma' de barca de marlite de 200 gr/buc, etc). Depopularea apelor la noi are drept cauze braconajul salbatic, poluarea, motoarele puternice de barca, balastierele ilegale, etc, nu faptul ca pescarii sportivi de bun simt nu practica C&R. Fire intinse si sanatate va doresc.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 14:55

Scuza-ma ,tudor ,dar chiar nu inteleg.De cind au asociatiile de pescari si pescarii ca ,si indivizi ,competenta si mijloacele pt. apreveni fapte ca :1deversari de substante toxice in apele publice;2malul muresului=spalatorie auto;3braconaj cu setca ,butelia,si curent.;4introducerea fie si accidentala a unor specii alien cum ar fi reginuta ,somnul pitic si busa.Si nu in ultimul rind pescarii trebuie sa faca un studiu competent din care sa rezulte ce efect au balastierele asupra florei si faunei acvatice?? Pentru comparatie vezi poze din croatia in galeria personala a lui adelin.Si stau asa si ma intreb ;aia de la ANPA ,mediu ,si mai stiu eu ce minister,pt ce sint platiti din banii nostri ,ai contribuabililor??Si statu asta de ce nu asigura un nivel de trai decent,astfel incit,cetateanul sa nu pescuiasca de foame,asta-i offf-ul meu....

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de spiridusul » 19 Aug 2009, 15:07

Adevarul este la mijloc. Braconajul, poluarea sunt lucruri care trebuie rezolvate de stat. Pescuitul de foame este inca un fenomen care poate fi inteles. Cum mi se pare ok ca orice pescar care vrea sa manance un peste proaspat sa pastreze daca vrea 1-2 pesti. Insa mai sunt si alte cazuri de macel facut de pescari (imi amintesc doar de un fost patron al unui lant care comercializeaza articole de pescuit care prindea stiuca cu sacul ca sa o vanda angajatilor). Ca sa avem ape bogate in peste este nevoie atat de implicarea statului (greu de crezut), cat si a pescarilor.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 15:12

perfect de acord.. :wink:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 19 Aug 2009, 15:15

semlecangheorghe scrie:Si statu asta de ce nu asigura un nivel de trai decent,astfel incit,cetateanul sa nu pescuiasca de foame,asta-i offf-ul meu....
Nu toti braconierii pescuiesc de foame. Nu sunt rare cazurile cand coboara din SUV-uri sa intinda plase sau sa dea cu curent. Asaaaa...de distractie. Pentru ca s-a ajuns si isi permite.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Aug 2009, 15:39

Si asta-i drept,dar MAJORITATEA pescuiesc de foame...si aia multi n-au suv-uri

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Aug 2009, 15:39

Aici au si competenta si mijloacele. De ce ? Pentru ca statul a lasat pe seama pescarilor gestiunea apelor. Asa ca acestia au dreptul si chiar obligatia sa dea in judecata intreprinderile care polueaza, cei ce-si spala masinile etc.
Pescarii fac lobbying pe langa guvern pentru ca sa fie facute niste legi in favoarea calitatii apelor. Unele din legi exista de mult si au dus la interzicerea balastierelor pe cursurile apelor. Asta pentru ca studiile despre impactul balastierelor asupra faunei si florei au fost facute. Exista si aici o organizatie de stat ca si ANPA, se numeste ONEMA, dar este la serviciul pescarilor. Are aceeasi putere ca si politia si poate cere oricand ajutorul jandarmeriei daca este necesar. Deci se poate daca pescarii sunt bine organizati. Mai ales ca ecologia e la moda asa ca orice lege in favoarea calitatii apelor este bine vazuta de public.
Cat despre bunastarea asigurata de guvern, asta nu prea exista undeva. Oameni saraci sunt peste tot iar asta nu face din ei braconieri.
Braconajul are ca prima cauza faptul ca lumea le cumpara pestele. Daca ar intra la zdup si cumparatorii cat si vanzatorii nu ar mai fi cerere si nici braconaj. Statul nu isi face datoria si mai pierde si bani pe chestia asta. Ar fi de ajuns ca toti cei care oficial nu au venituri dar si-au facut casoaie pe cu banii braconjului sa aibe niste controale fiscale ca lumea si ar ramane fara ele. In Romania exista inca aceasta traditie de economie paralela ramasa de pe vremea comunistilor. Aceste controale ar reduce aceasta economie si ar face braconajul nerentabil.
Aici e interzisa vanzarea pestelui de catre pescarii amatori dar si cumpararea lui. Cel care vrea sa vanda peste il vinde pe cel din propria lui balta cu factura si platind taxe statului.
Cata vreme pescarul roman nu va fi organizat nici un guvern nu-l va asculta. Numai fiind organizat va putea influeta algerile indemnand la vot cu politicienii care respecta cel mai mult interesele pescarilor.
Asa incepe ceea ce se numeste lobbying. 8)

Scrie răspuns