Valea Iadului(aval baraj Lesu)

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 04 Apr 2009, 02:49

@Musti
bavo,in sfarsit ai ajuns si tu la decizia 318,dar din pacate tot nu intelegi nimic...bati campii rau de tot.
Suna tu la ANPA si intreaba la ce se refera acel adaos de 50% sa nu zic eu,mai cred ca te uiti prea mult la stiri sau la filme de actiune de visezi regii din astea...esti patetic.

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 04 Apr 2009, 03:11

@ Mihai V
Ceea ce tocmai ai afirmat tu aici pe site este incredibil,chiar am sa printez afirmatiile tale si am sa le trimit la Bucuresti la minister,poate vor face modificari in lege care sa fie mai putin interpretabile.
Normal ca orice infractor sau contravenient cu putini bani si ceva relatii castiga un proces in instanta la legea pescuitului,pai daca si braconierii din Delta care curenteaza pestii castiga procesele,atunci cum sa nu castige ilustrii tai prieteni un banal proces de braconaj pe apa de munte.
Tu spui ca te procupa situatia apelor de munte si a efectivului piscicol iar pe de alta parte ai inveti pe toti aici pe site cum sa eludeze legea si sa minta cu zambetul pe buze ca ei pescuiesc la clean.
Ai habar ce inseamna pentru lipan si pastrav deranjul pe care il provoaca pescarii in perioada de prohibitie??? NU CRED si de fapt cred ca nici nu te intereseaza.
Aceasta este ultima mea postare pe acest site,sper sa te plictisesti tu primul de multele drumuri la judecatorie care te asteapta pentru ca eu nu cred ca inspectorii ANPA si jandarmii vor ramane fara praocese verbale chiar asa proaste si stupide cum consideri tu ca sunt.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Apr 2009, 07:33

Imi pare rau sa constat ca n-ati priceput nimic din mesajele mele! Cred totusi ca am fost cat se poate de clar. Dar, vorba reclamei ... n-ai cu cine!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 04 Apr 2009, 10:02

dinu profesoru scrie:...Aceasta este ultima mea postare pe acest site...
Dinule, teama mi-e ca nu te va regreta nimeni...
In afara de mojicii, mare branza n-ai reusit sa comunici. Daca inteleg gresit fragmente de informatie pe care cu greu, apuc sa le adun, nu crezi ca, din pozitia pe care ti-o declami pompos, ar fi trebuit sa ma (ne) luminezi. Dar argumente logice, documentate, n-ai fost in stare sa produci. Cum zicea Miky, vai de mama pescuitului sportiv, pe ce maini a ajuns, intamplator sau nu...

Apropos, Miky, ai pus magistral problema in posturile tale. Si Tavi (desi nu-mi explic cum :lol: ) a fost pe-acolo. Parca-mi aud propriile ganduri.
Ce-mi doresc?
Nu un redivivus a starii "AGVPS" de pe vremuri. Imi doresc rezolvarea la modul profesionist (si nu popagandistic) a problemei. Incepand de la legiuitor, care in acest moment se intoarce cu fata catre cei care striga mai tare, apoi continuand cu intretinerea si popularea apelor publice de catre o institutie specializata care, daca nu exista, trebuie creeata, si terminand cu paza si protectia acestor ape, la fel, exercitata de o institutie profesionalizata, care detine mijloace si autoritate pt. exercitarea acestei activitati (Politie, Jandarmerie, Politie Comunitara, Politie Eco0logica, etc.). Pentru toate acestea sunt constient ca sunt necesare fonduri. Fonduri care pot fi creeate prin taxe, evident superioare celor 30 de lei, dar suportabile de catre toti cei care practica pescuitul. Apoi sunt finantarile UE, sponsorizari, donatii si, la urma, sunt actiunile pe baza de voluntariat ale asociatiilor de pescari entuziasti, asociatii care trebuie sa fie obligatoriu non-profit ...
Iar eu, pescar amator, sa ma duc la PECO sau tutungerie, sa platesc taxa, care o fi ea, sa-mi iau permisul (si pliantul cu minimul de legislatie, regulamente si sanctiuni pe care trebuie sa le cunosc) si sa plec la peste indiferent pe care apa din Patrie ma poarta pasii. Si sa fiu constientizat ca, daca nu respect ceea ce scrie in pliant, infund puscaria. Scurt!
Dar, desigur, bat campii...

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 05 Apr 2009, 12:31

Miky, Tavi si Mihai
Eu nu am intrat in discutie pentru a contrazice si chiar daca as fi facut-o nu puteam sa nu va dau dreptate totusi.
Nu vreau sa dezbat tot subiectul pentru ca nu sunt la fel de in masura ca si voi.
Am incercat totusi sa atrag atentia asunpra un unor lucruri care nu trebuie lasate afara din discutie.

Asociatiile non-profit pot atrage multe fonduri totusi si pot finanta campanii de tot felul nu trebuie sa fie totul voluntariat.
Taxa de 30 de ron este o suma modica ce este menita sa aduca cat de cat intr-o falsa perceptie a legalitatii pe cei multi care o platesc nu o platesc vin oricum mereu in contravenie cu restul prevederilor in legatura cu pescuitul, numar de lansete, dimensiuni ale pestilor, momeli... pe care chiar nu le mai verifica nimeni.
Ne-ar trebui un organ specializat pe asta, de ce nu finantat partial de asociatii pentru a putea fi tras mai usor la raspundere in cazul unor abateri, care sa aiba atributii legate numai de pescuit, acvacultura, silvicultura, fond cinegetic si vanatoare.
Din nefericire daca lasam intocmirea proceselor verbale si aplicarea legii la indemana organelor ministerului administratiei si internelor se cam intampla des asa cum spunea Mihai. Se pierd procese pentru care nu mai e tras nimeni la raspundere pentru indeplinirea proasta sau neindeplinirea atributiilor de serviciu. Atentie mare! Si este valabil in toate domeniile vietii sociale nu numai pescuit, si circulatie, ordine publica, ...

Mai departe iarasi intru pe teren nesigur si pot gresi dar puterea in tara asta ar trebui sa fie in mainile noastre si sa initiam cumva prin asociatii, liga si ce alte organe mai avem, impreuna cu ministerul, un proect de lege pentru constituirea unui asemenea organ pe care sa fim dispusi sa-l finantam partial, partial statul si partial sa se autofinanteze, chiar daca taxa ar fi mai mare de 30ron din acel moment. Asta mi se pare o solutie.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Apr 2009, 10:45

Mihai are dreptate. Nu exista prohibitie pe ape de munte. Conform ordinului nr.84/2009 , publicat in MO 147/2009, privind prohibitia pescuitului pe anul 2009, la sectiunea a 2-a , art.5 din ordin, sunt enuntate speciile de pesti si perioadele de prohibitie, nu si zonele de pescuit. Cu alte cuvinte , nu incalci nici o lege daca pescuiesti clean pe Lacul Lesu, in aceasta perioada. Deci cei care au fost amendati pe motiv ca au pescuit in asazisa perioada de prohibitie pe ape de munte, li s-a facut o nedreptate. Daca erau surprisi cu momeli vii sau cu salmonide in traista atunci puteau fi acuzati de incalare de lege.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 06 Apr 2009, 10:55

MihaiV scrie: Asa ca , da, maine voi fi acolo, cu permisul in buzunar, pescuind la clean!
deci cum ii ? o mers cleanu' sambata ? :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 06 Apr 2009, 11:00

sambata nu stiu dar ieri a mers , la nimfe :wink:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 06 Apr 2009, 13:05

dinu profesoru a scris
Ai habar ce inseamna pentru lipan si pastrav deranjul pe care il provoaca pescarii in perioada de prohibitie??? NU CRED si de fapt cred ca nici nu te intereseaza.

Cum ar suna dupa data de 1 mai aceasta apostrofare, in cazul cleaniului, care intra in perioada de prohibitie?
Interesul poarta fesul.

bobi b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 109
Membru din: 16 Feb 2009, 14:21
Localitate: oradea

Mesaj de bobi b » 06 Apr 2009, 16:20

prohibitia la pastrav incepe in 15 septembrie iar a lipanului in 31 decembrie ,intre 15 septembrie si 31 decembrie cind pescuim la lipan nu deranjam pastravii ?sau intre 1 mai si 1 iunie daca pescuim la pastrav nu deranjam lipanul aflat in prohibitie? domnule dinu decit sa veniti cu argumente fara logica mai bine ginditi de doua ori inainte sa scrieti.despre prohibitia pe specii si nu pe o apa anume ati auzit?

Scrie răspuns