Curatenie pe Neajlov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Curatenie pe Neajlov

Mesaj de adrianc » 30 Sep 2008, 00:26

Intai de toate, am deschis un topic nou pentru a putea fi observata mai usor propunerea de mai jos. As ruga moderatorii sa fie ingaduitori si sa nu-l stearga, macar vreo cateva zile pana apuca lumea sa isi dea cu parerea.


Sambata trecuta am fost cu colegul hades pe Neajlov la clean. Foarte fain raul, asta a fost prima data cand l-am vazut. Am si prins doi cleni si-o marla, dar mai mult m-am bucurat vazand toate balariile de pe maluri si structurile din apa care fac cea mai mare portiune din rau (cel putin cat am umblat noi) inaccesibila, transformand-o intr-un fel de sanctuar pentru pesti. Toate bune si frumoase...pana la mormanele de pet-uri si de gunoaie din padure sau de dupa vreun copac prabusit in apa. Asa ceva nu se poate fratilor, e pacat de raul asta si de clenii lui, sa calci pe sticle de plastic incercand sa arunci voblerul in locul dorit!

Fiindca vorba lunga-i saracia omului, vin si va intreb: cine ar fi dispus sa puna umarul la o actiune de ecologizare? Cativa oameni intr-un weekend cred ca ar fi de ajuns pentru a curata un km de mal...si tot ar fi ceva. Eu sunt primul care se baga, merg cu masina si pot lua inca 3 persoane. Problema e sa se gaseasca doritori.

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

Acum sa va vad! :)

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 30 Sep 2008, 04:43

daca nu incepe dunarea sa creasca pina in weekend, ma bag.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 30 Sep 2008, 13:09

@ adrianc

i'm on the way, baby!! :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 30 Sep 2008, 13:13

acum ca sa fim realisti...
pe mal am putea face ceva, dar in apa..., brrrrrrrr, cam rece
apa ar ramane pt la anul cand s-o incalzi, pt ca de multe ori chiar trebuie sa intri sa cureti copacii aia cazuti
in plus, in apa de 2m si curent e cam greu acum..

in rest ma bag...
daca e nevoie si in apa :twisted:

P.S

am experiente cu zapada pe mal si eu inot dupa voblere... :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

neajlov

Mesaj de Dreamer » 30 Sep 2008, 13:16

Buna initativa....sa vedem cati adepti or sa se adune!!!
Ideea e ca trebuie organizata...stabilita o data cu ceva timp inainte..
Au fost facute si pe prut asemenea actiuni si multa lume era interesata sa participe, pina la proba contrarie. desi era anuntata cu citeva luni inainte, la actiuni au luat parte vreo 30 de persoane....
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 30 Sep 2008, 14:09

Uite eu propun sambata asta; despre scosul peturilor din apa intr-adevar nu poate fi vorba :). Trebuie sa ne mai gandim si ce facem cu alea pe care le strangem.

Oricum, important e sa ne adunam macar 4 oameni. Eu sunt 1, mai trebuie 3 care sa fie siguri ca vin.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 01 Oct 2008, 04:54

adrian ma bucur ca te gandesti la 'ecologizarea' locului de pescuit :)
eu inca sant neutru la ce zici adik nu sant sigur ca pot veni 100% dar as veni de venit sa fac putina 'salubrizare' mai ales ca stiu din pacate despre ce e vorba mai ales in apa unde sant copacii cazuti e o adevarata armonie de peturi ....
despre curatarea din apa cred ca se poate face cu un mincioc mai mare de crap cu coada lunga, pe mal nu ar fi o pb ....

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 01 Oct 2008, 08:49

In momentul asta nu ma duce capul ce sa facem cu peturile stranse. Le adunam, le punem in niste saci de plastic, dar dupa aia?

In ceea ce priveste echipamentul de lucru :P, ar trebui cam asa:

- niste saci de plastic: pot sa iau eu din piata din Crangasi
- niste manusi de lucru: am vazut in Carrefour Orhideea unele faine si care pareau destul de rezistente, sub 10 lei ca pret.
- un minciog cu coada mai lunga: poate are vreunu dintre voi...eu pot sa aduc doar un grip :)
- de transport am zis ca nu se pune problema, cu singura conditie sa nu fiu nevoit sa traversez de 3 ori Bucurestiul ca sa adun pe toata lumea :). Gasim noi un punct de intalnire convenabil pentru toti, nu asta e problema. Numai sa ne strangem suficienti oameni.

Sigur mai trebuie si alte chestii, asa ca va rog sa continuati lista. Daca n-om reusi sa ne mobilizam sambata asta lasam pe saptamana urmatoare, desi se pare ca s-a mai incalzit afara si e o vreme numai buna de adunat gunoaie :). Haideti sa vedem cine e SIGUR ca poate veni sambata.

CatalinS
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 25 Iul 2008, 21:48

Mesaj de CatalinS » 02 Oct 2008, 10:15

Salut,

Eu as fi interesat... dar nu pot sa-ti spun 100% pt sambata asta. Am si masina si stau aproape de iesirea din Bucuresti spre Giurgiu.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 02 Oct 2008, 10:34

Pai ramane sa mai facem o incercare pe saptamana viitoare; sper sa nu moara topicul pana atunci. Tot e bine ca sunt ceva oameni interesati de treaba asta. Si poate se strang si mai multi...ca pescari care bat Neajlovul sunt destui :).

Fire intinse!

Scrie răspuns