INCEPATOR - :) NEED HELP

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Toporan Adrian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2008, 22:39

INCEPATOR - :) NEED HELP

Mesaj de Toporan Adrian » 09 Sep 2008, 21:22

Saltare...tuturor.

need some help

Merg sambata dimineata pe un canal la iesirea din Giurgiu... la stiuca...cred.

Am fost saptamana trecuta si am dat la twister..si nimic.

facea bataie pe langa mine(multi pestisori mici atacati) dar...la mine sarea fix un "p@#$%"

Acu voi merge cu un coleg ...kre spune ca e profesor..:))

Am asa....intentia sa cumpar niste voblere...cu struna cu tot ce tre pt stiuca ...si cred ca si un bat nou. (ceva carbon de 2.40)

Ce guta tre sa folosesc?

Ce marime ..de vobler? ... si evental si niste marci...pt ca eu sunt
...paralel.


Daca nu este un efort prea mare din partea veteranilor .....rog un raspuns pna vineri noapte... :))


Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 09 Sep 2008, 23:45

salut,
personal te-as ajuta cu placere, numa sa imi zici bugetu de care dispui :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 10 Sep 2008, 10:39

Faptul ca mergi pe un canal ma face sa ma gandesc(poate gresesc)ca este si buruiana pe el.Deci ar fi bine sa ai un popper la tine,dar nu uita nici de o rotativa(nr.3 Mepps),un Rattlin de la Rapala sau un Salmo minnow(7cm).Ti-as recomanda o oscilanta,dar eu nu prea dau cu asa ceva,deci aici sunt altii in masura sa te ajute.Fir intins :wink:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 10 Sep 2008, 16:54

Marele adevar e ca o reteta ca alea de bucate nu putem noi sa dam ca tu sa prinzi peste sambata. Daca "crezi" ca mergi la stiuca, ai nevoie de o lanseta medium (undeva 5-20grame), un textil la vreo 0,12-0,14 si la naluci, daca esti paralel poti incerca orice ca beneficiezi de norocul incepatorului (lingura, vobler, twister, rotativa...)
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 10 Sep 2008, 20:40

sau ca alternativa, daca firul textil e prea scump, foloseste un fluo (iti recomand lineaeffe super catch spin) de 0,22-0,25, kevlar si rotativa mepps comet 5 cu buline rosi sau oscilanta irlandeza argintie de la gipo. daca dai la vobler e bine sa nu pui struna metalica, pentru ca ii afecteaza foarte mult evolutia datorita greutatii si agrafei care nu ofera libertatea de miscare naturala. foloseste un fir textil rezistent si cu nod rapala :wink:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Sep 2008, 22:24

TheFly scrie: daca dai la vobler e bine sa nu pui struna metalica, pentru ca ii afecteaza foarte mult evolutia datorita greutatii si agrafei care nu ofera libertatea de miscare naturala. foloseste un fir textil rezistent si cu nod rapala :wink:
Indiferent de naluca folosita pune struna daca dai dupa stiuca. Textilul nu rezista in dintii stiucii. Mie mi-a taiat instant cu textil legat direct pe jig, nu cautam stiuca. O agrafa cu profil rotund nu afecteaza evolutia unui vobler destinat stiucii. Eventual poti inlocui struna cu fluorcarbon gros sau pike mono, dar sunt relatari (aici pe forum) ca stiuca a taiat si pike mono.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 11 Sep 2008, 07:21

pike mono folosesc si eu dar sincer sa fiu, la fiecare partida il schimb pt a evita neplacerile :) nu am avut pana acum taieturi dar nici nu am luat mai mare de 1kg (dau pe un raulet)

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 11 Sep 2008, 07:50

Tavi scrie:Indiferent de naluca folosita pune struna daca dai dupa stiuca. Textilul nu rezista in dintii stiucii. Mie mi-a taiat instant cu textil legat direct pe jig, nu cautam stiuca. O agrafa cu profil rotund nu afecteaza evolutia unui vobler destinat stiucii. Eventual poti inlocui struna cu fluorcarbon gros sau pike mono, dar sunt relatari (aici pe forum) ca stiuca a taiat si pike mono.
Tavi zice bine: textilul e taiat de zici ca ti-a tras o foarfeca, nu un peste :D ; sunt patit si stiu ce spun.
Nu servesc pescuituri dedicate la stiuca, dar am avut taieturi in timp ce pescuiam la salau cu jig, adica dupa "tzac" intepi in aer :lol:

Deci struna daca vrei stiuci!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 12 Sep 2008, 07:13

Decat pikemono de 0,50 mai bine foloseste strune impletite 7X7 de la cannele sau technipeche ... sunt mult mai subtiri si mai maleabile decat pikemono
S'altare și bunăstare !

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 12 Sep 2008, 20:19

esti sigur ca ce ai vazut sarins pe acolo e stiuca? eu zic ca s-ar putea sa fie avat. de fapt sint sigur. in cazul asta cred ca ti-ar trebui alt echipament.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Scrie răspuns