Zona Targoviste-Pucioasa

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 07 Sep 2008, 15:57

In baraj la Pucioasa slabe sperante sa iei ceva mai rasarit . E frumos sa te plimbi cu barca.

Numai bine...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Sep 2008, 11:04

YoNutzu scrie:Acum o ora am venit din zona Bolboci, dar nu am fost la pescuit, si vreau sa zic ca este o splendoare, am vazut si pastravi atat in baraj cat si amonte si aval de baraj, deja incep sa se accentueze culorile...Am vorbit cu coloegii de la canton si unu dintre ei anul acesta in primavara, pe cand dadea la peste, s-a trezit cu controlul pe cap care l-a "premiat" cu o amenda si dosar penal pe motiv ca a pescuit in rezervatie...se mai povestea ca incepand de la sf. lui septembrie,o data ce pastravi incep sa depuna, se da iama in pastravi cu setca...
Mi se pare un abuz fara limite sa faci dosar penal ca e rezervatie! Daca omul avea permisul dat de RNP si era in luna mai nu vad care e problema. Dar OS Moroieni vad ca da permis de o zi la Bolboci desi e "rezervatie". Daca nu esti in regula cu permisul mai bine nu iti iei acte de identitate la tine. Ce rost are sa iti faca dosar penal degeaba? Nu luati nici un act la voi si daca va duceti in arest ziceti ca sunteti cetateni ai Republicii Moldova. O sa va expulzeze peste Prut si dupa aceea familiile va trimit acolo buletinul si va intaoarceti legal. :lol: Nu e mai simplu?

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Mesaj de gizmo » 10 Noi 2008, 22:27

Salutare,

a mai fost cineva la bolboci intre timp?

Mark

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 10 Noi 2008, 23:45

gizmo scrie:Salutare,

a mai fost cineva la bolboci intre timp?

Mark
Ultima data am fost pe 7 octombrie, parca, si am dat la rama si pestisor viu. Am prins un pastrav de 24 cm si am mai avut cateva atacuri. Precizez ca am dat de pe mal nu din barca si cu pluta tip sheffield. Grija mare la paznici daca ajungi pe acolo! Mai bine astepti 1 ianuarie ca sa se deschida legal sezonul de pastrav!

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 25 Noi 2010, 15:35

Weekendul asta ajung prin Targoviste si as vrea sa fac o iesire pe apele de acolo doar ca nu stiu mai nimic despre ele.
Rog pe cineva binevoitor sa ma indrume spre cateva locatii (preferabil nu foarte departe de oras) si sa imi spuna spre ce specie de peste sa ma orientez (eu sunt pregatit pentru orice).
Multumesc anticipat :bere:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 29 Noi 2010, 22:04

T.Adrian scrie:Weekendul asta ajung prin Targoviste si as vrea sa fac o iesire pe apele de acolo doar ca nu stiu mai nimic despre ele.
Rog pe cineva binevoitor sa ma indrume spre cateva locatii (preferabil nu foarte departe de oras) si sa imi spuna spre ce specie de peste sa ma orientez (eu sunt pregatit pentru orice).
Multumesc anticipat :bere:
Ai prins ceva pe Ialomita? Mai sunt si pesti marisori,m asa ca 500 grame sau un kil dar ff rari. Cleanul ajunge la kil, mreana in zona Tg nu sare de 200 de grame. M as bucura sa ma contrazica cineva cu...dovezi, evident.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 30 Noi 2010, 10:39

Salut!
Anul asta nu prea am apucat sa dau in zona Targoviste dar am avut cateva iesit si alea excelente, nu a prins mai mare de 700-800g dar ca numar ...
Mult mai aval de Targoviste (in zona Baleni, Marcesti pana la Ibrianu) am avut decat 2 iesiri iar la una dintre ele mi-am batut si recordul meu pesonal la Clean (~1500g) si am mai avut unul de ~700-800g, o ancora indreptata (vobler de la Dorado) si un dril minunat ne finalizat :( .
Am batut foarte mult Cricovul ... pentru mine este un rau de exceptie cu toate ca este f.f.f poluat. Nu tine Clean mare dar are mult (la o partida de 2-3 ore am luat 47 de Clenuti si aproape fiecare lansare se lasa cu atac, vedeam cum se tinea "carduri" "carduri" dupa vobler). In semn de respect fata de acest Parau nu am pastrat absolut niciun Clenut.
Perioada asta rece am preferat Bibanul in lacurile de la Bratesti - Ilfoveni si Butimanu, nu mai mare de 400g si ala foarte rar, dar se prindeau peste 50 de bibani la o partida de 2-3 ore.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 30 Noi 2010, 10:49

Fario_nebunu scrie:
T.Adrian scrie:Weekendul asta ajung prin Targoviste si as vrea sa fac o iesire pe apele de acolo doar ca nu stiu mai nimic despre ele.
Rog pe cineva binevoitor sa ma indrume spre cateva locatii (preferabil nu foarte departe de oras) si sa imi spuna spre ce specie de peste sa ma orientez (eu sunt pregatit pentru orice).
Multumesc anticipat :bere:
Ai prins ceva pe Ialomita? Mai sunt si pesti marisori,m asa ca 500 grame sau un kil dar ff rari. Cleanul ajunge la kil, mreana in zona Tg nu sare de 200 de grame. M as bucura sa ma contrazica cineva cu...dovezi, evident.
Neprimind nici o indicatie si neavand timpul necesar investigarii apelor din Targoviste, nu am mai fost deloc la pescuit chiar daca am ajuns in Targoviste :cry:. Poate data viitoare.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Noi 2010, 21:14

YoNutzu scrie:Salut!
Perioada asta rece am preferat Bibanul in lacurile de la Bratesti - Ilfoveni si Butimanu, nu mai mare de 400g si ala foarte rar, dar se prindeau peste 50 de bibani la o partida de 2-3 ore.
Salve YoNutz! Sa inteleg ca ai platit taxa de 100 lei pe zi la Ilfoveni ca sa poti pewscui la biban? Sau ai negociat cu paznicul? Cat despre Bratesti unde e tartor Caba jr eu nu am ce cauta ca nu am treburi cu mafia targovisteana. Mai bine pe lacuri mai mici unde taxa e mai rezonabila: Lazuri, Colacu etc.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 01 Dec 2010, 15:07

Salut Fario!
Pai crezi ca eu ma duc sa-i fac pe altii cu banii?! Doamne fereste ...:)
La Biban am dat 10-15 lei maxim. Biban frumos a foast in lacul 5 dar s-a umblat la peste (s-a reoltat) si nu s-a mai prins. La Butimanu am dat 20 lei si m-am distrat foarte bine... nu mari dar multi ...eu zic ca merge pentru distractie :).

Scrie răspuns