ranca obarsia lotrului one de pescuit si ce se prinde help:)

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

ranca obarsia lotrului one de pescuit si ce se prinde help:)

Mesaj de MAYER_MARYUS » 31 Iul 2008, 20:04

sambata de dimineata fac un week pe acolo si ma gandeam sa dau si la un peste dar nu cunosc ona si nici nu stiu ce as putea sa prind si la ce (vb de spin banuiesc ca ar fi clean,si ceva pastrav pe acolo dar am voie ?)

daca stiti zona si imi puteti da cateva sfaturi as fi tare recunoscator:D

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: ranca obarsia lotrului one de pescuit si ce se prinde he

Mesaj de Fario_nebunu » 01 Aug 2008, 09:27

MAYER_MARYUS scrie:sambata de dimineata fac un week pe acolo si ma gandeam sa dau si la un peste dar nu cunosc ona si nici nu stiu ce as putea sa prind si la ce (vb de spin banuiesc ca ar fi clean,si ceva pastrav pe acolo dar am voie ?)

daca stiti zona si imi puteti da cateva sfaturi as fi tare recunoscator:D
E sigur pastrav la Obarsia Lotrului din moment ce se prinde (inca) si pe Lotru mai jos, pana in lacul Vidra si chiar si dupa Vidra. Clean, nu prea cred. Permis poate de la Ocolul silvic Voineasa. Cauta Lacul Calcescu, nu am ajuns dar am auzit ca la blinker s-a mai prins pastrav dar...dis de dimineata si noaptea, cand e mai curajos!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 04 Aug 2008, 07:57

"Galcescu"....
e rezervatie
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 04 Aug 2008, 09:00

am ajuns pe urmatoarele :
VIDRA- am inteles ca i se face curatare la anul si este scazuta cam 10-15m fata de ce stiam eu inainte si continua sa il scada...
BRADISOR- este foarte crescut chiar a inundat campia din coada (ploua foarte rau)
-OASA- super lac sau baraj, se dadea la peste in toate felurile mai putin la artificiale :(( dar nu s-a prins absolut deloc doua zile...
dar un peisaj.....superb.. apropos am fost cu masina cu garda de 135mm (13,5cm) si nu am atinss deloc

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Aug 2008, 10:03

MAYER_MARYUS scrie:am ajuns pe urmatoarele :
VIDRA- am inteles ca i se face curatare la anul si este scazuta cam 10-15m fata de ce stiam eu inainte si continua sa il scada...
BRADISOR- este foarte crescut chiar a inundat campia din coada (ploua foarte rau)
-OASA- super lac sau baraj, se dadea la peste in toate felurile mai putin la artificiale :(( dar nu s-a prins absolut deloc doua zile...
dar un peisaj.....superb.. apropos am fost cu masina cu garda de 135mm (13,5cm) si nu am atinss deloc
Daca tot ai ajuns la Oasa si esti in "gratiile" RNP puteai sa incerci un pastrav pe raul Frumoasa, amonte de Oasa. In principiu ar fi zona oprita dar...se poate totusi, padurarii nu sunt absurzi in general! Plus ca daca ai acel permis RNP valabil pe toata tara mergi in liniste si pe Frumoasa, in cel mai rau caz te apostrofeaza sau fac mici comentarii negative. :lol:

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 04 Aug 2008, 10:17

te referi pe raul lapus unde este interzis sa dai la peste cu toate ca erau care dadeau la rama..


am incercat pe lacul oasa la neste voblere dar nimi...ce imi recomandati pe oasa si pe vidra sa incerc...?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Aug 2008, 10:45

MAYER_MARYUS scrie:te referi pe raul lapus unde este interzis sa dai la peste cu toate ca erau care dadeau la rama..


am incercat pe lacul oasa la neste voblere dar nimi...ce imi recomandati pe oasa si pe vidra sa incerc...?
Nu, ma refer la Raul Frumoasa (Sebes) la izvoare, pana se varsa in Oasa. Si daca e paza prea multa pe Frumoasa intra pe afluentul Valea Curpatului, un rauletz spumos, accidentat, plin de pastravi (sper sa mai fie asa). Acolo, in afara de urs si lup nu vin alte controale! Asa ca sa ai niste sorici la tine ca sa ii poti "mitui" pe cei 2 mentionati mai sus! :lol: :lol: Mai e Valea Salanelor unde se zice ca e pasytrav dar pentru mine e prea dificil, apa lenta, anafore, merge doar la Fly.
Pe Oasa nu am dat dar pe Vidra merg lingurile rotative Mepps 1 si 2 (de obicei in forma de unghie dar pe lac cred ca merg si cele tip frunza de salcie), cele oscilante, voblerele de 3-7 cm scufundatoare si plutitoare etc.
Daca nu m-as teme ca imi sar baietii in cap ti-as ma spune si ca montura cu pestisor viu da rezultate daca stii sa lansezi la distanta mare de mal fara sa se rupa pescutzul la aruncare.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 04 Aug 2008, 11:16

[quote="Fario_nebunu"][quote="MAYER_MARYUS"]te referi pe raul lapus unde este interzis sa dai la peste cu toate ca erau care dadeau la rama..


am incercat pe lacul oasa la neste voblere dar nimi...ce imi recomandati pe oasa si pe vidra sa incerc...?[/quote]

Nu, ma refer la Raul Frumoasa (Sebes) la izvoare, pana se varsa in Oasa. Si daca e paza prea multa pe Frumoasa intra pe afluentul Valea Curpatului, un rauletz spumos, accidentat, plin de pastravi (sper sa mai fie asa). Acolo, in afara de urs si lup nu vin alte controale! Asa ca sa ai niste sorici la tine ca sa ii poti "mitui" pe cei 2 mentionati mai sus! :lol: :lol: Mai e Valea Salanelor unde se zice ca e pasytrav dar pentru mine e prea dificil, apa lenta, anafore, merge doar la Fly.
Pe Oasa nu am dat dar pe Vidra merg lingurile rotative Mepps 1 si 2 (de obicei in forma de unghie dar pe lac cred ca merg si cele tip frunza de salcie), cele oscilante, voblerele de 3-7 cm scufundatoare si plutitoare etc.
Daca nu m-as teme ca imi sar baietii in cap ti-as ma spune si ca montura cu pestisor viu da rezultate daca stii sa lansezi la distanta mare de mal fara sa se rupa pescutzul la aruncare.[/quote]


de la cabana oasa ma duc inspre sebes sau inspre obarsie ?
de la cabana inspre sebes cam la 4-500 de metri se trece peste un pod si in dreapa este un rau dar nu stiu cum se numeste:)

Pitonu'
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 20 Iun 2005, 17:39
Localitate: Alba-Iulia/Timishoara
Contact:

Mesaj de Pitonu' » 04 Aug 2008, 12:57

MAYER_MARYUS scrie: de la cabana oasa ma duc inspre sebes sau inspre obarsie ?
de la cabana inspre sebes cam la 4-500 de metri se trece peste un pod si in dreapa este un rau dar nu stiu cum se numeste:)
Te duci in amonte. Aia ii Valea Frumoasei, spre Luncile Prigoanei si Obarsie. Practic, tot raul se numeste Sebes (si in amonte si in aval de Oasa). Da' in aval nu mai sunt atatzia pastravi :cry:
Consumata cu moderatie, apa nu poate face rau.... - Mark Twain

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 04 Aug 2008, 13:17

[quote="Pitonu'"][quote="MAYER_MARYUS"]
de la cabana oasa ma duc inspre sebes sau inspre obarsie ?
de la cabana inspre sebes cam la 4-500 de metri se trece peste un pod si in dreapa este un rau dar nu stiu cum se numeste:)[/quote]

Te duci in amonte. Aia ii Valea Frumoasei, spre Luncile Prigoanei si Obarsie. Practic, tot raul se numeste Sebes (si in amonte si in aval de Oasa). Da' in aval nu mai sunt atatzia pastravi :cry:[/quote]

pai am inteles ca in amonte de unde intra raul in baraj ar fi interzis si ca s-ar numi ceva de genul raul lapus iar acolo e apa de max 30cm si nu stiu cu ce as putea da in asa apa mica....

Scrie răspuns