Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Bibanu'
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mai 2014, 22:51
Localitate: Suceava & Botosani & Bistrita

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Bibanu' » 06 Mai 2014, 19:28

Daca vrei sa pescuiesti fara nici cea mai mica bataie de cap, permis ANPA - national (obligatoriu), plus cotizatie AJVPS - desi legislatia nu conditioneaza obligativitatea acesteia din urma (Suceava sau Botosani, in functie de unde pescuiesti mai mult). PG-ul este gratuit, il poti lua direct.
Mai multe informatii la zi privitoare mai ales la judetul Suceava gasesti aici.[/quote]


Dar acel permis ANPA - national, de unde il pot obtine, fara sa ma inscriu in vreo asociatie?
Multumesc pentru raspuns!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 06 Mai 2014, 20:41

[Dar acel permis ANPA - national, de unde il pot obtine, fara sa ma inscriu in vreo asociatie?]=trezorerie 30 lei

Chiar asa, se mai dau carduri ANPA sau doar chitanta de la trezorerie?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de boistean » 07 Mai 2014, 13:18

carduri nu s-au mai tiparit din 2012 si nici nu cred ca se vor mai tipari curand. taxa de 30 RON se plateste la Trezorerie, plus 2 lei timbru fiscal sau taxa extrajudiciara (tot pe aici pe undeva pe forum, cineva a spus ca Politia de Frontiera nu accepta timbrul fiscal pentru PG, ci doar acea taxa extrajudiciara de 2 lei care se plateste la Primarie - cel putin asa mi-a spus functionara de la Trezorerie cand am platit taxa pentru permis).

Bibanu'
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mai 2014, 22:51
Localitate: Suceava & Botosani & Bistrita

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Bibanu' » 07 Mai 2014, 13:47

boistean scrie:carduri nu s-au mai tiparit din 2012 si nici nu cred ca se vor mai tipari curand. taxa de 30 RON se plateste la Trezorerie, plus 2 lei timbru fiscal sau taxa extrajudiciara (tot pe aici pe undeva pe forum, cineva a spus ca Politia de Frontiera nu accepta timbrul fiscal pentru PG, ci doar acea taxa extrajudiciara de 2 lei care se plateste la Primarie - cel putin asa mi-a spus functionara de la Trezorerie cand am platit taxa pentru permis).

Am sunat la Botosani la Politia de Frontiera si cei de acolo mi-au spus ca nu e nevoie de taxa extrajudiciara sau taxa de timbru pentru PG, ci doar de permisul de pescuit, sau, in lipsa acestuia, de chitanta de 30 de lei si cartea de identitate. Totusi, acele taxe sunt foarte mici( 2 lei), deci o sa le platesc.
O sa ma inscriu la AJVPS Suceava doar ca sa primesc acel permis ANPA( mi-au garantat ca il au), insa incepand de anul viitor voi plati doar taxa anuala( cei 30 de lei).
Se pare ca cei de la AJVPS au castigat in instanta dreptul de administrare al apelor colinare si de ses pe anul 2014, cel putin.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de boistean » 07 Mai 2014, 17:38

Bibanu' scrie:.
O sa ma inscriu la AJVPS Suceava doar ca sa primesc acel permis ANPA(mi-au garantat ca il au), insa incepand de anul viitor voi plati doar taxa anuala( cei 30 de lei).
... ma indoiesc 99,9% ca il au, cu atat mai mult cu cat in 2012, cand s-au tiparit ultimele permise, apele erau la PP.
probabil ei se refera la carnetul de membru AJVPS...
in manipulare sunt campioni absoluti!

Bibanu'
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mai 2014, 22:51
Localitate: Suceava & Botosani & Bistrita

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Bibanu' » 07 Mai 2014, 20:29

boistean scrie:
Bibanu' scrie:.
O sa ma inscriu la AJVPS Suceava doar ca sa primesc acel permis ANPA(mi-au garantat ca il au), insa incepand de anul viitor voi plati doar taxa anuala( cei 30 de lei).
... ma indoiesc 99,9% ca il au, cu atat mai mult cu cat in 2012, cand s-au tiparit ultimele permise, apele erau la PP.
probabil ei se refera la carnetul de membru AJVPS...
in manipulare sunt campioni absoluti!

I-am intrebat daca elibereaza permisul nationala ANPA si mi-au confirmat ca da. Chiar le-am explicat ca de acel permis am nevoie, nu de carnetul lor de membru.
Daca m-au mintit, ei pierd. Nu ma poate manipula nimeni! O sa platesc doar taxa de 30 +2 lei la trezorerie si ma voi duce linistit la pescuit, dupa ce se termina prohibitia desigur.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de oby 1 » 08 Mai 2014, 12:05

cum dracu sa il aiba daca rahaturile alea de cartoane si tiparesc in polonia si vin la cateva luni distanta de la data platii?

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 08 Mai 2014, 12:32

La urma urmei te pisi pe el de card,eu am dar fara timbru tot tre sa tin chitanta.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 08 Mai 2014, 18:56

totusi ce se aude cu stiuca pe rogojesti?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de boistean » 08 Mai 2014, 19:23

oby 1 scrie:cum dracu sa il aiba daca rahaturile alea de cartoane si tiparesc in polonia si vin la cateva luni distanta de la data platii?
s-au tiparit in Polonia in 2012, cand a fost incheiat un contract intre anpa si o firma de apartament de prin Pitesti sau Ploiesti. dupa aia chiar nu s-au mai tiparit si nu se mai tiparesc, cel putin din informatiile mele.
probabil ajvps-istii se refereau la chitanta de 30 de lei, in nici un caz la cartoane

Scrie răspuns