Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 04 Mai 2014, 16:30

Imagine

Mîrlita de Rogojesti, eliberata evident deoarece uitase-m plasa acasa :headbash:

Vineri [02 05]dupa-amiaza am probat una bucata barca noua +lanseta+mulineta la sp3,doar 2 buc ,una eu care sa eliberat singura una cumnatul.Au timp sa mai creasca ca la cum arata vremea e nasola rau.Pe la mal erau ceva atacuri,un nene a luat una pe care a aruncat-o direct in portbagaj :lol1:

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 05 Mai 2014, 07:19

Am fost si eu joi, 1 mai, tot la SP3. Am probat si eu barca aia noua si am avut o singura captura, la aproximativ 1kg. Inca nu mananca cum trebuie. Oricum am observat ca vegetatia o crescut destul de repede si pana la inceputul sezonului o sa invadeze zone intinse si o sa fie o gramada de locuri in care sa gasim stiuca. Speram doar sa tina vremea cu noi si sa manance stiuca la fel de bine ca anul trecut.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 05 Mai 2014, 11:08

Salut,cind ne intilnim vrea sa vad imbinarea de la podea cum e facuta la tine.

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 05 Mai 2014, 11:51

Probabil pana incepe sezonul nu o sa mai ies, dar in sezon daca vremea e buna o sa merg macar odata pe wekend....si cred ca o sa ne vedem. Mie unul barca mi se pare foarte trainica si bine facuta. Imi place mult ca are podina rigida pe toata suprafata. Pescuiesc din picioare ca si cum asi fi pe mal. Asta e barca: http://www.kolibriboats.ro/barci-cu-pla ... m-280.html

byteworks
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 24 Sep 2008, 16:37

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de byteworks » 05 Mai 2014, 14:56

Imi puteti indica un loc de dat o barca la apa pe Rogojesti, cu remorca? Am facut o barca de 4,67 m si i-as face o proba pe un lac mai mare decat Lipoveniul de langa mine. Multumesc!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 05 Mai 2014, 18:54

Clar pentru asa un vapor SP3,sau undeva pe malul ala,ai zone cu pietris si banuiesc ca ai ceva masina cu tractiune pe mai multe roti.Ce motor pui pe ea?Lasa-mi un pm poate am timp sa ajung si eu prin zona ,din poza arata faina tare felicitari :respekt:

byteworks
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 24 Sep 2008, 16:37

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de byteworks » 05 Mai 2014, 19:23

Nu e chiar asa vapor, nu are decat vreo 120 kg +motorul, benzina inca vreo 60. Motorul e un Suzuki 20CP 4T EFI. Masina e una modesta care nu face fata la conditii grele.

SP3 e "statie de pompare"? Cam pe unde e? As iesi pe la mijlocul saptamanii ca-i mai buna vremea.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 05 Mai 2014, 21:02

Imagine

Sper sa se inteleaga traseul.Poate primesti de la colegi si alte pareri ,din partea mea ăsta mi se pare cel mai ok.

byteworks
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 24 Sep 2008, 16:37

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de byteworks » 06 Mai 2014, 08:09

Multumesc, acolo mi s-a parut si mie locul bun dupa cum se vede in Google Earth.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de boistean » 06 Mai 2014, 09:51

Bibanu' scrie:Salut toti pescarii sportivi din judetele Suceava si Botosani!

Imi explicati care este cea mai buna metoda de a intra in posesia permisului de pescuit ANPA? Sau a permisului care imi permite sa pescuiesc linistit in apele acestor 2 judete, plus pescuit de granita? Sunt disponibil sa intru si intr-o asociatie tip AJVPS sau PP daca e obligatoriu. Am citit unele informatii pe internet dar nu sunt convins 100% care este adevarul cu legislatia.
Nu am mai pescuit de ani buni pe apele din Romania, permisul meu cel vechi l-am pierdut, iar acum, dupa ani de pribegie, vreau sa reincep a practica pasiunea vietii mele, pescuitul, aici ACASA.

Multumesc anticipat tuturor!



Fire intinse!
Daca vrei sa pescuiesti fara nici cea mai mica bataie de cap, permis ANPA - national (obligatoriu), plus cotizatie AJVPS - desi legislatia nu conditioneaza obligativitatea acesteia din urma (Suceava sau Botosani, in functie de unde pescuiesti mai mult). PG-ul este gratuit, il poti lua direct.
Mai multe informatii la zi privitoare mai ales la judetul Suceava gasesti aici.

Scrie răspuns