Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 13 Feb 2010, 10:59

Negreniul mi-a lasat o buna impresie dar si una rea. Am fost cu un prieten venit din Austria, pe care l-am avertizat sa-si pazeasca cele unelte si ustensile de pescuit. Nu m-a ascultat. Doi tineri incantatori l-au usurat de ceva echipament. A constatat abia atunci cand nu mai era nimeni. Eram postati pe malul dinspre sat. Aceasta s-a petrecut acum catva ani.
De salau de ce nu spuneti nimic? Nu mai este?

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 13 Feb 2010, 12:10

furturile nu ma mai mira...ast toamna pe prut la santa mare un coleg de al meu a fost ''usurat'' de cateva mulinete de crap...asa ca...oriunde a ti merge feriti va de taranoi[lupus lupus]. se cunosc dupa incultura :x

alpobrd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2009, 14:11

Mesaj de alpobrd » 13 Feb 2010, 13:52

Mihali a zis

Cod: Selectaţi tot

Domnilor dorohoieni, aveti Dragalina, Popeni, Baseu, Axinte, Calul Alb, Havarna si apoi pe lac, Manoleasa, Sadoveni, Ripiceni,Cinghinia etc. si vreti Negreniul. De ce? 
Poi: Balta Alba este inchisa pentru pescuit pe o perioada nedeterminata - din cate am auzit, Dragalina este inchisa la pescuit de 1-2 ani, poate cu sanse de a mai fi redeschisa, anul trecut la Popeni a fost deschis dar a fost braconata la greu in toamna. De restul baltilor nu stiu prea multe, sunt nou in zona.... poate ne zic colegii mai multe.

Avatar utilizator
costica_05
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 04 Feb 2008, 16:12
Localitate: Dorohoi

Mesaj de costica_05 » 13 Feb 2010, 17:38

Tiberiu la stiuca este inchis de la 1 feb 60 zile La Negreni dupa ce se ia ghiata este bine sa mergi la pescuit acolo nu este perioada de prohibitie Acum primavara vine pestele pe linga mal dai la pluta rima vermusti mamaliga doua scule dai la 100m la pamint cu rima vermusti cu momitor mamaliga vara la adinc se ia caras 500 600g la rima iar mamaliga crapusor 1kg rosioara babusca foarte frumoasa Este bine sa dai un bat la pamint la bucatica de rosioara taiata suvite sau obleti eu am prins lafiecare partida 3 sau 4 bucati la500g La pluta trebuie dat nada din cind in cind cite putin

Ciobanu Tiberiu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 05 Feb 2010, 19:40
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 13 Feb 2010, 17:53

domnule Mihali vad ca nu prea sunteti informat.....Pe Baseu, Axinte si Calul Alb nu se pescuieste de multtt.E privat si nu da voie la pescuit.Bunicii mei sunt din Hudesti si pot supune ca pe aceste iazuri mam molipsit cu acest ViRuS....dar de vreo 6-7 ani au fost luate de un nebun si nu da drumu la peste nici cu taxa. :(

Ciobanu Tiberiu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 05 Feb 2010, 19:40
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 13 Feb 2010, 18:00

Multumesc pentru sfaturi domnule Costica.Asa vreau sa fac si eu. pana in Iulie cand iau vacanta de vara, mai am in Aprilie o saptamana si atunci voi merge cu siguranta la Negreni...... poate facem o pescuiala atunci :D :twisted: :D

Ciobanu Tiberiu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 05 Feb 2010, 19:40
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 13 Feb 2010, 18:03

In aprilie este permis pescuitul la Stiuca pe Prut domnule Costica??Bunicii mei sunt din Hudesti si am inteles de la un fost coleg care are bunici in Baranca , ca este o balta care apartine de Prut (Balta Capitanului)cu mult rapitor, in special stiuca.Si e destul de aproape de Hudesti. :)

Avatar utilizator
costica_05
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 04 Feb 2008, 16:12
Localitate: Dorohoi

Mesaj de costica_05 » 14 Feb 2010, 11:16

Tiberiule treaba sta in felul urmator Dupa prohibitie la stiuca poti sa mergi la Baranca la balti sunt mai multe balti acolo dar ca perioada aceia nu prea maninca plus este permis pina la toama numai la artificiale iar acolo este cam cu vegetatie multa si nu prea ai unde sa dai .Cel mai indicat sezon este toamna sa dai la pluta cu pestisor viu asa ca alege alte variante ca sunt destule de multe numai sa plece ghiata bafta. :!:

Ciobanu Tiberiu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 05 Feb 2010, 19:40
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 14 Feb 2010, 12:17

Am inteles domnule Costica.Totusi in Aprilie am sa incerc acolo la rapitor si daca voi face ceva va invit cu cea mai mare placere.

Ciobanu Tiberiu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 05 Feb 2010, 19:40
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 14 Feb 2010, 12:23

Domnule costica in iarna asta mi-am luat 3 lansete din 2 bucati special pt Prut 2 de 3.60 si una de 2.70 plus 2 mulinete pt crap puternice si 1 mulineta tot puternica dar cu tambur mai mic.Va rrog sa imy spuneti ce fire sa pun pe ele +pe tamburii de rezerva avand in vedere ca vreu sa ies cu ele doar la prut , Rogojesti ,Ionaseni....multumesc :wink:

Scrie răspuns