Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 02 Apr 2011, 08:21

[
Despre capturi - acum 2 ani a fost bine la pastrav - prin iunie am luat unul de 3,1kg si unul de vreo 2,2 kg.
Anul trecut apa a fost cam jos si nu am prins nici un pastrav doar cleni de toate marimile 300-500 cei mai desi si 1-2 la kg.

Salut,
Spune in ce conditii ai prins pastravul (apa limpede, vobler, in larg sau langa mal, stanca sau loc cu vegetatie; apa adanca 3-9 m, etc) pentru ca mergand la |Belis , sincer cred ca este f f greu de prins/gasit pastravul mai ales fara barca.
Astept raspuns !

Fir intins !

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 02 Apr 2011, 08:34

Acum cativa ani gaseam tot timpul plase in zona accea dar in ultimul an nu am mai fost deloc acolo.
Sa speram ca fenomenul se va restrange si pestii vor avea mai multe sanse de a se inmulti.
Adrian

Salut,
Cu siguranta are balta peste , insa problema ar fi pana cand?
Desi cei caare prind la plasa sau sunt electricieni sau chimisti sunt tot mai putini , efectele pe care le cauzeaza ei sunt destul de serioase asa ca sfatul meu este sa cauti locuri noi (de preferabil neexplorate) in salbaticie si cu siguranta o sa si o zi superba de pescuit.

Fir intins !

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 02 Apr 2011, 08:41

adriand scrie:Nu am pescuit decat cu un vobler de 3,5 de la Cozma-maro cu galben si rosu sub barbie.
Biserica este jos la Belis si nu cred ca se vede fiindca apa este prea mare.
Apa creste in ritm destul de alert 1/2 m pe zi.
Sper sa o tina in ritmul acesta.
Adrian
Slut,
Din cauza cresterii nivelului apei nu ai avut cine stie ce succes!
Daa viitoare cu siguranta va fi mai bine.
Fir intins !

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 02 Apr 2011, 13:45

Sunt sus pe lac.
Aveam de gand sa bag barca la apa dar este gheata pe lac .
Asa ca deocamdata mai asteptam.
Peste vre-o 2 saptamani se va topi.
Este un peisaj fantastic fiindca apa a scazut foarte mult, - 15-20 m si pe mal este plin de gheata rupta in bucati mari de parca ar fi o piele de animal gigantic care se descuameaza.
Lacul este foarte jos - la Giurcuta este doar un paraias ,nu l-am vazut de ani de zile asa de scazut, nu stiu care-i scopul pentru care este lasat asa de jos.
Alte vesti peste vre-o 2 saptamani.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 02 Apr 2011, 13:57

Adrian,
Aceasta scadere a apei a fost si in august cand daca vroiai sa pescuiesti in apropierea barajului (200-300m) ti se facea rau de innaltime :) , insa nu am simntit o activitate mai intensa datorita nivelului apei; cred ca nu erau in forma :d insa bibanii erau cata frunza cata iarba .

Sper ca sa ne dai vesti bune despre tendinta cleanului sau a pastravului pentru perioada urmatoare. Eu incep doar in MAI , maxim aprilie cu pescuitul la Belis.


Fir intins!

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 02 Apr 2011, 19:55

lucutabogdan scrie:Adrian,
Aceasta scadere a apei a fost si in august cand daca vroiai sa pescuiesti in apropierea barajului (200-300m) ti se facea rau de innaltime :) , insa nu am simntit o activitate mai intensa datorita nivelului apei; cred ca nu erau in forma :d insa bibanii erau cata frunza cata iarba .

Sper ca sa ne dai vesti bune despre tendinta cleanului sau a pastravului pentru perioada urmatoare. Eu incep doar in MAI , maxim aprilie cu pescuitul la Belis.


Fir intins!
bibanul domina pe Belis.
in ceea ce priveste perioada cand doresti sa incepi pescuitul pe Belis,sa ai in vedere perioada de prohibitie care,din cate stiu,incepe din 01.apr pana in 03.iunie(in afara de pastrav parca).deci mare grija sa nu ai probleme.
Catch & relax

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 03 Apr 2011, 07:10

Ieri am facut o plimbare pana in coada lacului care acum este la Giurcuta.
Am vazut vre-o 4 pescari- care prindeau peste dupa peste.
Mi-au zis ca sunt babusti ( nu stiu daca asta-i plurarul la babusca)
Pescuiau la pluta la viermusti.
De unde atatea babusti pe Belis?
Cum nu prea pescuiesc la viermi eu nu am prea vazut din astea.
Nici nu stiu care-i diferenta intre babusca si rosioara.
Despre prohibitii am sa-i intreb pe cei de la Romsilva poate ei stiu cum e, ca-n haosul asta nu mai stie nimeni nimic.
( Ca si cu circulatia cu barci cu motor de altfel- Unii pun pancarte dar nimeni nu stie cine controleaza.)
Cam asta de pe Belis in acest Weekend.
Daca vremea o tine tot asa pe saptamana viitoare probabil ca se topesta mare parte din Gheata.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 03 Apr 2011, 09:52

" Art. 1. - (1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole naturale, pe o durata de 60 de zile, in perioada 4 aprilie-2 iunie inclusiv.

Art. 5. - (1) c) pastravul indigen, pastravul fantanel si coregonul, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 30 aprilie si din 15 septembrie - 31 decembrie 2011;"

In regulamentul de pescuit pe apele de munte de pe site-ul RNP mai este specificat si ca pescuitul pe ape de munte se face doar cu momeli artificiale!

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 03 Apr 2011, 11:09

Multumesc pentru raspuns .
Deci inteleg ca se poate pescui pastrav la artificiale.
Nu?
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 03 Apr 2011, 13:11

Numai dupa 30 Aprilie, deocamdata este in prohibitie (pastravul), si de maine intra si restul speciilor de pesti (in afara de stiuca la artificiale).

Scrie răspuns