Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 06 Aug 2009, 20:52

saptamana trecuta am petrecut cateva zile pe lac, am pescuit si de pe mal si din barca, la musca si la spinning, am prins cleni pana in 300g, vreo 7 - 8 bucati si cativa bibani , printre cioate, in capete de golfuri, cam slabut pentru 3 zile, dar a meritat fiecare minut petrecut acolo, peisajul, apa aia atat de curata, se vedea ca in acvariu pana pe la 3m adancime, poate mai mult, a fost super, chiar daca pestii nu prea au mancat, la porumb au prins destul de bine in vecinatatea noastra, la pluta, la 6 m adancime, sper sa mai revin in zona...

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 10 Aug 2009, 08:16

Vineri seara am dat la spinning si am prins 6 buc cleni frumusei, sambata a mers f prost - toata ziua insa duminica am prins un pastrav de ~ 1 kg care mi-a scapat din mincioc si cativa cleni.
A fost primul pastrav din acest an .
Vremea a fost buna pana duminica pe la 13 cand a plouat destul de tare.
Pe lac a fost liniste la Dealu botii insa la Giurcuta a fost un grup mare la camping care au avut placerea de a asculta muzica cu multi wati pana spre dimineata de si pestii dansau -
Aveau atat piese unguresti cat si romanesti asa ca am crezut ca a fost festivalul interetnic de muszica populara.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Aug 2009, 19:29

cum poti scapa pestele din minciog???? asta e chiar o noutate! De obicei il scapi in dril sau langa minciog sau din mana sau mai stiu eu cum. Chiar ai reusit sa-l scapi din minciog?

Interesant ca n-au mancat sambata. Eu am pescuit pe rau la nici 20 km distanta si pastravii au mancat f bine. Poate s-a modificat nivelul lacului?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 10 Aug 2009, 23:09

era deasupra minciocului cand s a invartit ca si un crocodil si firul a infasurat ancora si a smuls o din buza pastravului.
Apa a crescut tot timpul.
Asta a fost , si mie mi a fost o oftica dar ce sa fac asta i pescuitul, fircare cu sansa lui.
Am in schimb certitudinea ca mai este un pastrav in lac.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 11 Aug 2009, 08:37

la ce data se inchide pescuitul pe belis?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 11 Aug 2009, 15:28

Trebuie intrebati cei de la ANPP ca nu mai stim cine da perioada de prohibitie.1 sau15 sept
Adrian
am gasit asta despre prohibitie:
http://www.pescuitsivanatoare.ro/pescui ... -2009.html
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 11 Aug 2009, 16:27

georcaef scrie:la ce data se inchide pescuitul pe belis?
ordinul de prohibitie dat de minister mi se pare f clar. nu exista specificari anume pentru belis.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 11 Aug 2009, 20:25

am fost duminica pe drumul amenajat poiana horea-giurcuta, are 7km lungime, este bun, o idee cam ingust, in schimb poiana horea- belis este rau. oricum un mare castig.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 12 Aug 2009, 10:56

Eu ce am inteles este ca pe Belis nu se va pescui la pastrav din 15 sept pana in 31 dec dar intre timp se poate pescui la clean si alti pesti si apoi nu se va pescui la clean intre aprilie sau mai si iunie anul viitor dar se va putea pescui la pastrav.
Am inteles bine ? ce parere aveti?
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 13 Aug 2009, 10:34

Ordinul 84/2009 privind prohibitia pescuitului pe anul 2009 este un amalgam din care intelege cine ce vrea. Daca cititi cu atentie, la articolul 1 alineatul(1) se precizeaza ca se interzice pescuitul oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in apele maritime interioare si in apele continentale, in perioada 13 aprilie-11 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, in perioada 15 aprilie-29 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin.
Lacul belis este apa continentala. Deci conform acestui ordin se interzice pescuitul oricarei specii de pesti in perioada 13 aprilie-11 iunie pe aceasta apa. Inseamna ca se poate pescui de la data de 1 ianuarie pana la data de 13 aprilie si respectiv de la data de 11 iunie pana la 31 decembrie, mai putin salmonidele prevazute la articolul 5 alineatul (1) litera d).
Asta e legea confuza si incalcita. Nu se specifica cum se interpreteaza termeni ca "apa continentala", nu se specifica explicit care sunt exceptiile prevazute de ordin, etc

Scrie răspuns