Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 03 Iul 2008, 10:51

Eu pe belis am prins un singur pastrav, putin dupa varsarea raului belis in lac, la rotativa. Un pastravior nu chiar mic, catre 300g si care din pacate a fost ranit grav de rotativa. Vre-o 15 minute l-am plimbat prin apa sa-si revina, si pana la urma a plecat cu forte proprii spre adancuri, nu stiu daca chiar a supravietuit pana la urma sau a cedat in urma ranii de la branhii.
oricum, a fost singura mea intalnire cu un pastrav pe belis. :). sper totusi ca nu si ultima. :)

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 03 Iul 2008, 11:48

Se pare ca acum 2 ani a fost ceva mai special fiindca atunci nu era tura de pescuit fara unul sau 2 pastravi .
Atunci am prins la vobler pastrav de 2kg si de 3 kg la distanta scurta dar apoi am mai prins in urmatorul an doar unul de vreo 700 g iar in anul acesta oar vreo 2-3 foarte mici.
Trebuie doar sa insistam fiindca ca si in Delta au fost ani mai buni altii mai rai dar speranta ramane asa ca mergem in continuare cu speranta unor partide mai reusite.
Eu ma tot pregaesc pentru o Delta dar toate vestile sunt proaste pentru cei care pescuiesc la spinning
Oricum sper ca peste o saptamana sa plec acolo.
Eu vineri urc sus asa ca ne auzim Luni cu noi vesti
.Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 03 Iul 2008, 16:53

@Vali - Din pacate anul asta chiar nu prea am avut timp de pescuit, dar sper sa ma revansez anul viitor cand sper sa particip si la Turneul ALP
Cand am zis "ceva notabil" ma refeream la pastravi pe Belis, ca o stiuca de 7 kile am pacalit si in primavara asta in Delta...de era sa ma arunce lioveanu' in apa cand i-am dat drumu'...ca "cel putin 2 kile de icre avea in ea" dupa spusele lui :)...apare in curand la galerie:)

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 05 Iul 2008, 09:54

buna ziua. as dori sa intreb pescarii din barca unde este un loc mai facil de acces cu barca pe lac, sa nu cari barca mult in spate sau sa ai o coborare abrupta, in zona cozii lacului. alta intrebare ar fi daca este voie cu motoare termice mici, gen 2,5cp, pe lac. multumesc.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 07 Iul 2008, 08:33

BUNA DIMINEATA
pentru ca sa poti baga barca sunt mai multe locuri .
Un loc destul de usor accesibil este la Giurcuta pe drumul care coboara pana in lac, .
La dealu Botii langa pensiune este un loc destul de bun insa drumul pana acolo s-a cam sticat de la ploaie de vineri asa ca este de preferat 4x4 ca sa nu ai probleme .
Stiu ca si in Belis erau mai multe locuri de acces unul pe langa restaurantul de la cabanele mari si unul care cobora din sat la lac , dar nu am mai fost de cativa ani pe acolo asa ca nu stiu ce s-a mai intamplat.
Cu motoarele de barca este o poveste mai lunga.
In PUG-ul comunei Belis lacul apare ca zona protejata si pe care sunt interzise toate ambarcatiunile.
Ambarcatiune se cheama orice pluteste si are mai mult de 2.50 m.
In special sunt interzise prin reglementarile pentru zone protejate ambarcatiunile cu motor.Eu nu vad nimic rau intr-o gonflabila cu vasle sau motor electric.
Cu toate astea duminica si sambata se plimbau pe lac 2-3 salupe cu mare spor (viteza) facand valuri care o jumatate de ora blocau orice tentativa de pescuit.
Eu am tot incercat sa vad cine ar trebui sa controleze aspectul acesta si l-am intrebat si pe primarul din Belis dar nu am primit nici un raspuns asa ca de fapt nu mai stiu ce este interzis sau nu si pentru cine.
La noi tot timpul sunt unii mai legali dacat altii.
Daca cineva stie mai multe despre acest subiect il rog sa ne scrie poate ne lamurim si noi.
Despre pescuitul din week end mai tarziu putin.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 07 Iul 2008, 18:27

multumesc pt. raspuns.

un articol interesant scris de dan pavaloiu, in 11.06.2008,

Unul dintre putinele locuri în care pescarii din Cluj mai pot sa pescuiasca la munte este lacul Belis. Desigur mai ramîn cîteva rîuri de munte depopulate si lacul Tarnita, dar acesta din urma cu greu mai poate fi catalogat altfel decît o latrina.

Pescuitul în apele de munte se deschide în data de 1 Mai. Pe vremuri pescarii asteptau cu înfrigurare aceasta zi pentru ca, efectiv, pastravul manînca bine în aceasta perioada. Cei împatimiti, în fiecare an, urcau la Belis cu lansetele si îsi aruncau nalucile în apa înca rece a lacului. Doar putini erau cei ce se întorceau acasa fara dobînda. Cu timpul, lacul odinioara vestit pentru bogatia în pastrav de lac si lostrita a devenit mai degraba un paradis al cleanului si bibanului. Saptamîna trecuta, Romsilva a facut un pescuit de evaluare pentru a vedea raportul de specii din lac. De buna seama balanta nu înclina în favoarea salmonidelor. Prin urmare probabil lacului i se va retrage statutul de apa cu salmonide si va fi populat cu stiuca nordica. Initiativa este laudabila, stiuca avînd aici conditii bune de dezvoltare - dealtminteri în SUA toate lacurile de munte "tin" acest peste în numar mare, chiar coexistînd în acestea mai multe specii: stiuca europeana, chanell pike si muskellunge ( o specie enorma). Din pacate al doilea efect al retragerii statutului de apa cu salmonide va fi permiterea accesului pe luciul apei a ambarcatiunilor cu motoare termice (nu ca acum lacul nu ar fi plin de barci cu motor). În opinia mea noul statut al lacului îi va aduce si pieirea, Belisul urmînd sa se transforme într-un fel de Lake Placid brazdat permanent de bolizi înzestrati cu cel putin 50 de CP. Stabimea locala si nu numai, considera ca a parcurge cu un motor electric sau la vîsle distante de pîna la 5-6 kilometri este plictisitor. Mai apoi este cunoscut faptul ca un motor care nu face zgomot nu arata nici adevarata dimensiune a averii proprietarului. În sfîrsit, se pare ca partea feminina a unui cuplu apreciaza barbatia unui domn în functie de numarul cailor putere care-i stau sub fund.

În timpul saptamînii poti sa mergi la pescuit. Mai ales pe cozile de lac e liniste. Prinzi nu prinzi, nu are importanta prea mare - te umpli de aer curat, de liniste, de verdele brazilor si unde e cazul, adica în golfuri, de privelistea sutelor de peturi cu care localnicii contribuie la peisajul local. Totusi, înca lacul are "lipici" pentru iubitorii de natura. Cît timp, nu stiu. Stiu doar ca acum 3 ani înca vedeam în poieni capriori, cerbii veneau sa bea apa din lac si colegul meu, Marcel Fetu (întrebati-l daca nu credeti) a vazut un urs care traversa lacul la 100 de metri de el. Ceea ce stiu este faptul ca peste maxim 5 ani nimic din toate acestea nu vor mai exista. Atunci drujbele îsi vor fi desavîrsit lucrarea, pastravul si lostrita vor fi o amintire, damele se vor bronza pe prove de yacht, Jandarmeria Montana o va rupe pe englezeste, iar pe malurile unde mari vile se învecineaza cu lacul, seara, se vor organiza "pajama party-uri" în ritmuri "rave". E mersul firesc al lumii sau prostie omeneasca? Cred ca amîndoua si conlucreaza perfect! Mor încet Apusenii, asa cum moare tot ceea ce a avut valoare în tara noastra... Noroc ca ne ramîn guvernantii!

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 08 Iul 2008, 10:01

Minunat scris pacat ca putini citesc si mai putini pricep.
Este o crima ce se intampla cu paurea cu gestionarea deseurilor si cu lacul.
Eu am mers aproape in fiecare weekend atat vara cat si toamna tarziu si chiar iarna pe lac si degradarea se vede de la an la an.
Am obiceiul sa prind fiecare rasarit pe lac si din Barcuta cu vasle facand 4-6 km la o tura vad cum vin animalele sa se adape , cum trec pe deasupra corbii si acvilele tipatoare , cum se terzesc pasarile padurii si-si inep programul de dimineata.
In plimbarile mele am vazut iepurasi, caprioare si cerbi unii chiar trecand apa, dar vad dezastrul din padure, cum se taie copacii din toate padurile de langa lac si se duc pe lac la gaterele care,s ca ciupercile in zona.
Pe cararile din padure aproape ca nu se mai poate umbla din cauza crengilor si a brazilor mai mici fara valoare pentru cei care exploateaza padurea aruncate peste tot.
In locuri care acum 6-7 ani cand am mers eu prima data in zona se mergea pe carari ca printr-un minunat parc natural acum este plin de deseuri aruncate atat de turisti cat si de localnici transfrmandu-le in adevarate gropi de gunoi.
Pacat de ce se intampla si rusine celor care contribuie la acest dezastru.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 08 Iul 2008, 10:55

Din fericire sunt si luminite in tunelul asta sumbru in care ne afundam. marian, care a facut o treaba f buna pe somesul rece, probabil va avea initiativa si la Belis. si probabil ca relele astea nu vor lua amploare. Din fericire, sunt si oameni de bine la Romsilva, care trebuie ajutati in demersurile lor.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 08 Iul 2008, 21:14

Caut pescuitor la musca pentru o partida sambata - duminica dar as vrea sa invat ceva de la el.
Am sculele pregatite.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 08 Iul 2008, 21:58

:shock: De ca nu te-ai inscris la Cupa celor trei lacuri ? Si cred ca aveai pentru partida de sambata- dumineca vreo douazeci de parteneri dintre cei mai buni din tara :wink: , si cred ca si aveai ceva de invatat de la ei :P

Scrie răspuns