pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de Maniacs » 20 Sep 2014, 19:07

Calugareni, zona balastirelor, de pe la aproape 7 pana in jur de ora 12, apa nici tubure nici foarte limpede, zic eu taman buna si de stationar si de rapitor, lume cu duiumul, la stationar, la stiuca la pestisor, la spinning, unul langa altul, daca vii pe balta dupa ora 10-11 ti-e foarte greu sa gasesti loc pe malul garlei.

Am prins vreo 3 marle (una micuta, una la vreo juma' de kil si una aproape de kil) am retinut-o doar pe cea mare, am mai scapat inca una frumusica pierduta dupa un drill de cativa metrii, inca vreo 2-3 intepaturi "pe langa" si 3-4 urmariri fara atac. Din pacate vegetatie in apa nu prea este, papura care anii trecuti ocupa in proportie de 75% fiecare mal acum lipseste aproape complet. Daca dupa orele diminetii eram dezamagit din cauza lipsei atacurilor sfarsitul zilei de pescuit mi-a readus zambetul pe fata.

Ca si concluzie, peste e suficient trebuie doar sa ai rabdare si sa-l cauti in locurile potrivite.
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 22 Sep 2014, 10:24

De acord cu precizarea ca uneori este lume ca la pomul laudat la Neajlov si nimeni sau aproape nimeni nu ii vede culoarea stiucii, nici cei care dau la peste viu nu se mai intalnesc cu ea ... Este rara din pacate, si cand sunt pescarii insirati pe mal din 5 in 5 metri deja balaceala o face sa se ascunda bine prin bradisuri si cotloane.
Am mai vorbit cu localnici care mi-au confirmat ca multe zone bune sunt curentate sistematic noaptea sau verificate cu plasele, lucru pe care l-am putut constata cu ochii mei (plasele) din pacate deci 90% batem drumul degeaba ptr un tzac sau doua si o marla la 6-700 grame , chiar nu se mai justifica ... Asta este, multi pescari , peste mic si putin , refrenul atat de raspandit astazi pe mai toate locatiile cu rare exceptii ...

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de hades » 22 Sep 2014, 11:10

Pai la Neajlov situatia este in felul urmator: mai sus de podul de la soseaua Alexandriei se balasteaza direct in albia raului.
Am vb cu unul din soferii de pe un utilaj si imi spuneau ca si duminica au lucrat pana in jur de 12 noaptea....
se lucreaza non stop intre 8 si cat ii tine pe baieti sa nu adoarma cu capul pe utilaj......
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 22 Sep 2014, 11:34

Luand putin in tragic situatia pot spune urmatoarele: poluare, braconaj divers si sistematic, pescuit sportiv intens = reteta „de succes” a extinctiei stiucii din natural. Constatam si atat, oricum nimeni nu face nimic sa contracareze treaba asta ...
Cum vorbeam cu un prieten la telefon nu doar apele sunt braconate la noi, toata Romania e braconata cam de 24 de ani la lumina zilei si la intunericul constiintei si situatia continua cu acelasi elan ...

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de RAFYYY91 » 23 Sep 2014, 11:53

am fost ieri cateva ore pe Neajlov la Calugareni, apa era acceptabila, nici tulbure dar nici limpede, mai erau si alti localnici cu cate 5-10 undite la stiuca cu pestisor viu... pana la urma am prins 3 cleni si am mai scapat cativa, majoritatea au atacat pe o viespe handmade

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de RAFYYY91 » 26 Sep 2014, 10:26

am mai fost si ieri pe Neajlov, tot pe la Calugareni, apa era mai tulbure dar tot am reusit sa pacalesc un avat pe la 1-1.5kg si 2 pixuri :)

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de Maniacs » 26 Sep 2014, 20:21

RAFYYY91 scrie:am mai fost si ieri pe Neajlov, tot pe la Calugareni, apa era mai tulbure dar tot am reusit sa pacalesc un avat pe la 1-1.5kg si 2 pixuri :)
avat? huh super tare ... eu i-am vazut de nenumarate ori prin apa dar n-au pus botul niciodata ... la ce l-ai prins?
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de RAFYYY91 » 26 Sep 2014, 21:49

si eu la fel, cand era apa limpede am vazut multi avati, chiar si pe la 2-3kg dar nu reuseam sa ii prind la nimic... pe asta l-am prins la o viespe handmade cand dadeam dupa clean, e viespea din pozele de mai sus

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 26 Sep 2014, 22:13

Si stiucile au mancat azi pe Neajlov desi a plouat toata ziua marunt si continuu.

MANDRAVELA
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 26 Sep 2014, 21:33

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de MANDRAVELA » 26 Sep 2014, 23:48

Salutare tuturor! (primul meu mesaj)
Nu am dat nici macar o data pe Neajlov si ("pe prafu' asta") v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde cum as putea ajunge in vreunul dintre locurile despre care vorbiti si pe care mal, in zona balastierelor sau in oricare alt loc pescuibil, fara sa fac "orientare turistica"...
Multumesc anticipat! :bere:

Scrie răspuns