pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 15 Sep 2008, 20:48

am ajuns duminika pe timp urat, rezultate 4 clenisholi care au facut cunostinta si au plecat inapoi sa creasca mari, o dintoasa mika (4-500gr) care din pacate nu a mai vazut drumul inapoi din motive medicale si inca un clentar de 36 cm care va fi peste 2-3ani captura mea capitala :D (c&r)
in rest muult frig si f multe gunoaie....

apa limpede, deja a inceput sa se lase bradisul, semn ca va trebui sa-mi pun un inaintas din pike mono sa nu am surprize neplacute:D

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 18 Sep 2008, 19:17

[size=18][/size]CIUDATENIE :

[size=12][/size]Am fost la peste in locul drag mie care de vreun an de zile numai pe acolo bat, bun pana aici....
incep strecurarea apei azi pe la ora 11 nici bine nu arunc atac, scot o dintoasa de 100-150gr ne salutam indignati unu de celalat si isi reia drumul prin apa , pana aici nimic anormal deoarece la 3-4 partide mai dadea si cate o marlita, dar nu 18 scoasela aer:) !!! la microvoblere de 2-3cm:) cea mai mare nu cred ca avea mai mult de 350gr, locurile in care dau de un an de zile nu am dat in mai mult de 2 marlite pe o partida si asta raritate (de fapt o singura data) , zic o fi vobleru de vina ca seamana cu caraselul (salmo de 3) schimb bag altceva la fel, am luat in curent unde nici cleanul nu sta!! ce draq a apucat-o? exista vreo explicatie logica? locurile care pana duminica trecuta promitea clean si dadea clean acum era plin de marlite... eu nu mai inteleg nimic ce a apucat-o parca era emo :))
ori schimbarea climei sau racirea vremii a facut-o sa atace ori nu mai inteleg, zic daca nu vrea cleanul poate vrea stiuca aia mai maricica de peste 1k schimb tamburul,pun struna timp de 2 ore ..canci:) voblere,oscilante nimik parca dadeam in fantana, pun iar fir monoo de o,16 iar atac marlita :(( imi venea sa imi dau cu lanseta in cap...
dupa o partida in care a dat marlita in mare fel cred ca ar trebui sa numesc partida ceva de genul :clenarind dupa marle :)
in fine am luat si doi clenisholi care mi-a ridicat moralul si m-a facut sa nu uit ca am venit dupa clean nu dupa marlite, poate peste 2-3 ani daca nu se mai braconeaza vom da la stiuca pe neajlov, pana atunci sa ne auzim numai de bine

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 26 Sep 2008, 13:40

salut,

merge cineva maine sau poimaine pe Neajlov? Eu plec cu masina din Titan (stau aproape de metrou) si mai vorbisem cu vreo doi oameni...dintre care unul s-a razgandit si celalalt nu mai da nici un semn. Ar fi prima data cand merg pe Neajlov asa ca nu stiu locurile, dar o sa incerc sa le descopar.

Daca mai e vreun doritor, sa dea MP.
Toate cele bune,
Adi

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 26 Sep 2008, 15:05

adrianc scrie:salut,

merge cineva maine sau poimaine pe Neajlov? Eu plec cu masina din Titan (stau aproape de metrou) si mai vorbisem cu vreo doi oameni...dintre care unul s-a razgandit si celalalt nu mai da nici un semn. Ar fi prima data cand merg pe Neajlov asa ca nu stiu locurile, dar o sa incerc sa le descopar.

Daca mai e vreun doritor, sa dea MP.
Toate cele bune,
Adi

ai mp
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

neajlov

Mesaj de butic » 26 Sep 2008, 15:26

in ce zona anume ai fost pe neajlov?
in mare daca se poate :D

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 26 Sep 2008, 15:29

eu am fost in zona comana si am prins niste clenisori
Da e bine ca exista viitor :D
Daca ajunge

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 27 Sep 2008, 07:51

sa stii ca pe unde te-ai duce au inceput sa fie raritate bucatile mai maisoare si asta nnu din cauza noastra si a celor care baga plase, cel putin la calugareni la pod sau targul de animale in aval nu ai dc sa te mai duci prin padure ca nu mai gasesti nimic, am scos setci dalea monofilament a la niro am mers cam 2h prin padure am si iesit din ea totul este istorie nu mai este nimik din ce a fost si aici nu ma refer la pestele de alta data si la faptul ca mergeam prin padure care era destul de curata ,era o relaxare , acum am iesit si din padure si dara de peturi se tine in continuare iar pe deasupra sambata si duminika e plin de stationaristi care rade orice pestisol , iar in amonte sau mai bine zis in sus trebuie sa mergi cam 3-4km ca sa nu se vada ca au distrus ecosistemul...
bine ca s-a stricat vremea si nu mai sant asa multi manelisti si jegosi care arunca deseurile si peturile peste tot.. sant curios daca la ei acasa o fi la fel ...pacat de locul cu pricina

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 27 Sep 2008, 09:20

cand se raceste vremea, nu mai au nici rapitorii ce manca la discretie, si sunt mai receptivi la naluci. mai asteptam un pic...

da, e grav ce se intampla acolo. am incercat sa las cat pot de curat dupa mine, dar daca altii nu o fac...tot degeaba.

ca o premiera, poate chiar pe tot bucurestiul, am luat o... VADUVITA! aprox juma de kil, sa ma invete si pe mine cum se pun poze la galeria personala sau chiar aici.

m-am bucurat mai rau ca un copil(desi pestii rapitori de peste juma de kg sunt ca obletii in palmares la mine ;-))), drill-ul a fost asemanator unei STIUCI(!), si...am si anul asta o amintire frumopasa. oare cand o sa ma mai intalnesc cu asa ceva?
:?

salutari si fir intins.
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 27 Sep 2008, 12:27

[quote="terrybill"]cand se raceste vremea, nu mai au nici rapitorii ce manca la discretie, si sunt mai receptivi la naluci. mai asteptam un pic...

da, e grav ce se intampla acolo. am incercat sa las cat pot de curat dupa mine, dar daca altii nu o fac...tot degeaba.

ca o premiera, poate chiar pe tot bucurestiul, am luat o... VADUVITA! aprox juma de kil, sa ma invete si pe mine cum se pun poze la galeria personala sau chiar aici.

m-am bucurat mai rau ca un copil(desi pestii rapitori de peste juma de kg sunt ca obletii in palmares la mine ;-))), drill-ul a fost asemanator unei STIUCI(!), si...am si anul asta o amintire frumopasa. oare cand o sa ma mai intalnesc cu asa ceva?
:?

salutari si fir intins.[/quote]


bv si multe felicitari !!
hai sa-ti povestesc eu ceva :
eu inainte dadeam dupa stiuca si veneam la calugareni mai mult de recreere, dupa un gratar si multa liniste prin inima padurii, auzisem de stiuci pe neajlov, la inceput m-am mirat si am zis ca e pescareasca treaba, dar am luat bibi la rama si am zis ca merita incercat un spin pe neajlov, drept urmare scot lanseta si bag un twister de bibi de vreo3cm
si incep strecuratul apei....
dupa vreo ora primul atac scot o marlita! bucurie maxima pt ca eu credeam ca e fictiune treaba asta cu stiuca sau ma rog marlitele dupa neajlov , mai dau putin si iar atac violent de data asta .... scot afara surprindere maxima un strap!!! ma uit uimit la el si isi reia la fel ca marlita drumul in apa ...iar incep sa dau la peste cam la vreo 5m distanta 2-3 atacuri ratate, bang il am iar in lanseta acum eram si eu curios ce am prins scot afara si vad ceva ciudat , scuzati-mi expresia (acum am un respect deosebit pt clean) frate am prins un peste care e corcitura intre caras rosioara si ten ce draq o fi asta dar curios ca l-am prins cu twisteru in gura:D pana mea , il opresc pe mal pt a deslusi misteru si dau in continuare la peste dupa ceva vreme iar atac deja vb ca daca mai sot o specie noua cred ca termin cu pescuitul ...
surpriza o frumoasa vaduvita ...nu ca as fi stiut ce peste e dar am aflat dupa aceea..
ma uitam la ei ca la ozn-uri zic bine bine stiu ca si rosioara cand creste o mai ia la rotativa, am mai auzit si eu de povesti cu caras prins la jjig, dar draq am prins doi pesti care nici macar nu stiam ce sant, cred ca a fost cea mai frumoasa partida avut-o pe neajlov vreodata 4 specii in max 2 h pe un perimetru de 30ml.
de aici a inceput mania si aflarea speciilor care au indraznit sa ma 'deranjeze' , de atunci ma declar CLEANOMANIAC:) pe care il respect enorm de mult

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 27 Sep 2008, 17:09

marius,

cred ca ar trebui sa respecti si sa iubesti TOTI rapitorii, caci ce ne-am face fara ei?
imi plac in egala masura toti, dar...aia ce cresc mai mari si pun inbtre-adevar probleme...ii respect mai mult. :lol:
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Scrie răspuns