pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 24 Iul 2008, 12:10

depinde de cat a plouat in aval...dream- iti pot imprumuta ceva material, n-ar fi o problema... oricum nu e o pierdere daca nu se poate pescui la spinning, poate intra la altceva (momeala)...

in amonte, vrui sa zic !!!! ;-)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 27 Iul 2008, 08:50

am fost pe neajlov vineri seara apa mare crescuta cam 20-50cm si tulbure....ce e drept nu am dat f mult cam vreo 3h am luat un clenishol de vroa 12cm:)) in suvoi...bineinteles si-a gasit drumul in apa dupa vreo 3 poze:) ...
de cate ori ma duc seara pe neajlov e imposibil sa nu gasesc 2-3 persone cu halau (e denumirea care o siu eu poate in alte parti se numeste altfel)
de 4-5 m latura + plase setcicu ochiuri de 3cm... am scos si o ancora care e foare buna pt textilul de 0,20 de a scoate plasele:)))...nesimtire...
vorbesc de zona pod calugareni sau targul de animale...

sambata a, ajuns pe mihailesti la ciobani...(pt cine stie locul de somn) cu neste prieteni , acolo am incercat toate variantele si nika + f multe plase puse in apa RUSINE!!!! pe nimeni nu mai intreseaza apele romane.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 28 Iul 2008, 12:33

MAYER_MARYUS scrie:am fost pe neajlov vineri seara apa mare crescuta cam 20-50cm si tulbure....ce e drept nu am dat f mult cam vreo 3h am luat un clenishol de vroa 12cm:)) in suvoi...bineinteles si-a gasit drumul in apa dupa vreo 3 poze:) ...
de cate ori ma duc seara pe neajlov e imposibil sa nu gasesc 2-3 persone cu halau (e denumirea care o siu eu poate in alte parti se numeste altfel)
de 4-5 m latura + plase setcicu ochiuri de 3cm... am scos si o ancora care e foare buna pt textilul de 0,20 de a scoate plasele:)))...nesimtire...
vorbesc de zona pod calugareni sau targul de animale...

sambata a, ajuns pe mihailesti la ciobani...(pt cine stie locul de somn) cu neste prieteni , acolo am incercat toate variantele si nika + f multe plase puse in apa RUSINE!!!! pe nimeni nu mai intreseaza apele romane.

marius, ai mp
suna-ma sa stabilim o iesire....
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 28 Iul 2008, 12:43

si eu am fost sambata pe la valea plopilor...pana la urma am dat cu lacusta si am testat "noul" meu xml... lamseaza foarte bine, desi aveam fir cam prea gros (0.18) si mai ales un plumb de vreun gram...am prins vreo 10 clenisori, din care doi mai rasariti (25cm) pe care i-am pastrat; inteapa tot asa de bine pe cat lanseaza, astfel ca nu am avut practic rateuri...m-am plimbat mult si mai ales m-a prins furtuna...per amsamblu sunt foarte multumit, liniste multa, putini pescari, apa destul de curata...mult mai placut decat pe sabar...de notat lipsa copacilor pe margine si deci clean mai putin (dupa parerea mea) ca pe sabar si mai marunt...in schimb am auzit pescaresti de la localnici despre niste monstri de salai si crapi in niste gropane...

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 29 Iul 2008, 19:17

marius, ai mp
suna-ma sa stabilim o iesire....[/quote]



oky :) revenim cu pozne:P

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 31 Aug 2008, 18:41

Am fost ieri si azi la km 44 in dreptul Vinatorii Mici .Ieri, slab,inaintea furtuni de la ora 15 ,3-4 redati naturi.Azi in schimb ,multe atacuri,din care 5 retinuti c am 3ocale si ceva toti.Am dat la meps 0si la vobler artizanal 5g argintiu.
Scorul a fost 3-2 restul nu s au pus!A fost cea mai atractiva partida de pina acum in aceasta locatie.Mentionez ca am pescuit intre 8-14 pe c am 2 km.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 01 Sep 2008, 19:17

[quote="DidelPro"]Am fost ieri si azi la km 44 in dreptul Vinatorii Mici .Ieri, slab,inaintea furtuni de la ora 15 ,3-4 redati naturi.Azi in schimb ,multe atacuri,din care 5 retinuti c am 3ocale si ceva toti.Am dat la meps 0si la vobler artizanal 5g argintiu.
Scorul a fost 3-2 restul nu s au pus!A fost cea mai atractiva partida de pina acum in aceasta locatie.Mentionez ca am pescuit intre 8-14 pe c am 2 km.[/quote]

azi m-am dus la o plimbare prin locurile care sant uitate de lume pe neajlov la cacugareni (la nga balastiere pt cine stie zona) am coborat in aval pana s-a terminat padurea . locuri virgine:D dabia puteai sa arunci 2-3 atacuri nefinalizate, o marlita sau un pix ,mai bine spus, un clenut foarte nervos de 12-15cm si un bibi destul de marisor care m-a si mirat ca nu stiam ca exista bibani in zona asta.... de la jumatea padurii in aval locuri de unditari, cred ca localnici ca altcineva nu vad sa mearga prin padure 1,5-2km sa dea la peste.. frumos nu am ce zice ...
spre sfarsit pe la ora 13-30 au inviat parca 2 atacuri violente unu de 36cm si fratiorul lui subnutrit de 32cm (am breloc ruleta trebuiaa sa-mi iau breloc cantar =)) ) unul a poznat celalalt mai mic nu a mai vrut ca cica nu e fotogenic nici macar nu l-am scos din apa ...


didel pro
imi poti spune si mie cum as putea ajunge in zona pote facem si un pescuit impreuna ... cam la 2-3 sapt am drum pe la pitesti, am incercat pe arges pana acum de multe ori la km 36 dar nika nu vrea ce ai prezint eu ....

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 01 Sep 2008, 19:18

hades tu nika?sau astepti sa se raceasca apa?

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 02 Sep 2008, 06:05

La km 44 se face o pasarela peste autostrada.In functie de directie se face st. dr. se merge spre Vinatorii Mici pe drumul acum betonat pina in sat, unde se face stinga, se merge c am un km si dupa iesirea din sat se face la dreapta pe primul drum(singurul) dupa 300 m se ajunge la podul peste Neajlov.Se merge cu masina si in jos 200 m s au in sus c am aceeasi distanta .eu recomand in amonte sunt locuri mai acesibile fara sa intri in apa.Asta este! Drumul spre pod este drum de tara.De la pasarela in celalalt sens spre Poiana lui Stinga (cred) la 1km este Argesul locuri bune dar doar de fix.
Eu cred ca merita incercat in afara de braconieri cu plase si ei rari de 3 ani nu am vazut pe nimeni la spinn acolo.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 02 Sep 2008, 20:28

ms didel pe arges ai luat clean in zona aia?
ma gandesc ca si pe acolo ar trebui sa umble, poate ceva mai rasariti decat pe neajlov....

Scrie răspuns