locuri de avat si clean in Suceava

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

locuri de avat si clean in Suceava

Mesaj de vobleru » 12 Apr 2008, 15:39

cine pescuieste pe apele din judetul Suceava sa ridice mana sus :lol: este cineva pe forum pasionat de avat si/sau clean care pescuieste in suceava?
:shock:

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

locuri de avat si clean in Suceava

Mesaj de pensionaru » 13 Apr 2008, 15:21

La confluenta Sucevei cu Siretul,aval si amonte.Sunt locuri foarte bune.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

locuri de avat si clean in Suceava

Mesaj de pensionaru » 13 Apr 2008, 15:28

Avatul pe Siret e putin si mic din cauza celor doua baraje,Bucecea si Rogojesti.S-a micsorat debitul si a cam disparut si mreana si scobarul nu mai e cum era.Dar nimic nu mai e cum era.Avem o tara foarte frumoasa dar pacat ca e locuita.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 14 Apr 2008, 16:03

Pacat ca e locuita de noi!
Este si avat mare pe SIRET in zona Dolhasca,Liteni.Nimic nu mai e cum a fost dar mai este peste mult si mare(clean,mreana,scobar,crap, avat si ceva salau)Cunosc zona ptr.ca am lucrat mai multi ani la Dolhasca si anual mai pescuiesc de 2-3 ori acolo.(De zece ani sint plecat)De 5-6 ani nu mai pescuiesc la fix ci doar la musca(mai putin) si la spin.Salau am prins la vobler dar mic insa am vazut salau de peste 2kg prins la crasnic.Din moment ce este puiet inseamna ca sint si pesti mari.
Am prins clean de 2 kg iar avat pina in1,5kg dar am vazut avat de 4-5kg.Se pot face partide bune la clean mai cu seama la inceput de sezon(dupa prohibitie) la musca si spin.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

avat in jud.suceava

Mesaj de pensionaru » 15 Apr 2008, 16:25

Eu sunt de loc din Bucecea si ma refer la portiunea de Siret intre Bucecea si Dumbraveni.Acum locuiesc in Piatra Neamt si pescuiesc pe Siret intre Pascani si Roman.Sunt locuri forte bune este si peste,sunt si braconieri dar ma deranjeaza un lucru:balastierele de pe Siret care excaveaza direct din rau si il mutileaza.Cine le-a dat la astia aprobare sa distruga frumusetile raurilor?

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 15 Apr 2008, 20:11

ms de raspunsuri "pensionaru". si tie "nucus".
am fost anul asta la pescuit pe Siret in zona Zvoristea, si am intalnit acelasi lucru: excavator ce sapa direct in albia raului! e frustrant sa vezi cat de inconstienti is unii si sa nu poti face nimic!
cu toate astea am prins in ziua respectiva, in amonte de locul cu pricina, stiuca si clean

shmer
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 03 Oct 2007, 21:16
Localitate: bm-cj

Mesaj de shmer » 01 Oct 2009, 15:42

weekendu trecut am fost la mihoveni. am coborat in vale, la raul suceava, dar din pacate nu mi-am luat si lanseta sa incerc. ceva pestisori am vazut prin rau. e clean pe acolo? am pierdut ceva? poate stiti vreunul.

ventoflorin
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 29 Iul 2008, 14:57
Localitate: SUCEAVA
Contact:

Mesaj de ventoflorin » 01 Oct 2009, 18:03

io mai pescuiesc pe suceava cand fac partide scurte in special la clean ...dupa amiaza dupa scarbici...faza e ca e cea mai poluata apa posibila....daca vezi cacaina sau epurarea care se varsa in rau nu ti mai trebe peste...in schimb pot spune ca tot in aceste locuri se prinde clean frumos dar dupa inundatii am prins si avat[accidental la lingurita].aici vorbesc de raul suceava de la pod la bazar pana la tisauti...peste este dar si pescari tare multi...asa ca prefer siretul si prutul :roll:

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 28 Apr 2010, 09:59

Stiu ca este un topic pt. pescuitul la rapitori dar as avea nevoie de cit mai multe informatii despre acumularea de la Rogojesti linga loc. Siret
In mod special ma intereseaza pescuitul la pesti pasnici , poate unii din membrii acestui site mai dau si la pasnici si-mi pot oferi unele informatii

multumesc anticipat :)
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 28 Apr 2010, 11:08

De la podul peste Siret de la Varfu Campului si pana la barajul Rogojesti sunt 4 locuri unde se escaveaza direct din rau. Cu toate astea cel mai mult clean l-am prins chiar in aceste balastiere. Mai ales in cea de la Mihaileni imediat dupa barajul Rogojesti.
Pacat insa de avat, e micut. Pentru el mergem pana la Prut :)

Apropo de Rogojesti. A fost cineva la stiuca pe baraj? S-au dupa porti s-a luat ceva?

Scrie răspuns