TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
AdrianCN
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 16 Iul 2008, 11:52

Lacul Belis(Cupe celor 3 lacuri)

Mesaj de AdrianCN » 22 Iul 2008, 17:59

Un loc unde poti pescui la spinning si musca este lacul Belis Fantanele unde de altfel s-a desfasurat si Cupa celor 3 lacuri.Aici puteti vedea filmulete si poze cu capturile si peisaje cu acest lac superb.
http://www.pescuitsivanatoare.ro/pescui ... acuri.html

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 22 Iul 2008, 20:07

Somes curat in cluj si cand ajungi in Apahida la pod murdar k dreq.Stie careva care e cauza.Ideea e ca e asa de murdar incat nu se curata nici in jos catre Jibou.Se escaveaza asa tare intre Cj si Apahida sau ce se intampla?De 3 saptamani in aval de Dej apa e tot maronie si nu de la ploaie.Asa e si la Iclod..Gherla etc. :shock:

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 22 Iul 2008, 21:45

Lucrari pe albie, balastiere, ploi.....anul asta Somesele au fost de cacao la propriu...

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 22 Iul 2008, 21:56

nu e corect fata de noi pescarii care am platit un permis , dar deh cui ii pasa de noi ? totusi daca se poate , cineva tre sa detina o inf. despre ce se intampla , is foarte curios . In apahida nu se escaveaza , exista doar lucrari la soseaua ce va trece peste somes dar e murdar si mai sus deci nu are legatura , cineva isi bate joc , e impracticabil pescuitul pe o asemenea apa + ca vin pe apa mizerii , tre sa cureti voblerul la fiecare aruncare . Respect.

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 22 Iul 2008, 22:00

+ ca e vina si celor de la baraj care freaca menta si dau drumu la apa de 3-4 ori pe zi ... ca deh suntem in ro ! RO

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 23 Iul 2008, 09:44

problema e ca vine si foarte mare. chiar si cand nu ploua. cand e mare antreneaza toate goazele posibile, practic spala malurile. iara, nu stiu cum sta treaba cu statia de epurare a clujului din someseni, in ce masura chiar se curata apa, nu de alta, da de multe ori vine apa murdara cu tot felu de microelemente in suspensie care se depun pe fir, etc, la fiecare recuperare trebuie sa cureti voblerul. deaia intreb, pt. ca stiu unde iese teava de la canalizarea localitatii apahida din statia de epurare, dar iese o apa neagra si urat mirositoare, pe cand in teorie apa aia trebuia sa fie buna de baut. in stiluu asta , cred ca trec iarasi pe baltile cu bon, acolo macar nu intalnesti probleme de genu asta. acuma serios, cine mananca peste din somes, si sunt destui, ar trebui sa-l duca la verificat la sanepid, ca prea e murdara apa chiar si atunci cand pare curata. pacat de somes, ca e un rau foarte frumos.
vorbesc de somes mai jos de someseni. in cluj pare mai curat.
salutari.

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 23 Iul 2008, 11:56

pai da iin cj e cateodata curat dar este cand e ft murdar , ceva se intampla , oricum fata de anul trecut e mizerabil , stateam in apa de 1 m si imi vedem picioarele + ca nu erau atatea particule in apa , ce sa mai zic anul asta sa cam dus multumita primariei sau nici nu stiu pe cine sa dau vina ...

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 27 Iul 2008, 17:11

azi am fost intr-o plimbare pana la tarnita. lacul somesul cald este pe jumatate gol, tarnita se goleste, este foarte scazut. cum sa fie somesul mic mic? cu astea lucrari la in zona aia, anul de pescuit la somes s-a dus.
salutari.

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 27 Iul 2008, 18:19

ce anume se lucreaza ? ms

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 29 Iul 2008, 23:00

lucrari legate de teava de alimentare cu apa potabila a clujului. de ieri a scazut somesul, da este cafeniu rau. pana se repara trag un stationar pe faragau.

Scrie răspuns