TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 09 Iul 2008, 20:20

azi intre orele 18 si 20am fost la pescuit pe somes in apahida. parchez, montez undita, mulineta, iau trusa cu naluci, ma uit la apa, super faina, maresc pasu pana la locurile de dat, incep si dai, dai, dai. pauza totala. schimb voblere, rotative, tot tacamul, zero pesti. stationaristii mancatori de puiet nici ei nimic. asta e. salutari.

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 09 Iul 2008, 21:12

si eu am fost tot azi in zona apahida...tot nimik. asta e mai incercam

p.s.1 nu stiu cum zici tu ca a fost buna apa pt ca era cam murdara

p.s2 am gasit un dam effzett nr0 agatat in apa (cand m-am bagat sa-mi desfac voblerul). dispus sa-l returnez proprietarului :lol:

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 10 Iul 2008, 14:30

Apa pe somes....cateodata este maronie, da nu sunt depuneri prea dese pe agrafa sau pe nodul de la vobler. cateodata este curata, dar plina de particule si alte mici impuritati. am prins perioade cand dupa fiecare lansare trebuia sa curat firul in zona nodului, agrafei daca dadeam la rotativa, sau a triplelor. cateodata plutesc pe el toate goazele posibile. in general daca nivelul apei este mai scazut se prinde mai bine. ieri nu erau multe depuneri. oricum somesul in zona nu este niciodata curat 100%. apa curata este numa la tarnita si la belis, care nu se murdaresc niciodata. Salutari.

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 10 Iul 2008, 15:17

eu stii ce n-am inteles ieri? cand am plecat din cj apa era verzuie, numa buna de pescuit...si cand ajung la apahida un pic maronie :(

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 12 Iul 2008, 11:33

m-ar tenta o iesire pe lacul floresti. stiu ca s-a golit in 2004. oare mai sunt pesti in el? ati fost careva recent? in trecut am avut multe capturi la clean acolo. dadeam la pluta. salutari.

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 15 Iul 2008, 17:15

cine are chef sa punem la cale o iesire pe Secalaia in timpul saptamanii (de pe la 2-3 pana seara), asa sa ne udam nalucile sa-mi dea un mesaj. nu de alta da eu ma cam plictisesc in casa si as mai schimba ceva experienta cu cineva.

marius secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 17 Apr 2007, 10:10
Localitate: CLUJ NAPOCA

Mesaj de marius secosan » 16 Iul 2008, 07:53

georcaef scrie:m-ar tenta o iesire pe lacul floresti. stiu ca s-a golit in 2004. oare mai sunt pesti in el? ati fost careva recent? in trecut am avut multe capturi la clean acolo. dadeam la pluta. salutari.
Parerea mea ca ai avea rezultate mai bune la clea in aval de baraj.In lac se pescuieste greu din cauza uzinarii apei,existand diferente de nivel de peste 1 metru.Si asta de mai multe ori pe zi!In aval este clean mare,am vazut la baietii care pescuiau chiar sub baraj cleni frumosi,chiar peste kilogram.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 16 Iul 2008, 15:09

in zona sub baraj la floresti sunt pescari tot timpul anului, insa dau la pluta, stil care nu il practic la clean. in plus locul e plin de agataturi. nu asta ar fi problema, dar nu pot da la spinning, cu stationaristii langa mine, pt. ca "le-as strica apa". cu barca nu am fost niciodata in locul ala si nici nu cred ca ma voi duce. am vazut iarna trecuta 2 braconieri dand la "grebla" in locul ala, dintr-o barca improvizata. lacul ma intereseaza. oricum, mersi de raspuns.
salutari.[/url][/list][/code][/quote]

marius secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 17 Apr 2007, 10:10
Localitate: CLUJ NAPOCA

Mesaj de marius secosan » 18 Iul 2008, 07:48

nu ma refeream la gropanul de sub baraj,plin intradevar tot timpul de plutasi.Ma refeream la cursul Somesului in aval de baraj,pana la intrarea in Cluj.Sunt nenumarate repezisuri si bulboane cu cleni adevarati.

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 22 Iul 2008, 17:13

stie careva motivul pt care somesul e non stop 24\24 murdar , da murdar (3 in 1) nu am avut nici o partida reusita inafara de ce-a de paste , cand merg surpriza murdar .... care e motivul ?

Scrie răspuns