TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 25 Iun 2008, 18:57

da , e dezastru nu l-am prins curat demult .... :(

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 26 Iun 2008, 06:06

@ Pop Vasile
Si eu as pune pe locul I tot lacul Fantanele...e un loc superb si se prinde excelent! :wink:

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 26 Iun 2008, 06:56

Asa este.
Am urmarit mivelul apei si dupa doua zile de apa mica si stabila m-am hotatrit sa ies la podul CFR.
Cind am ajuns la malul apei am constatat ca aceasta este in crestere ( curent puternic). Am luat doi scobari mici la inceput, ( eliberati la sfirsitul partidei), la viermisori. In rest, nimic!
In 3 ore nivelul apei a crescut cu 20 cm !
Fir intins ! si nivel constant in ape mici!

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 26 Iun 2008, 07:32

Rambo scrie:Pt someseni :D : Ce e nasol pe Somes e ca oscileaza nivelul apei ...oare care e rostul? :? ...se mai construieste ceva pe cursul Somesului si nu stiu eu? :D
In general raurile care au in amonte lacuri de acumulare sunt predispuse la fluctuatii de debit...Ce s-ar intampla daca nu ar deversa periodic apa din lacurile de acumulare?...asta este rostul...adica cauza principala....pe locul doi vin alte lucrari. Anul asta fiind unul bogat in precipitatii a determinat ca rezervele de apa din Belis, Tarnita....sa fie mari asa ca periodic (adica de 2-3 ori pe zi) sa se dea drumul la apa....Intr-un an secetos nu prea dau drumul la apa...Ideea este ca atunci cand sesizezi o crestere a nivelului apei (brusca, fie si cu 5 cm) sa cam o iei catre casa...

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 26 Iun 2008, 07:43

A, si sa nu uit..unele baraje mai produc si energie electrica ..asa ca cand produc, uzineaza apa, iar nivelul in aval creste..

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 02 Iul 2008, 16:26

ieri am prins un clean si doi bibani pe somes in apahida, cleanul la rotativa nr.2, bibanii la vobler strike pro, intre ora 19 si 21. s-au intors in apa, unde le este locul.

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 02 Iul 2008, 17:16

in legatura cu lacul Secalaia...nu stiu daca stiti ca anul trecut in toamna s-a populat cu marlite de 400-500 gr. deci in toamna asta pot rezulta partide distractive de spinning.

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 05 Iul 2008, 13:51

Am fost la Sacalaia si am avut parte de o partida de spinning excelenta! Am prins multe stiuci 1-2 kg, si unul din prienteni a prins una de 4,5 kg ( scoasa cu o lanseta ultralight dar fir gros :) ). Naluci am folosit oscilante si vobblere. Cel mai mult s-au aruncat la un vobbler Strike Pro de 6 cm colorit de biban.

Maine vreau sa ies la Tarnita la putin clenarit, eventual pastrav - tot spinning. Nu am mai fost pe Tarnita. Ati putea sa-mi dati cateva sfaturi despre pescuitul pe acest lac? Unde sunt locurile mai bune pt spinning, eventual ce naluci prind mai bine?

Multumesc!

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 05 Iul 2008, 19:10

poti sa-mi spui mai exact cand ai avut acele partide excelente de pescuit pe Secalaia pt ca eu am fost anul trecut in toamna acolo si nu am avut parte de nici macar un atac. am folosit toata gama de linguri, voblere si tot nimik....

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 05 Iul 2008, 20:07

Sambata trecuta(28 Iunie) am fost. Aceasta a fost si prima mea partida de pescuit pe acest lac, si a fost impresionant .. Din cate am inteles si altii au prins bine in aceasta perioada.

Scrie răspuns