TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 18 Apr 2008, 18:47

la zau cu ce ai dat , sa luat mai mare ?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 23 Mai 2008, 12:57

Buna ziua Domnilor!

Am prins un clean 30 cm, la rotativa, pe Gilau !
In alta zi, am prins caras mult si mic, pe Braniste.

Pe Tarnita, nici o trasatura.

Voi cum o duceti?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

hai sa ne activam!

Mesaj de Pop Vasile » 23 Mai 2008, 14:23

Astazi am aflat, cu tristete, ca am ratat un concurs de pescuit la rapitori.

De fapt, eu nu doresc sa concurez: sunt incepator.
Vreau sa particip la concurs, sa invat, sa cunosc pescari sportivi, sa pescuiesc intr-un mediu care, sunt convins, este placut.

Imi permit sa fac aici o propunere: sa organizam partide de pescuit, fara pretentii de a conta in competitii nationale, in urmatoarele conditii:
- taxa de participare
- inscriere pe internet si/sau la magazinele de specialitate
- scurta sedinta tehnica, urmata de partida de pescuit ( concurs) intr-o singura mansa
- o singura zi, 3-5 ore

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 23 Mai 2008, 15:29

alin99 scrie:
zamfi scrie:@fisherman
Zi si tu o balta de salau in jurul nostru.Ca deja sunt de-a dreptul suparat pe alte zone ale tarii... :lol:
aici, dak ai permis, ti-as recomanda o partida la Tureni, salau mai mare de vre-o 2,5-3 kg nu prinzi, dar intr-o dupamasa 3-4 ore ai cateva trasaturi(cativa pesti...) si asta dak nu merge scoti si tu o fixa si te distrezi cu cativa carasi, rosioare, babuste... Am fost chiar saptamana(sambata) trecuta si am prins 2.Momeala folosita, peste viu(rosioara) si bucatica.Daca ajungi cumva pe acolo grija mare la agataturi, fundul baltii e plin de salci.
Scuze ca am gasit postul atat de tarziu! :oops: Dar la artificiale nu merge? cat este taxa? Conditii de pescuit? Si pe care balta este salau ca am vazut ca se pescuieste pe doua...
Multumesc!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 23 Mai 2008, 18:19

zamfi, scuze de intarziere. cred ca balti de salau pe la noi nu prea mai gasesti. eu am fost ieri la Romos, in HD si in afara de vreo 10 rosioare frumoase luate la pluta, n-am luat nimic desi balta parca fierbea. vecinul nostru a luat un biban la vreo 300 de grame la pestisor. cam asta a fost singurul rapitor pe care l-am vazut, desi peste este acolo gramada, atat ca e foarte capricios. astept sa se termine prohibitia si mai bine incerc pe mures. cred ca sansele sunt mai bune decat pe orice balta. de fapt, capturile notabile de rapitori le-am avut pe mures nu pe balti. baltile sunt un fel de supapa. apropo, pe la tifra mai mere ceva?
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 23 Mai 2008, 18:46

Chiar eram interesat de Romos. Nu sunt rapitori sau nu mananca?Fierbea apa de rapitor? Care sunt conditiile de pescuit pe balta?
Muresul este in crestere exponentiala! :cry: La tifra mai este ceva salau , in pietre dar este greu de dat la artificiale...Oricum se prinde slab acolo deoarece este aproape de sosea, comod si este intens pescuit. Mai ales ca s-a latit tare apa acolo, este greu sa gasesti culoarele de hranire.Pe mine , pe Mures ma intereseaza cele mai inguste locuri ale raului! Asta inseamna apa adanca, liniste si densitate mai mare de peste! Vorbesc serios. Cel putin la somn este ultraverificata treaba.Mai zi ceva de Romos.
Merci.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

s-a sfirsit prohibitia

Mesaj de Pop Vasile » 20 Iun 2008, 11:26

Dragi clujeni,
Sunt pescari pe Somes: Stadion, podul CFR ( parcul feroviarilor), Astoria si in alte locuri. Apa este mica si murdara. Se prinde clean si scobar!
Pe Braniste, in principal mult caras foarte mic. Si raci!
Fir intins!

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 24 Iun 2008, 22:16

Salut,

Vreau sa ies la spinning destul de des in urmatoarea perioada in zona Clujului. Inca nu cunosc locurile de aceea as dori sa incerc rand pe rand apele(rauri si lacuri) din aceasta zona. Intrebarea mea ar fi: la ce asociatii ar fi indicat sa-mi fac permis, si fiecare permis unde este valabil ? Am vazut ca sunt mai multe asociatii si lucrul este destul de confuz in legatura cu permisele: AJVPS, AJPS, RNP .. - ce permis folositi voi? Care sunt apele cele mai bune pt. spinning in zona Clujului?

Multumesc!

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 25 Iun 2008, 12:15

Parerea mea:
locul I lacul Belis-Fantanele, taxa anuala sau zilnica ROMSILVA Cluj
vezi si http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=6594

locul II riul Somes ( de la Dej), permis ape de ses platit la AJVPS Cluj (cu reciprocitate si la alte asociatii)

locul III lacul Tarnita, permis ape de munte la AJVPS Cluj

PS in perioada 11 - 13 iulie concurs spining si fly la Belis, vezi http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=6662

Fir intins!

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 25 Iun 2008, 18:53

Pt someseni :D : Ce e nasol pe Somes e ca oscileaza nivelul apei :( ...altfel s-ar prinde destul de bine...eu am reusit zilele trecute sa iau un scobar la juma' de kil si am avut un rateu tot de scobar pe la 700 de gr. presupun...in rest NIMIC din cauza ca oscileaza nivelul apei...oare care e rostul? :? ...se mai construieste ceva pe cursul Somesului si nu stiu eu? :D

Scrie răspuns