pescuit pe batranul siret-bacau-adjud

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Apr 2008, 07:15

bine ai venit...si imi pare rau sa te dezamagesc dar la ora actuala apele siretului in zona sunt bune pentru facut plimbari, vizualizat braconieri ( si dat tel la jandarmi) si imbunatatit tehnicile de casting.... ca peste nu se mai prea prinde... Oricum plimbarile sunt placute, peisajele frumoase si braconieri sufucienti... :evil: .

Acum, ca tot e prohibitie eu cred ca voi incerca lacurile din Bacau in weekend pe ploaie :lol: dupa ceva activitate de stiuca...sper macar sa o vad :twisted: ( am auzit zvonuri cum ca ar fi inceput iar sa apara stiuca pe lac la Insula... :?: )

Ca sa concluzionez : weekendul asta ploua, siretul e tulbure, deci iti recomand sa cauti o balta si sa ai o sticla cu rachiu la tine :lol:
Iti dorim fir intins daca te duci, si distractie placuta.... ca sa repet ce au mai zis si mai vechii nostri colegi in breasla : daca vezi plasari suna la Brigada mobila a jandarmeriei : 0729998263.


Toate bune :D

PS : se baga cineva la o stiuca la insula sambata??? sau la un pastrav saptamana viitoare ?? :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

alexutul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 30 Apr 2008, 00:05
Localitate: onesti

Mesaj de alexutul » 30 Apr 2008, 11:20

multumesc de raspuns.atunci as putea sa imi schimb ruta sa o iau in sus la barajul acela de la darmanesti.stiti ceva pe acolo mai e peste sau mai multe plase decat vietati???

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 30 Apr 2008, 13:27

daca te referi la cel de la valea uzului, mai are peste. te sfatuiesc sa incerci la fix la clean (cit lingura), ca nada foloseste viermi multi, din prastie. FIR LUNG
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

alexutul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 30 Apr 2008, 00:05
Localitate: onesti

Mesaj de alexutul » 30 Apr 2008, 18:41

va multumesc pt sfaturi si fir intins tuturor

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 30 Apr 2008, 20:58

salutare oameni buni...abia ce am ajuns de la prima partida de pescuit de pe anul acesta....nu m-am putut abtine si am plecat la o balta privata...balta de la cleja...citind pe forumuri nu parea o balta prea speciala dar mi am luat inima in dinti si am plecat azi dimineatza pe la ora 4 am ajuns la 6 acolo si ce am vazut..o balta superba curata mare,bine intretinuta....am platit cele necesare am luat la cunostinta regulamentul si ne am pus pe treaba...eu si cu un prieten de al meu..am aruncat betele(3) in apa si am asteptat,....prima trasatura crap in jur de 3 kg frumos...a reusit sa se incurce in celalalte fire si l a pierdut prietenul meu(nu e minciuna)...apoi a inceput distractia..nu faceam fata la 3 unditi sa scot si sa dau iar...de la caras micut ca palma la caras de 500 grame....de la ciortan de 400 grame la ciortan de 1 kg si mai bine....pe scurt la sfarsitul zilei cate 4 kg de caciula,,,,momentul frumos a fost atunci cand una din unditi aproape a plecat de pe mal am reusit sa intep "monstrul" dar montura si firul cu carligele nu au facut fata situatiei si dupa prima saritura la suprafatza apei a crapusteanului a trebuit sa mi declar scula ineficienta..sincer nu ma asteptam la asha crap mare(estimez la 7 kg)....deci oameni buni va recomand balta de la cleja cu maxima sigurantza....se mai ia bibanel,rosioara,regina baltii..dar pe dupa masa apare si nesuferitul ghibortz...fir intins
Cine se baga intre lupi trebuie sa urle

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 30 Apr 2008, 20:59

salutare oameni buni...abia ce am ajuns de la prima partida de pescuit de pe anul acesta....nu m-am putut abtine si am plecat la o balta privata...balta de la cleja...citind pe forumuri nu parea o balta prea speciala dar mi am luat inima in dinti si am plecat azi dimineatza pe la ora 4 am ajuns la 6 acolo si ce am vazut..o balta superba curata mare,bine intretinuta....am platit cele necesare am luat la cunostinta regulamentul si ne am pus pe treaba...eu si cu un prieten de al meu..am aruncat betele(3) in apa si am asteptat,....prima trasatura crap in jur de 3 kg frumos...a reusit sa se incurce in celalalte fire si l a pierdut prietenul meu(nu e minciuna)...apoi a inceput distractia..nu faceam fata la 3 unditi sa scot si sa dau iar...de la caras micut ca palma la caras de 500 grame....de la ciortan de 400 grame la ciortan de 1 kg si mai bine....pe scurt la sfarsitul zilei cate 4 kg de caciula,,,,momentul frumos a fost atunci cand una din unditi aproape a plecat de pe mal am reusit sa intep "monstrul" dar montura si firul cu carligele nu au facut fata situatiei si dupa prima saritura la suprafatza apei a crapusteanului a trebuit sa mi declar scula ineficienta..sincer nu ma asteptam la asha crap mare(estimez la 7 kg)....deci oameni buni va recomand balta de la cleja cu maxima sigurantza....se mai ia bibanel,rosioara,regina baltii..dar pe dupa masa apare si nesuferitul ghibortz...fir intins
Cine se baga intre lupi trebuie sa urle

alexutul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 30 Apr 2008, 00:05
Localitate: onesti

Mesaj de alexutul » 30 Apr 2008, 21:26

buna ziua domnilor pescari!ma scuzati ca deviez de la subiect dar v'as ruga sa imi impartasiti si mie din cultura voastra in ale spinning'lui.mi'am procurat de curand o mulineta micutza okuma,am de la batranul tata o lanseta din fibra de sticla pt spinning,usurica la 2,10 si as dori sa stiu c linguritze,woblere si rotative ar fi indicate pt un clenutz pe trotus in sus sau tazlau ca as dori sa merg duminica aceasta si nu vreau sa merg prea departe ca am auzit ca va fi cam urat afara.apropo c fir ar fi indicat.va multumesc anticipat si astept raspuns

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 30 Apr 2008, 22:48

:oops: nu pot sa te ajut :oops: cauta-l pe adrian frunza si roga-l sa-ti dea niste sfturi. (il gasesti la membri)
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 01 Mai 2008, 09:16

Brava Veleno...ma bucur pt tine....am auzit si eu lucruri bune despre Cleja dar anul trecut cand am fost eu in juma de zi am luat un caras de 300 de grame... si atat :lol:

Plus ca pe tema asta suntem offtopic....e rapitori.ro ?? :twisted: :P

AAA si lui Alexutzul sa ii dea cineva un link cu prohibitia...ca s-a mai duce omul si o sa mai ia vro amenda :lol: ( mai ales la cleanul sus'numit).
Stiuca tati....asta e baza...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 09 Mai 2008, 15:14

Am trecut pe la Sascut. Apa se prezinta in conditii excelente. Nu am pescuit, doar am admirat. Nu am vazut activitate la suprafata decit de rosioara sau ceva de genul asta. Poate e si rapiciosul.

Scrie răspuns