Jiul in aval de Petrosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Jiul in aval de Petrosani

Mesaj de MariusC » 15 Ian 2008, 13:40

Am trecut recent de cateva ori pe valea Jiului si am fost placut surprins sa vad ca apa nu mai are culoarea din trecut. E limpede si frumoasa. Probabil ca s-a curatat de cand s-au inchis exploatatiile miniere.
De la intrarea in defileu pana la Petrosani am vazut zeci de bulboane superbe, cum nu au multe rauri din tara. In mod normal, acolo ar trebui sa fie pastravi ca lumea. Am vazut langa Lainici doi trei pescari cu lanseta in mana.
Care e situatia actuala?

PS Pacat de frumusetea naturala aproape fara egal. Malurile sunt pline de gunoaie iar crengile de langa apa au devenit cuiere si umerase pt. mii de zdrente si pungi de plastic. Odios!

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Re: Jiul in aval de Petrosani

Mesaj de Cati » 22 Ian 2008, 21:36

MariusC scrie: De la intrarea in defileu pana la Petrosani am vazut zeci de bulboane superbe, cum nu au multe rauri din tara. In mod normal, acolo ar trebui sa fie pastravi ca lumea. Am vazut langa Lainici doi trei pescari cu lanseta in mana.
Care e situatia actuala?
Ce pot sa-ti spun Marius , in ciuda faptului ca Jiul este garnisit cu tot felul de gunoaie , pe Defileu ( si nu numai ) ,se prinde pastrav frumos . Specia predominanta este cleanul , deloc de neluat in seama!Sunt cleni uriasi in zona defileului , merg foarte bine la rotativa . Si pastrav este , anul-trecut in vara am scos pastravi frumosi de pe Defileu ...

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 23 Ian 2008, 20:47

bravo cati....cand te aud mi se furnica pielea pe mine ....
am trecut si eu asta vara pe valea jiului si am ramas blocat de frumusetea raului ...
voi face tot posibilul sa arunc o musca vara asta prin zona :wink:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Ian 2008, 10:49

eu am vazut cel mai mare lipan din viata acolo in defileu. am avut mari emotii incercand sa-l prind.

din pacate, era o panglica, o carpa care o lalaia in curent pe sub pietre

:lol:

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 24 Ian 2008, 10:58

mare pacat ca ti-ai dat seama ca era o carpa :)
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 26 Ian 2008, 14:26

eugen scrie:eu am vazut cel mai mare lipan din viata acolo in defileu. am avut mari emotii incercand sa-l prind.

din pacate, era o panglica, o carpa care o lalaia in curent pe sub pietre

:lol:
:lol :lol: : Eugen , si eu am vazut saci de plastic , carpe si alte minuni din astea , dar...
am vazut insa si cel mai mare lipan prins chiar la intrarea Jiului in defileu ! am inteles ca nu a fost singurul , anul trecut s-au prins mai multi lipani de dimensiuni considerabile in zona respectiva ... :wink:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Ian 2008, 17:29

mie mi-a zis un baiat din vulcan si niste propozitii foarte frumoase care includeau cuvantul "lostrita". tot cu referire la jiul din defileu. :D

tu abtine-te sa ne mai spui din astea cu lipani mari. dragos74 care a fost si el in vara prin zona deja ma dispera ca sa ne facem timp sa mergem la peste pe-acolo. he he

eu am fost in zona de doua ori. o data chiar la pescuit, mi se spusese sa incerc pe jiul de vest. nu am avut rabdare sa astept sa se limpezeasca si nu se mai opreau ploile care normal au inceput fix cand am ajuns noi. dat fiind ca vroiam musai sa prind lipan in concediul ala am taiat-o spre cluj unde am si prins cativa, aia a fost singura data in viata cand am avut o intalnire cu specia. n-am inteles nimic dar mai vreau oricum. :)

peste sunt convins ca este in defileu, sunt bulboane adancimi mari si curent. este greu sa pescuiesti. doar pescarii nu au cum sa scoata tot din el, totul e sa nu-l mai otraveasca astia cu te miri ce nebunii deversate in rau. acolo nu am pescuit decat la acea panglica, cand eram doar in trecere dar aveam normal lanseta in masinal.

dupa ce-am aflat ca-i panglica mi s-a taiat cheful de pescuit. nu de alta dar tentativa de a prinde monstrul de lipan se intampla sub ochii unor doamne care au ras cu lacrimi. :)

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 26 Ian 2008, 19:33

:lol: ok. Eugen , atunci am sa "pastrez secretul" ..! :wink:
Lostrita ....hm , nu stiu ce sa zic , si eu am auzit ca ar fi fost "pe vremuri" lostrita pe Defileul Jiului , eu nu am prins si nici altii nu cred ca au prins ; daca se mai prindea ... sigur auzeau mai multi de intamplare . Mediul ar fi numai bun , dar... trebuie populat cu specia respectiva...

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Ian 2008, 19:50

da populat si protejat raul de braconieri.

nu vrei sa stii ce bani frumosi se fac in alte tari pe cursuri mult mai prost pregatite de la mama natura pe simplul motiv ca tin lostrita...

mai dureaza pana se prind si ai nostri ca unde e potential tree sa te si duca capul sa profiti.

mai vb :)

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 26 Ian 2008, 20:16

Lipan...Pastrav...Lostrita...ce frumos suna :!:

Scrie răspuns