Pescuit in zona banatului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 14 Apr 2010, 23:48

eu auzisem ceva de baltile private din spatele turbinelor de la intrarea in oras.alea intre timisoara si ghiroda.am tot intrebat dar nu mi-am facut timp.zice lumea ca este stiuca dar nu mare.majoritatea pe la 700-800 si mai e cate una trecuta de 2 kile dar foarte rar.am inteles ca se pescuieste in sistem release dar nu am trecut niciodata pe acolo.cel mai bine ar fi din barca dar nu cred ca te lasa.si de pe mal am inteles ca este destul de greu.info le am de la cineva care mergea pe acolo si cunostea pe cei de acolo si il lasa sa dea din barca.mai multe nu stiu.daca ajungi pe acolo baga si tu de veste daca se merita
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 15 Apr 2010, 05:52

Am fost acolo anul trecut in primavara si se prindeau destul de bine marlite si mai rar stiuca peste 1,5 kg.Acum 2 saptamani am fost din nou dar nimic si nici nu am vazut pe cineva sa prinda altceva in afara de caras si mai rar un ciortan.Parca nu mai este ceea ce a fost.De la paznic am inteles ca s-a populat si cu salau dar nu am vazut inca nimic.

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 16 Apr 2010, 14:44

merci de info!
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Apr 2010, 20:21

la asociatia banatul exista optiunea de a plati 20 ron in plus la permis pentru dumbravita si ianova.
stiti cumva daca este ceva rapitor in baltile astea?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 16 Apr 2010, 22:19

din cate am inteles nu este.pasnic numai eventual o mai fi cate ceva dar nu asa de mult.si eu am intrebat ca la ei mi-am facut permisul
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 17 Apr 2010, 16:28

Despre baltile de la Socodor stiti ceva?Am inteles ca in toamna s-a mai prins cate o stiuca.As vrea sa incerc maine pe acolo pentru ca Timisul ,Bega , Muresul sunt crescute si tulburi.As mai incerca si pe Crisul Alb sau pe cel Negru dar nu stiu cum sunt (limpezi sau tulburi).Are cineva informatii mai proaspete despre acestea?

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 17 Apr 2010, 19:49

@Cipi tm
nu ti-as recomanda sa mergi maine la Socodor,o sa fie cel putin 150 de pescari(nu glumesc),intradevar s-a prins bine stiuca si inca se mai prinde,am fost saptamana asta si a prins un baiat una mare zicea paznicu ca o avut 9kg(la babusca, babusca mare),eu am pescuit numai la spinning si numai sub kg am prins :(
cat despre crisul alb este cam tulbure,am fost azi vreo 2 ore si am prins 3 clenuti
cat despre crisul negru,nu stiu ca nu am fost de ceva vreme prin zona,dar ii muuuult mai bun decat fratele lui mai sarac crisul alb :wink:

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 17 Apr 2010, 20:19

Pe Google Earth am observat ca sunt 3 balti mari si cateva mai mici.Pe care din ele este stiuca?Cam care este adancimea,se poate pescui si la jiguri?Mai sunt si alti rapitori in afara de stiuca?Cat este taxa de intrare?Scuze pentru atatea intrebari dar nu am mai fost la aceste balti pana acum.

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 17 Apr 2010, 22:59

Cipi tm scrie:Pe Google Earth am observat ca sunt 3 balti mari si cateva mai mici.Pe care din ele este stiuca?Cam care este adancimea,se poate pescui si la jiguri?Mai sunt si alti rapitori in afara de stiuca?Cat este taxa de intrare?Scuze pentru atatea intrebari dar nu am mai fost la aceste balti pana acum.
cum iesi din chisineu cris sunt 2 intrari(de la sosea)pe dreapta; te bagi la prima intrare pe dreapta,sunt 2 balti una mare(ocean ii zice )si una mai mica cu trestie,in care sunt mai multe stiuci,dar cei drept multe mici,iar pe balta mare sunt mai putine dar mai mari.apa nu depaseste 1.5 m.se poate pescui si la jiguri.este si salau,dar in balta mare in aia mica nu am prins,nici nu am auzit sa se prinda.taxa este de 20 ron si ai voie sa aduci 3 sau 4kg de peste,cred,oricum nu te intreaba nimeni nimic:) .eu am prins in toamna cel mai mult intr-o zi 18 buc de stiuca intre 0,5 si 2,2 kg si m-au vazut paznici ca le-am dus intr-un bidon de 70 l la masina si nu au zis nimic,dar m-au intrebat ca numa la un sg bat le-am prins :)

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 18 Apr 2010, 03:42

Ok ,multumesc de informatii,o sa vad azi despre ce este vorba :)

Scrie răspuns