Spinning in Zona Medias, jud Sibiu

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 28 Dec 2007, 16:43

Somn american :?: :twisted: In america ,la noi poti prinde ceva somn african eventual prin baltile private .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Petronius123
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 02 Dec 2007, 17:46
Localitate: Medias

Mesaj de Petronius123 » 29 Dec 2007, 10:25

Salutare la toata lumea
Habar n-am daca exista pe la noi somn american. Chestia e ca Babi Albi are o balta langa Dumbraveni si poate vrea sa-si populeze balta cu cateva exemplare de acest fel de peste.
Inca odata salutare, la multi ani, chef monstru de revelion si la anul sa mai putem merge la pescuit fara manele, braconieri, etc.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

baraj Ighis - al cui in 2009?

Mesaj de JB » 04 Aug 2009, 16:42

Cu riscul de a fi considerat "dezgropar" de topicuri vechi, pun intrebarea pe acest topic, ca mi se pare ca se potriveste cel mai bine :-)
Deci, se poate pescui pe barajul de la Ighis doar cu permisul ANPA? Sanse mari sa ajung saptamana asta pe acolo si sunt curios daca trebuie sa platesc taxa de 20 sau 30 RON, ca anul trecut...

Multumesc!

ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 04 Aug 2009, 18:16

salut
nu se poate numai cu permisul,este o taxa anuala,sau pe zi
numai bine

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 05 Aug 2009, 08:37

Multumesc pentru raspunsul rapid! Poate pot primi un raspuns si la urmatoarea intrebare, care promit sa fie ultima pe acest subiect: taxa se poate plati si pe "balta" sau trebuie platita la AJVPS, langa podul CFR?

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 27 Iul 2010, 16:12

No, ca revin cu aceeasi intrebare de acum un an :lol:
In week-end dau pe acasa si as merge pe baraj la Ighis. Poate sa-mi zica cineva cum e cu pescuitul acolo, ce taxe sunt (daca sunt) si daca se mai prinde ceva acolo?

Multam'!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 30 Iul 2010, 00:00

Am fost acum o luna pe baraj, la Ighis si cat am stat eu (intre orele 7-14) nu a venit nimeni sa ma controleze. E drept ca anul trecut, in toamna a venit cineva care spunea ca e de la "filiala" si ca trebuie sa platesc o taxa de 30 ron. Am vrut sa-i platesc, dar mi-a spus ca plata se face doar la "filiala" si lui sa-i aduc chitanta...normal ca am renuntat si am plecat.
Peste se prinde dar nu peste tot si are toane. Sunt somni imensi ,salau si mult biban spre kilogram.Daca ai barca si stii cu ce sa dai faci spectacol. E fascinant drilul cu exemplarele mari de biban, stiu un vobler care face selectia la aia de la 500g in sus. Atentie la vipere, sunt o gramada in capatul barajului acolo unde sunt pietrele.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 30 Iul 2010, 08:44

stiuca e la ighis?
tito , nu te sfii sa impartasesti cu noi voblerul ala , chiar si pe mp. :roll: :bere:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 30 Iul 2010, 11:02

Stiuca nu am prins niciodata.S-ar putea sa fie pe coada lacului ,dar eu am evitat acel loc deoarece sunt multe agataturi.Am luat acum niste naluci de suprafata pentru a exploata si acea zona ,pentru ca de la lasarea intunericului si pana dimineata ies balaurii (somnii) la vanatoare in acea zona. Biban se prinde bine la orice vobler :wink:

Avatar utilizator
Rapala Man
veteran
veteran
Mesaje: 662
Membru din: 26 Apr 2009, 19:45
Localitate: Tg Mures

Mesaj de Rapala Man » 30 Iul 2010, 12:24

tito scrie:Stiuca nu am prins niciodata.S-ar putea sa fie pe coada lacului ,dar eu am evitat acel loc deoarece sunt multe agataturi.Am luat acum niste naluci de suprafata pentru a exploata si acea zona ,pentru ca de la lasarea intunericului si pana dimineata ies balaurii (somnii) la vanatoare in acea zona. Biban se prinde bine la orice vobler :wink:
loc in barca nu mai ai? :lol:
Rapala worlds favorite fishing lure

Scrie răspuns