bistret, rast & co

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 13 Feb 2008, 12:41

Pacat ca s-au bagat plase la Girla mare , era stiuca in balta din stiga de toata frumusetea . La Vrata sunt ceva canale dar sunt mici , foarte inguste si nu prea poti sa dai la artificiale ; localnicii pescuiesc la viu pe acolo . Am auzit insa ca sunt ceva balti si canale mai mari undeva prin mijlocul puzderiei de stuf unde era cindva balta ; nu am ajuns niciodata la ele , am incercat dar...Daca nu stii pe unde sa le cauti te ratacesti efectiv pe potecile din "padurea de stuf" . Cu doi ani in urma am ratacit cu un prieten pe acolo pret de mai bine de 1 ora fara nici un rezultat , deabia am reusit sa gasim drumul inapoi pe dig la masina . Numai un "bastinas" din zona te poate duce la baltile respective ...
Daca mergi acolo sa nu cobori de pe dig pe drumurile laterale sub nici o forma ; drumul de linga dig face undeva in stinga ( dreapta) si nu mai poti urca inapoi numai daca te intorci . Asa poti ajunge pe dig pina la Girla Mare , in drum ai sa vezi mai multe balti care tot ce se poate sa aiba stiuca , eu nu am incercat .
Mergi pina la Salcia , acolo poti sa dai la salau in fosta crescatorie , intreaba de Valica , el patroneaza fosta piscicola . Daca nu merge , o iei inapoi pe dig spre Girla Mare , Vrata e in imediata apropiere ... :wink:

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 14 Feb 2008, 01:41

am prieteni care au l;uat salau si avat frumos saptamanile astea la salcia..ma gandesc sa ma duc si eu...inca nu stiu locuril;e..nu am mai pescuit pe acolo...multumesc mult pentru sfaturi...la salcia zici sa dau in fosta crescatorie...la salau?

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 14 Feb 2008, 17:15

Da , asta ti-am zis , dar , intereseaza-te de regimul baltii mai intai si vezi cum e apa . Stiu ca merge bine salaul si avatul pe Dunare ( la Salcia) , mergi in dreptul crescatoriei si iesi pe malul Dunari , de acolo trebuie sa vezi localnicii unde pescuiesc ; "locurile bune" sunt ceva mai jos de crescatorie . Intereseaza-te daca "au plasuit" crescatoria in toamna , nu ar avea rost sa dai daca au bagat plasele ; in primavara cind au sa creasca apele si au sa inunde "valea" e numai bine de pescuit , e cel mai bun moment dupa ce se retrag apele ..! :wink:

Scrie răspuns