Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 10 Mar 2018, 23:47

Sorin Lazea - nu ai inteles nimic din ce am scris eu. Ia 3 prieteni, pune i sã citeasca postarile mele şi postarile tale si intreaba i cine e coerent şi cine nu dintre noi doi. Sau cine umbla prin mirişte. E ultimul raspuns pe care ţi l dau.
Toţi ceilalti - Scuzati ma pt off-topic.
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 11 Mar 2018, 10:03

Eu am inteles totusi ceva. Ca, desi a fost si pana acum o lege care prevede ca nu poti retine stiuca sub dimensiune si nici peste o anumita cantitate pe zi, este hilar sa ai pretentia ca „organele” sa o aplice. Pentru ca Delta e mare !
Desigur, acum ca s-a reparat legea care era gresita, ea se va aplica de la sine. Tot pentru ca Delta e mare. Altfel e hilar sa pretinzi...

A, scuze, mai era ceva. Exlicatia acea ca-n politica: trebuia sa se inceapa de undeva. Nu poti pretinde sa se faca totul de o data.
Iata ca s-a inceput... dupa un an de guvernare a Deltei !

:respekt:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Mar 2018, 12:17

domnu avocat, topicul asta este de fapt ''ne rod ficatii ca altii pot sa fure si noi nu''.. :lol: :lol: , poate ca pe incintele pe unde filmati voi este o oarecare ordine, in lumea salbateca a Deltei vine pescarul asa zis sportiv si vrea sa plece musai cu zeci sau sute de kg de file de ce peste o fi..numai sa sa fie la el in straita..no masura asta ii afecteaza doar pe acei asa zisi pescari..ca pescarul care nu are asemenea obiective nu cred sa fie deranjat ca trebuie sa elibereze stiuca dar poate retine crap,somn,salau sau alte specii mult mai gustoase decat stiuca..aaa, ca masura vine de la M.M. pe care noi nu-l inghitim eee, atunci se schimba situatia, M.M, trebuie aruncat in derizoriu chiar daca odata cu asta aruncam in derizoriu si masutra C@R

Si inca ceva, masura sanctionarii faptelor de natura penala revine din cate stiu procurorilor..

Tu ca si om al legii trebuie sa stii mai bine asta decta oricine..in ultimii 15 ani cate solutii cu condamnare au obtinut procurorii in instanta?? Hai ca astea sunt fapte, tu mai mult ca oricare poti avea acces la astfel de informatii..

Io din cate stiu , extrem de putine condamnari, majoritatea fiind soutionate cu NUP..

Intrebarea mea este, de ce nu ai aceeasi atitudine critico-mistocareasca la adresa autoritatolor..atitudine pe care o ai la adresa unuia care chiar o vrut sa faca si el ceva, ceva diferit de ce sa facut in ultimii ani??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de melculbeat » 11 Mar 2018, 17:01

Salutare,


Imi dau cu parerea doar la posturile initiatorului acestui topic si cu precizarea clara, ca nu sunt de acord cu aceasta masura pe care o consider frectie la picior de lemn.
Indiferent cum este perceputa, este un inceput si, macar, se incearca limitarea numarului de capturi. Pentru un pecar ca mine, am retinut in douazeci de ani doua stiuci, de pe o balta privata, pentru icre, nu cred ca este vreo problema sa eliberez toate stiucile prinse in Delta Dunarii. Daca, in viitor, masura s-ar extinde si pentru pescarii care pescuiesc industrial, ar fi excelent. Insist, nu il suport pe MM pentru metamorfoza pe care a suferit-o.
In acelasi timp, nu pot sa nu remarc o incercare timida, pe alt forum, cu alt furnizor de servicii turistice, am fost mult mai contondent, de a scoate capul si a cere o subventie. Stimate furnizor de servicii turistice si proprietar de pensiune, cand am solicitat ca meniul pentru unul dintre turisti sa excluda pestele si ti-am platit integral in avans, ai luat foc si mi-ai tinut un discurs ca pentru ultimul boschetar care care un leu de pomana. Acum, pentru ce vrei subventii? Sa inteleg ca pana acum incurajai retinerea stiucii, iar de acum te evita clientii care nu mai pot retine stiuca? Sau ca serveai doar preparate din carne de stiuca?
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 11 Mar 2018, 18:59

Bine, mãi bãieţi. Dacã voi ziceţi ( ãia care ziceţi) asta cu C&R e cea mai bunã mãsurã pentru ştiucile Deltei....vă cred! Nu conteaza braconajul, nu conteazã lipsa prohibiţiei, nu conteazã plãsuirile şi curentul electric. Sau, dacã şi astea importanţa lor, mai pot sã aştepte! Mã mulţumesc atunci cu binele ãsta mai mic. Şi le aştept pe celelalte mai incolo...şi o sã l critic şi atunci pe dl Guvernator pentru ca, în realitate, mie nu-mi pasã de peşti! Mi-e foame şi am ceva personal cu Mãlin. De-aia scriu ce scriu. A prins la Sãruleşti un şalău din locul meu şi n-am putut sã l iert nici pana azi.
Rãzvan Mihuţã - tu ai înţeles. Vezi, toţi ãia care am înţeles avem ceva personal cu Mãlin. Sau ţi e foame şi ţie de ştiucã?
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Sorin » 11 Mar 2018, 19:30

sorin tot scrie:Sorin Lazea - nu ai inteles nimic din ce am scris eu. Ia 3 prieteni, pune i sã citeasca postarile mele şi postarile tale si intreaba i cine e coerent şi cine nu dintre noi doi. Sau cine umbla prin mirişte. E ultimul raspuns pe care ţi l dau.
Toţi ceilalti - Scuzati ma pt off-topic.
Cu fiecare post in plus te bagi si mai adanc in c....
stai linistit ca si eu si prietenii mei am inteles perfect ce ai vrut tu sa zici acolo...daca vrei sa te joci de-a baba oarba si sa te faci ca rata impunge n-ai decat
nu te flata ca ma intereseza daca imi raspunzzi tu la postari sau nu
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 11 Mar 2018, 19:50

Cu fiecare post in plus te bagi si mai adanc....
Sorine tata ai uitat ca cei 2 "combatanti" fac cu mandrie parte din cele 2 cluburi care frizeaza evidetele...ai uitat? :wallbash: :wallbash:
Cine se naste din pisica , soareci maninca ..... :D
Lasind caterinca la oparte sper ca Malin sa reuseasca sa implementze si alte masuri care sa duca la o Delta mai curata si mai bogata in peste...
Cu cit mai curind cu atit mai bine.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de melculbeat » 11 Mar 2018, 19:51

Sorit Tot, asa cum am precizat, raspunsul meu se adreseazsa doar initiatorului topicului.
Nu ai cum sa te superi ca unul dintre turisti refuza meniul bazat pe peste si acum sa vii cu ideea de subventie pentru ca s-a interzis retinerea stiucii. Ce sa inteleg, ca domnul patron facea mancarea din stiuca retinuta?!!! atunci, foarte buna masura. Ce sa mai inteleg, ca turistii dansului veneau doar pentru retinerea stiucii?!!! si mai buna masura.
Matematic vorbind, masura este egala cu zero...dar e un inceput. Nu il laud pe domnul neguvernator pentru ca pute a Liviu, stiti care Liviu, dar nici nu ii dau dreptate acestui patron de pensiune a carui rezolvare la problema a fost...nu vreti doar peste?!!! ramaneti cu banii dati sau vindeti pachetul turistic altcuiva, ca de la mine nu mai vedeti banii. Acum se jeleste pentru faliment, iar noi aia care muncim si cotizam la stat ar trebui sa il subventionam...mi-e cumva.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16150
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 11 Mar 2018, 20:42

in carnetului de membru al oricarei asociatii de pescuit sunt prevazute dimensiunile minime de retinere a pestilor in apele din Romania.o masura buna ar fi marirea dimensiuni minime(mai ales la stiuca,salau,somn si avat) coroborata cu controale cat mai dese si drastice.poate va avea efect.

sa revenim la C@R.cum va fi practicat de cei care nu stiu sa manipuleze corect un peste,il trantesc prin barca,mal?credeti ca acei pesti vor mai supravietui?nu...deci...discutam doar de dragul de a discuta?

sunt destui care considera masura foarte buna si incearca(prin argumente mai mult sau mai putin plauzibile)sa-i convinga pe ceilalti care si ei la randul lor incearca sa-i convinga pe cei dintai :D

in curand se va ajunge la injurii,amenintari ca si-n alte topicuri(despre lansete,mulinete)...uneori chiar si cu "violente"fizice...

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 11 Mar 2018, 20:47

Va reamintesc subiectul topicului

Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

Imi pare rau sa constat aceasta patima in dezbateri, " patima"care a dus ca multi dintre initiatorii acestui forum si forumistii anilor 2004-2010 sa se retraga de pe acest rapitori.

Revin la ideea sondajului de opinie - singurul care s-a manifestat a fost Dl Sorin Tot.

Dl Melculbeat - despre ce proprietar de pensiune vorbesti ? Marea majoritate ofera meniu diversificat din doua puncte de vedere
- pestele este foarte greu de procurat !
- pestele este cu mult mai scump decat alterntivele. Va dau niste preturi - salau-22-28, somn 20-25, crap- 20-24, caras 7-9.
In cazul meu - ii intreb pe cei care imi vor fi oaspeti despre preferintele culinare. Sa stii ca vreo 10-15 % nu manaca peste deloc, iar inca vreo 20-25 % nu se omoara dupa peste .

Nu cunosc topicul si forumul respectiv - eu mai petrec ceva timp pe aici cu nostalgia discutiilor anilor trecuti. S-ar putea ca acel domn sa invoce urmatoarele situatii
- interzicerea turismului in timpl gripei aviare - NICI O COMPENSATIE OPERATORILOR DE TURISM
- interzicerea vanatorii - NICI O COMPENSATIE OPERATORILOR DE TURISM
- acum aceasta masura care coroborata cu interzicerea pescuitului sportiv in multe zone va duce la o anumita scadere a turismului de pescuit.

Revenind la subiectul acestui topic imi reafirm din nou dezacordul. Stiu sau intuiesc la cate presiuni este supus Malin Musatescu. Din ambele "TABERE". Si totusi reafirm ca dintre toate masurile (demne de respect) propuse -- a fost implementata doar una, care, scoasa din pachetul initial si necorelata cu o masura identica aplicata pescuitului comercial, este rusinoasa

Eu va stau la dispozitie atat aici cat si telefonic 0722 680 402 celor care doresc sa aiba o atitudine constructiva.


-
www.wilddanube.ro

Scrie răspuns